Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Zdravím, taky žiju v Británii takže jsem nakonec taky dospěl k pečení vlastního pečiva (protože ty pěnové nechutnosti co tu vydávají v krámech za pečivo se prostě nedají jíst). Snažím se péct chleba, rohlíky a dalamánky.A co housky s mákem? ;)
My jsme doma také přestali kupovat pečivo (až na výjimky, kdy občas nemáme napečíno) a pečeme si vlastní klasický chleba podle tohoto receptu (je vskutku triviální):
4x hrnek hladké mouky (800g)
2x hrnek žitné mouky (400g) - dodá lepší chuť
2x lžička sušeného droždí (vychází to jako jeden ten malý kupovaný sáček)
2-3x lžička soli
2x lžička kmínu (dávám drcený, celý moc nemusím)
3x hrnek vody (600g)
- všechno dohromady promíchat (jen, aby se vše spojilo), raději míň vody, kdyžtak pak přilít
- nevzhledné těsto nechat 12h odpočinout (v kuchyni přiklopené utěrkou)
- předehřát troubu včetně kastrolu/pekáče (230 stupňů)
- těsto vyklopit na pomoučený vál, udělat štryclu (bochník)
- dát do nahřátého pekáče (pekáč ničím nevysypávat, chleba se nepřilepí), když se chleba potře vodou, tak nebude tolik praskat a bude lesklý
- přiklopit a nechat chvilku kynout (3min), je to ta chvilka, co stačí na úklid válu apod.
- péct 55min, celou dobu v uzavřeném pekáči/kastrolu/hrnci
- vytáhnout, odklopit, nechat chvilku vychladnout a pak dát na podložku, aby to dovychladlo
Čím je těsto řidší, tím je chleba nadýchanější. Jinak půlku chleba většinou dáváme do mrazáku. Rozmrazí se rychle a chutná pak jako čerstvý (když je mrazák ok a není v něm nic, co by dělalo pachuť, tak chleba nemá z mrazáku žádnou pachuť).
Domu mamince jsem koupil domácí pekárnu, směsi jsou dobré, ale není to takový ten klasický chleba, co bych si dal ke guláši apod. Podle receptu výše se upeče klasický chleba s pěknou kůrkou a mnohem lepší chutí, než to, co se dodává do obchodů. Dalším bonusem je, že neplesnivý, i po týdnu je jedlý, i když už trochu sušší :).
Značení zdá se být pro ČR specifické (hodně štěstí v UK). Osobně jsem zkoušel jak žitnou, tak všelijaké pšeničné chlebové a za sebe musím říct, že výsledek nic moc. V podstatě z toho vznikne přesně to co se dá u nás normálně koupit v obchodě. A to přece nemusím vyrábět. Já doporučuju co nejčistší bílou pšeničnou mouku co je k sehnání, doplnit římským kmínem (je voňavější a pronikavější než obyčejný kmín) a ještě jsem do toho dával jedno koření na jehož název si nevzpomenu, obyčejné droždí a v podstatě z toho vnikne takový lehký nadýchaný voňavý chleba co pečou na Balkáně (min. v Chorvatsku určitě). Což mi přijde jako mnohem lepší odměna za tu námahu, poněvadž nevím o tom že by se dal takový chleba u nás koupit. Jinak bez pece vyhřívané dřevem je to pečení docela naprd. Rohlíky v malém množství doporučuju dělat v domácích pekárnách.
- 00 Pšeničná mouka hladká světlá
- T 400 - Pšeničná výběrová polohrubá
- T 405 - je umletá ze zrna, které má odstraněný klíček a obal (otrubu) a je vlastně nejsvětlejší a tedy "nejmíň" celozrnná.
- T 450 - Pšeničná hrubá (krupice)
- T 512 - Pšeničná pekařská speciál
- T 530 - Pšeničná mouka hladká světlá - pekařská speciál
- T 550 - Pšeničná mouka polohrubá světlá
- T 650 - Pšeničná mouka hladká polosvětlá, pro pečení chleba jsou vhodnější mouky s T650.
- T 700 - Pšeničná mouka světlá, chlebová
- T 1000- Pšeničná mouka hladká tmavá (chlebová)
- T 1050- Pšeničná mouka chlebová, je hladká, tmavá
- T 1150- Chlebová mouka
- T 1800- Pšeničná celozrnná, hrubá; celozrnná, jemná
A na závěr přidám ještě jedno vlákno odjinud zabývající se výrobou chleba kde se na to účastníci snaží jít od pěstování pšenice k vlastnoručnímu mletí (ale to už i já považuju za docela hardcore).
jedno koření na jehož název si nevzpomenuMletý kardamon.
Do toho nesnáším mléko a smetanu, takže ani nehrozí, že bych to mohl nějak "vylepšit".
To máš blbé.
jestli tím klasickým kafem myslíš Jihlavanku připravenou způsobem "močál z Krále Šumavy co se v něm utopila Švorcová", tak to s tebou plně souhlasím. Příprava arabským způsobem je poměrně jednoduchá, chce to trošku slušný kafe, jemně umlít. Když si koupíš někde kde mají váženou zrnkovou, klidně i něco z toho co prodává ve svých shopech Tchibo, tak to pro začátek bude stačit. Nechat jemně umlít, mlejnek předpokládám nemáš ale oni to na přání umelou. Místo džezvy stačí plechový hrnek, nemá to ten styl ale funguje to taky. Nasypeš kafe, cukr, zaliješ studenou vodou. Můžeš přidat ten kardamom ale opatrně, ta chuť je nezvyklá a intenzivní. Pak dáš na vařič a pozoruješ. Jakmile se začne zvedat pěna dáš to pryč z vařiče, zakroužíš nebo zatřeseš s tím aby pěna opadla a znova na vařič. A pak znova dokola. Měla by se vždycky jen zvednout pěna, nemělo by se to trvale vařit. No a pak to opatrně sliješ pokud možno bez lógru do šálku.No, já více/méně vím, jak to připravit, shlédl jsem na tohle téma pár videí a přečetl několik článků (čistě ze zvědavosti). Jen se mi nechce se s tím namáhat a investovat do toho, dokud si nebudu jistý, že je to pro mě poživatelné. Proto bych to rád prvně někde v kavárně zkusil. Taky se ta zkušenost hodí jako referenční vzorek chuti, protože když to pak budu zkoušet doma, je slušná šance, že to na poprvé zkazím a nerad bych na to zanevřel hned na první pokus vlastní chybou.
Jinak tohle je fakt stupidní. To opravdu neexistuje portál/BBS zabývající se experimentálním pečením/vařením s komunitou na podobné úrovni jako na Ábičku (cuketku nepočítám, tak jsem ovšem nenašel témata které já hledám)? Už několikrát jsem se v této oblasti chtěl na něco zeptat a nakonec jsem si řekl, že tím nebudu spamovat na Ábičku.
BTW: Když pečeš a vaříš, proč se cpeš do Stainesu? Nejvíc mě dovede na***t když se všude po světě pyšní různýma ingrediencema co za boha nejsou u nás k sehnáni a mouku odměřují v hrníčkách a ne v kilech.
Beztak existujeKde kurňa?
Samsung tu má jedno z hlavních evropských R&D center.Máš se vysrat na Samsung R&D. Však se to tam bez tebe taky neposere. Doma tě čeká P&V. Žádné stupidní Cups, Tablespoons, Teaspoons a bůh ví co ještě.
Trošku mně pobavila/zmátla terminologie, ale pak jsem se zorientoval (a přečetl spoustu dalších navázaných diskuzí)…
Žiju tady a jen málo pečiva kupuju, u chleba byly tři zásadní důvody: spousta chemikálií, pomleté staré pečivo v tom skrytá plíseň a kvasnice, které do opravdového chleba, podle mně, nepatří.
Peču chleba většinou každou neděli (už tak rok) z kvásku z celozrné žitné mouky, už asi spíš z vlastní směsi mouk a i semínek, osvědčilo se mi chlebové koření (, které si lze i namíchat, ale koupit je to snazší) - minule jsem jich kupoval už docela hodně, bo si to ode mě bral roj lidí + semínka Len zlatý (dávám lžíci), Sezam loupaný (dávám lžičku) + přidávám Psyllium pro dobrý pocit (nedávám všechny odkazy, bo je to do stejného obchodu a vypadalo by to jakoby byl můj - není, ale minule zafungoval super a byl jsem spokojený s nákupem u nich).
Občas peču i rohlíky ze sušeného droždí, asi cca. podle tohoto, zapékám do toho pro děti párky (někdy do chlebového těsta, což chutná mně, někdy do rohlíkového, což mají rády děti). Pro lepší design dělám trilobity (viz příloha - název se hodil i když není správný :), chleba je tam vidět ze zapékací mísy, což je jedna z netypických variant co peču).
Vše výše v troubě, bo z pekárny to není ono, ale někdy upeču v domácí pekárně (dokonce makový chleba, což byl omyl, ale na sladko je ehm „zajímavý“ a děti jej někdy chtějí). V pekárně většinou už jen z Lídl před-připravených směsí (asi jediné co mají, pro mě, rozumnou cenu a chuť a taky jediné zboží co kupuji v Lídlu ) - je to taková rezerva, říkám tomu „bochétkový chleba“.
PS: nedávno jsem přešel i na domácí zmrzlinu, zvláště u ovocných je to sakra rozdíl oproti těm, co lze v 90 % koupit u nás.
Já mám docela prolezlý jihozápad Anglie, a příroda tady je jedno velké zklamání.To se pohybuješ v místech, které trochu znám... projezdil jsem to tam na kole. Znám hlavně okolí Tauntonu a něco málo směrem na Bristol.
A uplně mimo téma, myslím že kdysi kvůli přepočtu objemových jednotek spadla i nějaká družice, protože galon není litrNevím, jestli družice, ale u letadla se stalo, že si popletli kilogramy a libry (natankovali v librách množství vyjádřené v kilogramech). Dopadlo to ale dobře, protože kapitán byl zvyklý létat s kluzákem a dokázal úspěšně přistát bez paliva za obtížných podmínek. Viz Kluzák z Gimli
Tiskni
Sdílej: