Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Neuspešné pokusy rozbehnúť upstart s LVM zväzkami ma donútili hladať iný init systém. Prvé miesto kde som overil dostupnosť ďalších init systémov zabalených do debian balíčkov.
Z dôvodu neuspechu rozbehnúť som vyskúšal init systém openrc. Pôvod tohto init systému je v Gentoo a podľa dostupného popisu je kompatibilný s init skriptami v Gentoo. Z dôvodu problémov s upstartom bol zvolený preventívny debug s seriovým portom, ktorý vyvolal divné správanie bootu.
Pri testovaní tohto init systému bola zistená chyba, ktorej prejav bol pád do initramfs ak boli použité parametre bootu pre seriovú konzolu - seriový port COM. Celé to bolo zvláštne tým, že k pádu došlo len ak bol zadaný kernel parameter console=ttySx. Podobne ako pri upstarte boli najprv vyskúšané možné riešenie pre upstart. Neskôr som vyskúšal boot parameter rootdelay,ktorý mi odporúčil initramfs. Nasledné hladanie spravného riešenie spočívalo v postupnom vyraďovaní zmien. Podľa môjho názoru je zle keď parameter console spôsobi problém pri pripájani súborového systému. Je možné, že tento jav spôsobuje nejaký neefektívny kód seriovej konzoly alebo činnosť kódu zodpovedného za posielanie dát po seriovej linke.
OpenRC je init systém, ktorý si po inštalácii vytvorí sám symlinky na jednotlivé služby. V debiane má túto úlohu na starosti inštalačný skript. Zatiaľ sa kamaráti s LVM zväzkami. Tento init systém je možné používať aj bez dodatočných úprav. Uvidím ako to pôjde či sa bude tiež kamarádiť s mojími nastaveniami.
Úprava informácii o openrc a doplnenie ďalších súvislosti.
Tiskni
Sdílej:
Pôvod tohto init systému je v Gentoo a podľa dostupného popisu je kompatibilný pôvodným initom.Netuším, co si mám pod tou kompatibilitou představit. OpenRC je nadstavba nad sysvinit, se kterým se v Gentoo používá, tudíž je kompatibilita zcela zřejmá.
OpenRC je init systém, ktorý si po inštalácii vytvorí sám symlinky na jednotlivé služby.Co si mám pod tím představit. Má se to týkat Debianu nebo OpenRC obecně?
Je podobný ako sysvinitTak to v žádném případě, to by se asi dohromady se sysvinit nepoužíval.
Zatiaľ sa kamaráti s LVM zväzkami.LVM mi fungovalo s OpenRC a genkernel bez problémů, teď mi funguje bez problémů se systemd a genkernel-next.
Tento init systém je možné používať aj bez dodatočných úprav. Uvidím ako to pôjde či sa bude tiež kamarádiť s mojími nastaveniami.Jsem zvědavý na další zápisky. Pokud bys chtěl, můžeš kouknout na systemd2rc a reportovat chyby v generování OpenRC skriptů ze systemd unit souborů. Jen upozorním, že OpenRC není úplně přímočará náhrada systemd, takže ne všechno jde vyřešit automatizací.
Netuším, co si mám pod tou kompatibilitou představit. OpenRC je nadstavba nad sysvinit, se kterým se v Gentoo používá, tudíž je kompatibilita zcela zřejmá.
Je pravdepodobné, že som zle pochopil informácie na gentoo dokumentácii
Co si mám pod tím představit. Má se to týkat Debianu nebo OpenRC obecně?
Po preskúmani inštalačných skriptov bolo zistené, že vytvorenie symlinkov je zabezpečené balíčkom openrc pre debian.
Tak to v žádném případě, to by se asi dohromady se sysvinit nepoužíval.
Zrejme som to zle pochopil z dostupných informácii. Ide o initsystém ktorý nevymiena pôvodný init. Pri manipulácii s openrc boli definované balíčky s sysvinit ako závislosti pre OpenRC.
Jsem zvědavý na další zápisky. Pokud bys chtěl, můžeš kouknout na systemd2rc a reportovat chyby v generování OpenRC skriptů ze systemd unit souborů. Jen upozorním, že OpenRC není úplně přímočará náhrada systemd, takže ne všechno jde vyřešit automatizací.
Teraz ma nenapadajú nejaké témy ktoré by som mohol riešiť.
Nevim co provadi v Debianu, ale obecne init s LVM nesouvisiKlasický init sice s LVM nesouvisí, ale inicializační skripty nebo systemd už samozřejmě ano.
Podle me byl problem se zavadecemProblém se zavaděčem lze typicky triviálně poznat.
obrazem ramdiskuKde běží prakticky jenom init a skripty nebo systemd, plus nějaké nejnutnější služby.