V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Předkladám vám jednoduchoučký skriptíček pro vytvoření systému souborů ext2 na DVD (CD). Berte na mě ohledy, nejsem žádnej programátor.
#!/bin/bash ## Tento skript vytvori soubor $OBRAZ, ktery se nejprve bude skladat ze samych nul (viz /dev/zero). Jeho velikost ## bude $VELIKOST_MEDIA. Tento soubor $OBRAZ bude nasledne propojen s loop zarizenim a nasledne zformatovan ## systemem souboru ext2. Uzivateli skriptu je dana moznost, aby si do adresare, kam bude $OBRAZ pripojen, ## nakopiroval vybrane soubory. Vznikne tak obraz (image), ktery je mozno vypalit treba na CD ci DVD. ## Zalezi na nastaveni velikosti promenne VELIKOST_MEDIA. ## Obraz vypalite na DVD treba takto (z prikazove radky): ## growisofs -speed=4 -Z /dev/sr0=ext2_obraz.img ## DVD (CD) apod. potom pripojite treba takto: ## mount -r -t ext2 /dev/sr0 /mnt/sr0 ## Nezapomente potom DVD (CD) odpojit!: umount /dev/sr0 ## Licence skriptu je GNU GPL verze 2 nebo vyssi, nebo trojbodova BSD licence # # Definice promennych pro pohodlnejsi potencialni upravu skriptu. LOSETUP="/sbin/losetup" VOLNE_LOOP_ZARIZENI=`/sbin/losetup --find` KAM_PRIPOJIT="/mnt/loop" DD="/bin/dd" OBRAZ="./ext2_obraz.img" MKDIR="/bin/mkdir" MOUNT="/bin/mount" UMOUNT="/bin/umount" MKE2FS="/sbin/mke2fs" # Velikost media je v MB VELIKOST_MEDIA="4400" # DVD+-R(W) má priblizne kapacitu 4400 MB # # 1. Vytvorimm prazdny soubor plny nul o velikosti ${VELIKOST_MEDIA} ## echo "Vytvarim soubor plny nul (zero) o velikosti ${VELIKOST_MEDIA} MB" ## $DD if=/dev/zero of=$OBRAZ bs=1M count=$VELIKOST_MEDIA # # 2. Nyní propojime $OBRAZ (soubor) se zarizenim $VOLNE_LOOP_ZARIZENI $LOSETUP $VOLNE_LOOP_ZARIZENI "$OBRAZ" # # 3. Vytvorime adresar $KAM_PRIPOJIT, pokud neexistuje if [ ! -d "$KAM_PRIPOJIT" ] ; then $MKDIR --parents "$KAM_PRIPOJIT"; fi # # 4. Vytvorime system souboru ext2. $MKE2FS -m 0 -v "$VOLNE_LOOP_ZARIZENI" # # 5. Pripojime $VOLNE_LOOP_ZARIZENI do adresaroveho stromu, ma system souboru ext2 $MOUNT -t ext2 "$VOLNE_LOOP_ZARIZENI" "$KAM_PRIPOJIT" ## echo "Nakopirujte soubory, ktere chcete zalohovat do adresare ${KAM_PRIPOJIT}, kolik muzete dat nakopirovat do ${KAM_PRIPOJIT} zjistite pomoci prikazu df -h ." echo "Az budete hotov(a) s kopirovanim, tak stisknete klavesu Enter." ## # 6. Cekame na uzivatele, aby si mohl zkopirovat soubory do $KAM_PRIPOJIT. Cekani skonci stisknutim Enteru. read # # 7. Odpojím $KAM_PRIPOJIT $UMOUNT "$KAM_PRIPOJIT" ## # 8. Zrusime propojeni mezi $VOLNE_LOOP_ZARIZENI a $OBRAZ $LOSETUP --detach "$VOLNE_LOOP_ZARIZENI" ## echo "Ziskali jste obraz CD (DVD) apod. ${OBRAZ} se systemem souboru ext2. Nyní ho muzete vypalit. Viz man growisofs, resp. wodim atd." ##
Tiskni
Sdílej:
A k čemu to?
Pokud vám nestačí ISO 9660. Je to takový zpestření.
To můžu použít radši UDF a pojede to skoro všude...
Jasně. Máte pravdu.
jj, DVD-RAM je v pohodě.