Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Témou tohto blogu bude sudo
.Pri práci s sudo som si všimol jednú anomáliu pri použití sudo bez prípojenej siete.
Upozornenie : Autor nezodpovedá za spôsobené škody. Použitie je na vlastné riziko
Sudo je SUID binárka určená na selektívnejšie udelovanie práv roota. Su je podobná binárka len má nevýhodu, že udeluje úplne root práva. Jav, ktorý nastane ak odpojíme sieť a pokusíme sa použiť sudo, ta nás čaká prekvapenie. V podobe čakania na vypršanie času na opätovné pokusy o zistenie doménového mena. Toto nastave v prípade, že definujeme doménové meno vo sudoers
.
Druhé riešenie je statického charakteru a nemusi byť vhodné v určitých situáciach. Hlavne kde nie je doménové meno pevne zviazané s ip adresou.
Iné riešenie je odstrániť voľbu hladania doménového mena v /etc-nsswitch.conf
. V tomto prípade sa systém nepýta na doménové meno dns servera a prebehne príkaz sudo, len so správou o nemožnosti vyhladať meno.
Účel tohto zápisu je poukázať, že je nutné mať znalosť používaného nástroja. Takto sa vyhneme zbytočnému hláseniu chýb.
Konkrétna úprava je na správcovy systému a podmienkách v danom prostredí.
Tiskni
Sdílej:
Snažím sa písať zrozumiteľne i keď niekedy to vyzerá, že text zostal nepochopený.
Toto delenie používam z dôvodu aby text mal štruktúru a nedochádzalo k miešaniu textu v jednotlivých částiach.
Zrejme je nutné mať vysokú kvalitu textu aby daný blog mal viacej kladných hlasov. Pravdepodobne dva predchádzajúce blogy nemali dostatčnú kvalitu.
Pravdepodobne dva predchádzajúce blogy nemali dostatčnú kvalitu.No ten předcházející moc neměl. Nešlo o to že by byl špatně napsaný, ale že to moc nebylo k tématu. Čtenáře navnadíš že o něčem chceš mluvit a pak o tom nemluvíš. Když se rozchází očekávání s realitou, tak lidi prostě mají nepříjemný pocit.
Zisti si prečo to tak je. Som zvedavý, že čo urobíš keď ti sudo bude dlho rozmýšlať kým vykona príkaz.
strace