Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Qemu je softvér na virtualizáciu a emuláciu hardvéru. Upozornenie : Autor neručí za prípadné škody použitím týchto informácii. Užívateľ je si vedomi rizik a bude používať informácie z blogu s dostatočnou opatrnosťou a vždy si preverí postup na cvičnom stroji.
Secure shell a pam_namespace. Použitie pam_namespace na zabránenie zmeny obsahu .ssh
v domovskom adresári užívateľa.
Téma tohto blogu je obnova dát po havárii súborového systému. Text opisuje ako robím obnovu dát. Tento text nie je návodom a autor nezodpovedá za spôsobené škody.
Téma tohto blogu je o spôsobe záznamu hrania hry supertuxkart.
Témou tohto blogu bude sudo
.Pri práci s sudo som si všimol jednú anomáliu pri použití sudo bez prípojenej siete.
Po dlhej dobe som sa rozhodol napísať o panely conky znovu. Za čas od posledného blogu na tému conky ubehlo mnoho času.
Zablokovanie reštartu, vypnutia a iných režimov na prihlásovaciej obrazovke je možné pomocou policykit.
Vzhľadom na fakt, že pri správe systému je v niektorých prípadoch nutné klonovať systém a nie je len presun z disku na disk. Tento zápis bude o klonovaní disku pomocou lvm.
Téma tohto zápisu je presun dát z jedného disku na druhý. LVM poskytuje možnosť presunu dát pomocou pvmove. V tomto texte popíšem menej bežný spôsob presunu.
Téma tohto blogu je používanie ccache pri kompilácii linuxového jadra.
Obsahom tohto blogu bude inštalácia pomocou metódy netboot s pressed. Na redukciu množstva prenesených dát je možné použiť apt-cacher. Uvedomujem si, že podobných návodov je na internete veľa v anglickom jazyku. Lenže keď necháme všetky návody len v anglickom jazyku, tak znepristupníme linux užívateľom, ktorí z nejakého dôvodu nevedia anglicky.
Po nejakom čase znovu idem písať o panely conky. Odkazy na predchádzajúce blogy: Link1 Link2
Po dlhšom čase budem znovú písať o paneli conky.Odkaz na pôvodný blogový zápis na tému conky.