Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »
Chtěl bych stručně představit velmi mocnou zbraň správce oken pekwm. Jsou to tzv. 'autoproperties' nebo jinak 'automatic properties'. Klíčovým pojmem je zde interní ID okna. Podle něj se automaticky nastaví vlastnosti okna jako jeho velikost, zda bude minimalizované, na které ploše se má vyskytovat, v jaké má být skupině aj. 'autoproperties' jsou obsaženy v konfiguračním souboru ~/.pekwm/autoproperties
Vůbec nedjůležitější je tzv. 'Property tag'. Určuje, na která okna mají být aplikovány autoproperties. Je to regulární výraz, který tedy pracuje s tím interním ID okna. Příklady: "^dillo"
nebo ".*"
aj. xprop WM_CLASS
nám pomůže zjist ID okna — spusťte a klikněte na "vašem oknu".
# Toto je nutné, abysme mohli používat "novou syntaxi". Require { Templates = "True" } Property = ".term,^opera" { # Okna odpovídající regulárnímu výrazu ".term" a "^opera" se stanou členy # skupiny "moje_skupina" Group = "moje_skupina" { # 'Size = "0"' znamená, že skupina může mít "neomezeně" členů Size = "0" } # "New" odpovídá aplikaci, která byla spuštěna "prvně" # "Workspace" aplikuj, když okno je posláno na jinou pracovní plochu ApplyOn = "New Workspace" }
Toto byl skutečně jenom velmi stručný zápisek o 'autoproperties'. Má sloužit mně, abych si v budoucnosti mohl připomenout, co vlastně ty "autoproperties" v rámci pekwm vlastně jsou. (Více informací.)
Tiskni
Sdílej:
Pokud by ses rozhodl min. vyzkoušet správce oken pekwm, tak ti to poslouží k tomu, abys aspoň věděl, k čemu se autoproperties používají.
Souhlas. Píšeš, žes ho používal cca 3 roky. Už ho vůbec nepoužíváš? Proč?