abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1997 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Podozrenie na bug v nouveau.

    28.12.2013 23:38 | Přečteno: 1520× | bug ? | poslední úprava: 29.12.2013 16:29

    V tomto blogu popíšem riešenie problému s ovladačom nouveau. Použité jadro je 3.2.53 s patchom grsecurity. Použitá grafika nvidia riva tnt2.

    Úvod

    Popis problému

    Tento problém sa prejavuje zastaveniu zobrazovanie informácii pri boote systému. Na prvý pohľad to vyzeralo na zaseknutie na neznámej chybe. Výstup na monitore zostal rovnaký po akomkoľvek vstupe z klávesnice.

    Hladanie príčiny

    Debug

    Medzi možné príčiny som zaradi problém s RAM modulmi. Môj typ bol prvý pamäťový modul. Predpokládal som chybnú časť RAM, pretože boot zastavil vo fáze initrd. Po čase sa začala chyba objavovať častešie, tak došlo k výmene RAM, ale problém pretrvával. Pamätové moduli som testoval s memtest86+.

    Ako ďalšie riešenie som zvolil modul netconsole. Modul netconsole dokáže pomocou UDP posielať správy z dmesg po LAN. Nevýhoda tohto modulu je, že nefunguje od zavedenia jadra zavadzačom, ale neskôr v boot sekvencii. Tento problém sa prejavuje len s patchom grsecurity.

    modul netconsole

    Tento modul je bežne dostupný v jadre. Na rozbehnutie stačí pridať debug netconsole="ip adresy a porty zdroja a cieľu" do boot cmd jadra. Protistrana môže použiť nástroj na čítanie paketov. Napríklad nc -u -l -p port.

    Zistená príčina

    Podľa výstupu z dmesg došlo k uzamknutiu GPU. Podobnú hláška je zapisaná v bug reporte pri jadre 2.6. Nevylučujem, že príčina zaseknutia GPU v prípade spomínaného bug reportu nevyvoala úplne iná chyba. Ďalši krok jadra bol prechod na softvérový fb0 ale k tomu nedošlo z neznámej príčiny. Táto správa napovedala, že problém bude v grafickej karte. Na danom pc mám dostupný ssh server a pokus o pripojenie bol úspešny. To znamená, že systém nabehne normálne, len bez akéhokoľvek výstupu na monitor. Skúšal som softvérovo kartu odpojiť z systému ale došlo k opakovaniu uzamknutia.

    Možné riešenia

    Použíť boot parameter nomodeset. Ďalšia zvláštnosť je, že problém neexistuje pri použití proprietarných ovladačoch. Medzi ďalší postup som zvolil inštaláciu ovladačov grafickej karty. Problém týmto zmizol.

    Konečné riešenie

    Ako konečné riešenie som zvolil cestu proprietarných ovladačov. Tento spôsob má svoje úskalia. Napríklad ak chcem vymeniť iné jadro, ktoré je inštalované lokálne, mimo repozitára, musím odinštalovať ovladače. Po úspešnej výmene jadra môžem znovu nahodiť ovladač grafiky.

    Ako ďalšie riešenie je zapnutie podpory framebuffera pre Nvidia Riva TNT2 v jadre.

    Záver

    V jadre zrejme problém nie je. Je možné, že patch ovplyvnil modul grafiky, čo spôsobilo lockup. Dǎlšia možnosť je špecifický bug grafiky ale ten by sa prejavil bez ohľadu na patch. Proprietarny ovladač asi neovplyvnuje patch, preto nedošlo k zaseknutiu. Celé je to divne, pretože som skúšal aj variantu s aplikovaným patchom ale s vypnutými ochranami. ccache to zrejme nespôsobilo, pretože by problém bol aj inom PC s nvidia grafikov. Používať non-free ovladač aby bola dostupná textová konzola je extrém.

    EDIT

    29.12.2013 16:27 - pridanie ďalšieho riešenia problému.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    David Heidelberg avatar 29.12.2013 00:26 David Heidelberg | skóre: 46 | blog: blog_
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Podozrenie na bug v nouveau.
    zkoušel si napsat na ml? Případně skoč na IRC #nouveau a zkus pokecat s vývojáři, ale 3.2 je dost staré jádro, předpokládám že potřebuješ 3.2, ale pokud náhodou ne, zkus novější třeba 3.4 nebo nejlépe 3.10 :)
    David Heidelberg avatar 29.12.2013 00:31 David Heidelberg | skóre: 46 | blog: blog_
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Podozrenie na bug v nouveau.
    ale dost by mě zajímalo proč si zvolil TNT2? hry na tom asi hrát nebudeš, že? :D
    29.12.2013 00:34 ewew | skóre: 40 | blog: ewewov_blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Podozrenie na bug v nouveau.

    Hry nie. Je to určené na testovanie. Použitie iných ovladačov odstránilo uzamknutie GPU. Grafika nvidia MMX 440 nemá problém s tým.

    Root v linuxe : "Root povedal, linux vykona."
    Jendа avatar 29.12.2013 06:46 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Podozrenie na bug v nouveau.
    ale dost by mě zajímalo proč si zvolil TNT2?
    A proč by si nezvolil? Třeba já jsem prostě potřeboval grafiku do desktopu, tak jsem sáhl v brmlabu do takové té velké krabice se šrotem :) a vytáhl TNT2. V čem přesně by to mělo být špatné? Na moje xtermy by stačila i S3, ale má málo paměti pro akceleraci videa (XVideo), vejde se tam jenom 352x288 :).
    Jendа avatar 29.12.2013 06:43 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Podozrenie na bug v nouveau.
    Co máš za Xka? TNT2 podporoval pouze nějaký starý binární ovladač a na novém Debianu už mi to nešlo.
    29.12.2013 16:30 ewew | skóre: 40 | blog: ewewov_blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Podozrenie na bug v nouveau.

    Pridal som ďalšie riešenie problému. Zrejme v defaulte nie je zapnutá podpora fb pre túto kartu. Dôvod môže byť špecifickosť komunikácie karty.

    Root v linuxe : "Root povedal, linux vykona."
    David Heidelberg avatar 29.12.2013 16:45 David Heidelberg | skóre: 46 | blog: blog_
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Podozrenie na bug v nouveau.
    rivafb (nebo jak se to jmenuje) != nouveau. Nouveau je komplexní ovladač, přičemž rivafb je jen primitivní framebuffer :)

    Zeptal ses už na IRC čím by to mohlo být?
    29.12.2013 17:15 ewew | skóre: 40 | blog: ewewov_blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Podozrenie na bug v nouveau.

    Ak som dal original jadro s patchom, tak grafika prestala fungovať. Keď som zapol spominanu voľbu v konfigurácii jadra, tak problém zmizol.

    Root v linuxe : "Root povedal, linux vykona."
    David Heidelberg avatar 29.12.2013 17:33 David Heidelberg | skóre: 46 | blog: blog_
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Podozrenie na bug v nouveau.
    problém nezmizel, nomodeset jen vypne KMS (a tedy ovladače od grafiky, pokud si pamatuji dobře). Ten problém je v Nouveau.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.