V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Secure shell a pam_namespace. Použitie pam_namespace na zabránenie zmeny obsahu .ssh
v domovskom adresári užívateľa.
Upozornenie :V prípade, že je daný postup testovaný na systéme ku ktorému nemáme fyzický prístup je nutná zvýšena opatrnosť. Akákoľvek chyba v konfigurácii pam modulov môže urobiť systém nedostupným. Použitie postupu je len na vlastné riziko.
Upozornenie :Daný postup nebol overený dvojitím testom. To znamená, po prvom úspešnom teste. Vymazať VM a znovu zopakovať postup.
Tento blog by mal obsahovať informácie ako nastaviť pam_namespace aby po prihlasení cez ssh vytvoril nový menný priestor a tým schoval obsah .sshh
.
Menný priestor by nemal brániť čítaniu obsahu .ssh pri prihlásení cez ssh keďže vytvorenie menného priestoru dochádza až po skončení autentifikačnej a autorizačnej fázy pam modulov.
Postup bol odskušaný na debiane 11 s kódovým menom Bullseye
V tejto části popíšem problémy, ktoré si myslím, že môžu nastať pri používaní menného priestoru týmto spôsobom.
Pri vysokej záťaži servera vidím riziko narušenia procesu prihlasovania s modulmi pam. Akákoľvek zvýšená záťaž spôsobuje, že daný reťazec procesov tvrá dlhšie a dáva priležitosť užívateľovy prerušiť proces v požadovanom štádiu. Z tohto vyplýva, že užívateľ by teoreticky mohol narušiť zostavenie menného priestoru a získať tam prístup k .ssh
. Je tu možnos, že tento problém nie je tak vážny ako je na prvý pohlad zrejme.
Ak chceme zabrániť zobrazeniu .ssh
pri zmene užívateľa cez su
. Musím pridať do konfiguračného súboru pre su reťazec session required pam_namespace.so unmt_rmnt
.
pam_namespace.so
je súčasť inštalácie systému. Z tohto dôvodu je nutné len upraviť konfiguračný súbor pre službu kde chceme používať menné priestory.
Do požadovaného súboru vložíme tento reťazec : session required pam_namespace.so
a do konfiguračného súboru /etc/security/namespace.conf
tento reťazec : $HOME $HOME/$USER.inst/ user root
V prípade, že nedošlo k chybe v konfigurácii tak by mal fungovať ssh s mennými prostriedkami bez problémov. Samozrejme ako je známe z oblasti informačných technológii vždy je šanca, že nejaká drobná zmena dokáže zmariť úsilie.
Doplnenie upozornenie o nevykonaní dvojitého testovania. - 13.12.2021 14:03
Tiskni
Sdílej:
proč jakoby nestačí chown nebo takovýho něco?? :O :O