Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
Téma tohto blogu je používanie ccache pri kompilácii linuxového jadra.
V určitých prípadoch je kompilácia jadra zdĺhavá činnosť. Tento proces predstavuje generovanie tisícok súborov jadra. V blogu budem popísovať podmienky, ktoré je nutné splniť aby ccache fungovala požadovaným spôsobom.
ccache umožňuje uloženie objektov kompilácie a ich prípadne využitie pri nutnosti kompilácie s inými parametrami.
Podľa man je možné nastavniť použitie ccache pomocou premenných prostredia
export CCACHE_DIR=cesta k priečinku ccache
export PATH=/usr/lib/ccache:$PATH
export CCACHE_COMPILERCHECK=content
V prípade original jadra z kernel.org je čistenie adresára kompilácie bez problémov. ccache funguje normálne aj po použití make mrproper
.
V prípade patchu grsecurity čistenie make mrproper
spôsobi, že ccache nedokáže spárovať jednotlivé objekty z predchadzajucej kompilácie. Bez problémov je možné použiť make clean
Ďalšia vec na ktorú je nutné si dať pozor je príkaz na kompiláciu. Ak sa použije napríklad make -j 8 deb-pkg
, tak nutné použiť rovnaký príkaz aj ďalšiu kompiláciu.
Zvýšená náročnosť na IO operácie.
Predpokladám, že tento blog pomôže urýchliť kompiláciu jadra a možno aj iných projektov prekladaných gcc a pod. Neviem ktorá chyba v ccache spôsobuje divne správanie po vyčistení make mrproper
.
Tiskni
Sdílej:
K té výhodě číslo 2 - to přece dělá přímo make ne (znovu překládá jen to co se změnilo)?Myslim, že ne nutně. Třeba u kompilace CyanogenModu je taky ccache potřeba, jinak kompiluje všecko znova make nemake...