Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Chtěl bych stručně představit velmi mocnou zbraň správce oken pekwm. Jsou to tzv. 'autoproperties' nebo jinak 'automatic properties'. Klíčovým pojmem je zde interní ID okna. Podle něj se automaticky nastaví vlastnosti okna jako jeho velikost, zda bude minimalizované, na které ploše se má vyskytovat, v jaké má být skupině aj. 'autoproperties' jsou obsaženy v konfiguračním souboru ~/.pekwm/autoproperties
Vůbec nedjůležitější je tzv. 'Property tag'. Určuje, na která okna mají být aplikovány autoproperties. Je to regulární výraz, který tedy pracuje s tím interním ID okna. Příklady: "^dillo"
nebo ".*"
aj. xprop WM_CLASS
nám pomůže zjist ID okna — spusťte a klikněte na "vašem oknu".
# Toto je nutné, abysme mohli používat "novou syntaxi". Require { Templates = "True" } Property = ".term,^opera" { # Okna odpovídající regulárnímu výrazu ".term" a "^opera" se stanou členy # skupiny "moje_skupina" Group = "moje_skupina" { # 'Size = "0"' znamená, že skupina může mít "neomezeně" členů Size = "0" } # "New" odpovídá aplikaci, která byla spuštěna "prvně" # "Workspace" aplikuj, když okno je posláno na jinou pracovní plochu ApplyOn = "New Workspace" }
Toto byl skutečně jenom velmi stručný zápisek o 'autoproperties'. Má sloužit mně, abych si v budoucnosti mohl připomenout, co vlastně ty "autoproperties" v rámci pekwm vlastně jsou. (Více informací.)
Tiskni
Sdílej:
Pokud by ses rozhodl min. vyzkoušet správce oken pekwm, tak ti to poslouží k tomu, abys aspoň věděl, k čemu se autoproperties používají.
Souhlas. Píšeš, žes ho používal cca 3 roky. Už ho vůbec nepoužíváš? Proč?