Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Neuspešné pokusy rozbehnúť upstart s LVM zväzkami ma donútili hladať iný init systém. Prvé miesto kde som overil dostupnosť ďalších init systémov zabalených do debian balíčkov.
Z dôvodu neuspechu rozbehnúť som vyskúšal init systém openrc. Pôvod tohto init systému je v Gentoo a podľa dostupného popisu je kompatibilný s init skriptami v Gentoo. Z dôvodu problémov s upstartom bol zvolený preventívny debug s seriovým portom, ktorý vyvolal divné správanie bootu.
Pri testovaní tohto init systému bola zistená chyba, ktorej prejav bol pád do initramfs ak boli použité parametre bootu pre seriovú konzolu - seriový port COM. Celé to bolo zvláštne tým, že k pádu došlo len ak bol zadaný kernel parameter console=ttySx. Podobne ako pri upstarte boli najprv vyskúšané možné riešenie pre upstart. Neskôr som vyskúšal boot parameter rootdelay,ktorý mi odporúčil initramfs. Nasledné hladanie spravného riešenie spočívalo v postupnom vyraďovaní zmien. Podľa môjho názoru je zle keď parameter console spôsobi problém pri pripájani súborového systému. Je možné, že tento jav spôsobuje nejaký neefektívny kód seriovej konzoly alebo činnosť kódu zodpovedného za posielanie dát po seriovej linke.
OpenRC je init systém, ktorý si po inštalácii vytvorí sám symlinky na jednotlivé služby. V debiane má túto úlohu na starosti inštalačný skript. Zatiaľ sa kamaráti s LVM zväzkami. Tento init systém je možné používať aj bez dodatočných úprav. Uvidím ako to pôjde či sa bude tiež kamarádiť s mojími nastaveniami.
Úprava informácii o openrc a doplnenie ďalších súvislosti.
Tiskni
Sdílej:
Pôvod tohto init systému je v Gentoo a podľa dostupného popisu je kompatibilný pôvodným initom.Netuším, co si mám pod tou kompatibilitou představit. OpenRC je nadstavba nad sysvinit, se kterým se v Gentoo používá, tudíž je kompatibilita zcela zřejmá.
OpenRC je init systém, ktorý si po inštalácii vytvorí sám symlinky na jednotlivé služby.Co si mám pod tím představit. Má se to týkat Debianu nebo OpenRC obecně?
Je podobný ako sysvinitTak to v žádném případě, to by se asi dohromady se sysvinit nepoužíval.
Zatiaľ sa kamaráti s LVM zväzkami.LVM mi fungovalo s OpenRC a genkernel bez problémů, teď mi funguje bez problémů se systemd a genkernel-next.
Tento init systém je možné používať aj bez dodatočných úprav. Uvidím ako to pôjde či sa bude tiež kamarádiť s mojími nastaveniami.Jsem zvědavý na další zápisky. Pokud bys chtěl, můžeš kouknout na systemd2rc a reportovat chyby v generování OpenRC skriptů ze systemd unit souborů. Jen upozorním, že OpenRC není úplně přímočará náhrada systemd, takže ne všechno jde vyřešit automatizací.
Netuším, co si mám pod tou kompatibilitou představit. OpenRC je nadstavba nad sysvinit, se kterým se v Gentoo používá, tudíž je kompatibilita zcela zřejmá.
Je pravdepodobné, že som zle pochopil informácie na gentoo dokumentácii
Co si mám pod tím představit. Má se to týkat Debianu nebo OpenRC obecně?
Po preskúmani inštalačných skriptov bolo zistené, že vytvorenie symlinkov je zabezpečené balíčkom openrc pre debian.
Tak to v žádném případě, to by se asi dohromady se sysvinit nepoužíval.
Zrejme som to zle pochopil z dostupných informácii. Ide o initsystém ktorý nevymiena pôvodný init. Pri manipulácii s openrc boli definované balíčky s sysvinit ako závislosti pre OpenRC.
Jsem zvědavý na další zápisky. Pokud bys chtěl, můžeš kouknout na systemd2rc a reportovat chyby v generování OpenRC skriptů ze systemd unit souborů. Jen upozorním, že OpenRC není úplně přímočará náhrada systemd, takže ne všechno jde vyřešit automatizací.
Teraz ma nenapadajú nejaké témy ktoré by som mohol riešiť.
Nevim co provadi v Debianu, ale obecne init s LVM nesouvisiKlasický init sice s LVM nesouvisí, ale inicializační skripty nebo systemd už samozřejmě ano.
Podle me byl problem se zavadecemProblém se zavaděčem lze typicky triviálně poznat.
obrazem ramdiskuKde běží prakticky jenom init a skripty nebo systemd, plus nějaké nejnutnější služby.