Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Téma tohto blogu je používanie ccache pri kompilácii linuxového jadra.
V určitých prípadoch je kompilácia jadra zdĺhavá činnosť. Tento proces predstavuje generovanie tisícok súborov jadra. V blogu budem popísovať podmienky, ktoré je nutné splniť aby ccache fungovala požadovaným spôsobom.
ccache umožňuje uloženie objektov kompilácie a ich prípadne využitie pri nutnosti kompilácie s inými parametrami.
Podľa man je možné nastavniť použitie ccache pomocou premenných prostredia
export CCACHE_DIR=cesta k priečinku ccache
export PATH=/usr/lib/ccache:$PATH
export CCACHE_COMPILERCHECK=content
V prípade original jadra z kernel.org je čistenie adresára kompilácie bez problémov. ccache funguje normálne aj po použití make mrproper
.
V prípade patchu grsecurity čistenie make mrproper
spôsobi, že ccache nedokáže spárovať jednotlivé objekty z predchadzajucej kompilácie. Bez problémov je možné použiť make clean
Ďalšia vec na ktorú je nutné si dať pozor je príkaz na kompiláciu. Ak sa použije napríklad make -j 8 deb-pkg
, tak nutné použiť rovnaký príkaz aj ďalšiu kompiláciu.
Zvýšená náročnosť na IO operácie.
Predpokladám, že tento blog pomôže urýchliť kompiláciu jadra a možno aj iných projektov prekladaných gcc a pod. Neviem ktorá chyba v ccache spôsobuje divne správanie po vyčistení make mrproper
.
Tiskni
Sdílej:
K té výhodě číslo 2 - to přece dělá přímo make ne (znovu překládá jen to co se změnilo)?Myslim, že ne nutně. Třeba u kompilace CyanogenModu je taky ccache potřeba, jinak kompiluje všecko znova make nemake...