Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tento zápisek byl redakcí smazán.
Tiskni
Sdílej:
Navic kdyz se dobre podivas, tak tam uvidis i moji krasnou tvar! Aspon teda ja ji vidim, kdyz se divam do zrcatekJá ji tam nevidím... Jen nějakého otrapu. Možná je to vidět jen u těch novějších aut...
Čert vzal symboly, hlavně že nám nové barvičky na policejních autech pomůžou zlepšit bezpečnost na silnicích… :-)
Víc mne ovšem trápí, že jsem s tím odhadem, že zavedení mýtného pro osobní auta bude otázkou jednoho až dvou volebních období, možná byl přehnaně optimistický…
kdo jezdi, at platiTo už je teď (každý kilometr u osobáku znamená cca 0,80 Kč zaplacených na SD z benzinu). Jenže mýtné bude znamenat také sledování. Zatím jen na dálnicích (byť nepůjde o klasické mýto, ale "jen" o poplatek). Sice to má být anonymní, ale vidím to tak, že brzy dojde k deanonymizaci a k použití pro jiné účely.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Jenže po řadě dní dospěli pouze k tomu, že by bylo dobré jednotný standard zavést.
To je ovšem velmi hodnotný závěr… :-)
Jinak si občas říkám, že by možná pomohlo naopak sjednotit zásuvky na přístrojích (třeba taková ta "počítačová" pro tříkolíky plus ta, kterou používá většina spotřební elektroniky pro dvoukolík. Pak by stačilo v cílové zemi koupit napájecí kabel. Bohužel je tu ale spousta přístrojů bez zásuvky s kabelem připájeným dovnitř.
Inženýr z humanitního oboru? To si radši ani nezkouším představit. :-) Ale vlastně proč ne, když se může studovat informatika na zemědělce…
Někdy když vidím výsledky jejich práce, říkám si, jestli by nakonec nebylo lepší, kdyby se ti úředníci flákali 100 procent pracovní doby a ne jen 90, protože by aspoň v těch zbylých deseti neškodili…
nebo snad myslite uzasny standard pro Evropu, IEC 60906-1, ktery, nikdo neprijal, prestoze byl zaveden v roce 1986, coz je teprve 21 let, ze?Tohle je příklad přesně toho druhu standardu, který byl vytvořen zcela bez návaznosti na praxi. Má sice řadu dobrých vlastností, ale není kompatibilní vůbec s ničím (možná s Europlugem, ale ten je jen pro zařízení třídy II) a jeho zavádění by přineslo komplikace úplně všude. Z praktického hlediska by bylo nejlepší, kdyby ty státy, které mají nějaký svůj exotický druh zásuvky, přešly buď na typ E nebo F (lepší vlastnosti má typ E, ale rozdíl není velký). To je nejsnáze průchodné a umožňuje to používat spotřebiče vyráběné ve většině Evropy.
ale není kompatibilní vůbec s ničím (možná s Europlugem, ale ten je jen pro zařízení třídy II) a jeho zavádění by přineslo komplikace úplně všude
Skoro mi to připadá, jako by to byl záměr - aby státy nucené ke změně nezáviděly těm, které nebudou muset nic měnit. Ale očividně to nefungovalo…
Ale očividně to nefungovalo…V tom Dánsku, jak jsem zmínil, se pro přechod rozhodli - a i když to třeba přinese nějaké náklady navíc, bude to výhodné. Už proto, že původní zásuvky počítaly jen s proudem do 10 A. Jinak v Dánsku budou od stejného data povinné proudové chrániče, a to i u existujících instalací. Normálně by to bylo zbytečné, ale tím že tam mají ještě dost zásuvek bez zemnicího vodiče, určitou logiku to má.
přechod z 220V na 230V taky nikoho nebolel.To možná bude tím, že teprve po tomhle "přechodu" je v zásuvkách aspoň těch 220V.
Jak kde. U nás jsem naměřil 241…
Jo, to jak kde je přesné. Takovéhle napětí se dost často naměří u lidí, co bydlí blízko trafostanice (a rozvodné závody vždycky popírají, že je tu možnost, že by v síti mohlo být přepětí, které zničí spotřebiče...)no, pokud je řeč o napětí 241 V, tak to opravdu není přepětí, které by mohlo zničit spotřebiče, pokud tyto nejsou odfláknuté anýbrž počítají se standardizovanými podmínkami - pokud vím, síťové napětí 230 V má toleranci -20% až +10%, tj. spotřebiče mají pracovat korektně v rozsahu 184 až 253 V, kam se jaksi těch 241 V vejde ... když bylo ještě 220 V, byla ta tolerance tuším 20% do obou stran, čili horní hranice byla dokonce 264 V, a tudíž starší spotřebiče s navýšením nominálního napětí o 10 V neměly sebemenší problém (pokud se mýlím v konkrétních číslech tolerancí, nechť mě někdo opraví, ale tím, že 241 V je v toleranci, jsem si naprosto jist)