Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.
Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).
Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.6. Přehled novinek s náhledy v oznámení na blogu.
Tento zápisek byl redakcí smazán.
Tiskni
Sdílej:
. Zase jsem potkal jednoho šedýho potkana (nebo to je krysa?) ve vlaku a docela se mi líbila, už jsem k ní takový odpor ani necítil :). Začal jsem přemýšlet, že bych možná nějakou pořídil :), měl by jsi o tom taky zauvažovat
. Jsou to velice chytré stvoření a navíc by jsi měl svýho maskota a nemusel by jsi ho tím pádem dělat ze sebe :D
. A do teď jsem hrála adom takže jsem to být nemohla.
K myši: Super, hned jdu zkoušet, bude se mi to hodit do gnome tematu.
Vypadalo to hezky, jenom mě tehdy odradilo, že jsem nepřišel na to, kterouže to ďábelskou kombinací kláves vlezu do jeskyně nebo města nebo kam se to vůbec všude dalo vlézt
ad Tančící myš: V současné době nemám jak vyzkoušet Až to bude půjde, zhodnotím. Možná dokonce kladně
Zatím chválím alespoň snahu
Mno, tak funguje mi to, ale že by se mi ty ikonky až tak líbily... ale možná to tu chvíli nechám :).
Btw, nemáte někdo nápad jak (bez nainstalovaného gnome) změnit GTK téma ikonek? Ne jen souborových (složka, soubor (ty co jdou vidět ve filemanageru) - to se mi podařilo), ale opravdu těch klíčových (systémové gtk ikony, třeba hezky jdou vidět v glade). Zatím se mi to nepodařilo.
gtk-chtheme?
(v práci nějak nemám možnost hodit si tam lin...). To téma jsem zkusil, ale mělo to jeden nepříjemný vedlejší efekt - zčernaly mi všechna menu, když kliknu na jakýkoliv menu (file, edit, history...) tak je to černé a text je taky černý. Když na to najedu myší, tak font zbělá, takže se s tím nějak pracovat dá, ale je to důvod, proč jsem se vrátil k default tématu... Je to chybička která jde odstranit?? Firefox 2.0.3