Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »a co třeba nějaký ssd disk do express portu? 32 GB stojí myslím, že asi 2 000, ale nejsem si jistej
mount -o bind cosi kamsi
(pořád uvažuju o možnosti kartu občas vyndat a mít systém stále funkční - a taky ji ne tak zcela věřím, že se nikdy neporouchá, zejména třeba v nějaký nevhodný okamžik. Pak stačí kartu vyndat, mounty selžou a objeví se pod nimi ležící, i když starší a pomalejší systém na HDD)
Ramdisku se spíš míním vyhýbat, protože systém tu paměť je schopný použít pro cachování, což je často ještě výhodnější (a nemusím určovat předem co dnes budu potřebovat). Zároveň se vyhnu kopírování tam při startu a zpět před vypnutím.
Ramdisku se spíš míním vyhýbat, protože systém tu paměť je schopný použít pro cachování, což je často ještě výhodnějšíZde se musím přidat k předřečníkovi. Idea ramdisku je skutečně skvělá. Teda aspoň pro bootování. I můj disk (a to je stará plečka) dovede při sekvenčním čtení souvislého bloku dat vyvinout relativně velikou rychlost. A nakopírování takového bloku třeba 50MB (velikost střílím od pasu, ale i můj systém nežere po startu o moc víc než 100MB RAM, tak kolik by asi mohl mít optimalizovaný blok?) dat do paměti je v GRUBu sotva postřehnutelné. No a po načtení už asi není o čem diskutovat. RAMka má naprosto jiné parametry než jakákoliv flash paměť (jako důkaz doporučuju prubnout nějaké distra, které jsou schopné běžet z paměti jako je třeba PartedMagick nebo SliTaz). V případě kombinace s nějakým XIP (aby se data zbytečně nekopírovali ale jen se mapovali – ovšem nezaručuju, že je to možné takto zkombinovat) by pak čas bootu závisel čistě na rychlosti procesoru/paměti (to jde vždy zvýšit) a nějakých timeoutech (ono se to nezdá, ale např. jen blbé vyžádání adresy pomocí DHCP dovede zpomalit boot o několik sekund).
Osobně jsem se pokoušel vytvořit si ramdisk, který by obsahoval vše co je potřebné k bootu (stejně se ty binárky všechny musí načíst do paměti a inicializovat, tak je docela šumák jestli se tam načítají paralelně/jedna po druhé a nebo se tam načtou sekvenčně všechny spolu) a jako poslední věc v sekvenci by přimountoval root a spustil Xka. No bohužel to není žádná sranda (aspoň určitě ne v binárních distrech), protože když člověk projede všechny závislosti, tak se mu protočí panenky. Např. jednou z prvních je Glibc, což je ovšem nesmysl cpát do paměti (teda nesmysl to není, protože Glibc potřebuje naprosto každá binárka) a bylo by cosi takového nutné asi nejspíš nahradit uClibc. Stejně jako BASH by bylo potřeba nahradit busyboxem a udělat spoustu optimalizací (nahrát do ramdisku všechny démony, všechny jejich potřebné knihovny, takové maličkosti jako jejich konfigurační soubory z /etc a bůh ví ještě odkud, sesynchronizovat to s diskem,…) což ručně opravdu není sranda. Ovšem výsledek by opravdu mohl stát za to. Další dobrý nápad je nějakým způsobem to celé ještě odlevelovat. Např. základní systém a vše potřebné v ramdisku, velké ale nezbytně nutné věci, které už by v ramdisku překážely na flash pamět a zbytek na pevný disk. Např. ihned po bootu se spouští Xka a celé GNOME, a obou je téměř jistota, že budou po každém startu potřeba, takže nápad jejich umístnění na flash paměť (ze které se ovšem bude pouze číst) též nevidím jako marný nápad.
Jedinou výhodou nacpání kořenu na SD kartu je to, že se tím člověk nemusí tak párat, ovšem očekávat že po přesunutí kořenu nějakým zázrakem začne systém sám od sebe vracet zázračné odezvy a něco jako boot přestane téměř existovat mi přijde bláhové (přesto naprosto běžný praxe u uživatelů konkurenčního operačního systému). Data je vždy nejprve nutné vhodně seřadit a vhodně reprezentovat. Což se samo neudělá.
zacinam uvazovat ze bych si ji dal do toho staryho notebooku misto disku, ale zase mam obavu aby mi zbytecne rychle neodesla, kdyz tam bude i swap soubor (pri ty maly pamti co tam je nemam to srdce ho systemu odeprit).
kdybych mel novej notebook tak takovou picovinu neresim
Pravda SW je cimdal rozezranejsi. Sama behova prostredi pro jednoduche programky potrebujeme hafo mega nahrat do RAM.
Nicmeme moderni HW si s tim poradi fakt slusne. Zajimavy poznatek z virtualizace win xp a spousteni programu (konkretne Firefoxu) je ve virtualizovanem prostredi rychlejsi jak v nativni win 7 !!!. CPU je s podporou virtualizace (Intel VT). Testovano v notebooku HP dv6-2170ep.
Jako druhy disk k notebooku lze jedine doporucit E-SATA. Vse ostatni (SD karta, USB HDD) je o mnoho pomalejsi a nema nijakeho vyznamu.
Spis by bylo ku prospechu aby cely system byl kompletne v RAM cimz by pristupy na disk kvuliva systemovym vecem zcela odpadly.
Takovyto system i na starsim HW bezi bleskurychle a tudy vede cesta, nikoliv neustalym sahanim po disku kvuli zobrazeni nejakeho dialogu pri pravokliku ve spravci souboru.
a doufal jsem že co tratí na rychlosti dožene na seeku, což se nepotvrdilo, aspoň ne u zápisuNevím, ale já bych takovou kartu asi k zápisu vůbec nepoužíval. Jednak to není s rychlostí nijak slavné, ale hlavně se kvůli každé prkotině musí smazat a znova nakopírovat celý blok. Spíš bych se to snažil používat jako to dělají APčka s NAND polema. Prostě nějaký balík (jako firmware), který by se tam najednou na kartu zapsal a pak by se to používalo jen ke čtení a když by bylo potřeba udělat nějaké úpravy, tak znovu si vytvořit a nakopírovat celý balík (třeba nejpoužívanějších programů a aplikací). A možná by stálo za zvážení ještě XIP (nebylo by nutné tak dlouho čekat na překopírování kódu do RAMky).
/ SSD /boot SSD /tmp ramdisk /var/tmp ramdisk swap HDD /home HDD /var HDD + pár dalších datových oddílů na HDDNikdy jsem rozdíl neměřil, ale určité zrychlení po nasazení SSD disku bylo. Především ho používám na oddílech, kde se minimálně zapisuje.
SD karty nemají přece řadič, tak to vše odře procesor a sběrnice. Pak je jasné, že IO operace jsou opožděné.To je vcelku irelevantni. V noteboocich dnes je casto SD ctecka pripojena pres USB, pro system se tvari jako USB block device a prace s takovym zarizenim neni vyrazne narocnejsi nez z beznym diskem pripojenym pres IDE. Hlavni problem je v tom, ze SD karty stihaji pomerne male mnozstvi nahodnych zapisu, a pri vetsim mnozstvi techto zapisu pak jde do haje i cteni z te karty, to blokuje procesy cekajici na data.
nemá žádnou svou logiku - tedy řadič. A i když je připojena přes USB block, tak ta rychlost stále pokulhává za CF a diskem a vše stále musí vzít na svá bedra cpu.Nesmysl - jako radic poslouzi USB-SD ctecka, pro procesor je vcelku jedno, jak je vnitrne implementovane to USB blokove zarizeni.
A i když je připojena přes USB block, tak ta rychlost stále pokulhává za CFTo zavisi na rychlosti konkretni CF a SD karty (a ctecek). Neni problem najit takovou CF a SD kartu, kde prace s SD kartou bude o dost rychlejsi nez s CF kartou.
SD karty nemají přece řadič, tak to vše odře procesor a sběrnice.No nevím teda. I kdyby ty piny byly přímo napojené na NAND pole, tak pochybuju, že druhý konec by byl připojen do CPU. Min. ta čtečka by nějaký řadič IMHO měla. Já měl za to (a stále mám), že pouze u MTD je NAND (bo NOR nebo jakékoliv jiné) připojeno přímo na CPU.
No a SD nic takového nemá.Ten menší brouk na obrázcích je řadič!
No a SD nic takového nemá. SD nemívají ani war levelling tak jak to mají CF karty.No právě že má a kontrolér se IMHO stará i o wear-leveling. Jen z druhé strany nemá vývod klasický PCMCIA pinout, ale piny (a protokol) podle standardu MMC. Jinak se nijak zásadně neliší. Teda aspoň AFAIK. A jak už jsem řekl, jediný typ přímého přístupu na pole přímo z procesoru, který znám já je když je NAND připájená přímo na plošňák (jak je tomu u APeček a jiných embedded zařízení). Jinak se konstrukčně nijak zásadně neliší.
Další debata na téma "kdo ho má většiho?"
drátkáchkomunikuje pomocí protokolu ATA (nebo něčeho takového – čert aby se v těch standardech vyznal) a proto ji není problém jednoduše
předrátovat(a proto také mají možná CF nick
microdrive), kdežto SD karty komunikují po drátkách pomocí protokolu MMC (který zahrnuje i SPI mode) a proto je nelze do IDE jednoduše
předrátovat, ale je potřeba nějaká logika, která by oba protokoly překládala. Rozhodně bych si z toho netroufl vyvozovat, které z nich je lepší/horší/dokonalejší nebo vhodnější.
ale je potřeba nějaká logika, která by oba protokoly překládala., právě tuto logiku jsem měl na mysli, když jsem psal, že SD nemá řadič. O to mi vlastně šlo. CF má tuto logiku implementovanou přímo na jednom řadiči proto se dá také jednoduše připojit k IDE. Před nějakou dobou kolega řešil nějaký FS na nestandardním zařízení, když jsem pro něj dělal nějaké testy na podobných kartách (A-DATA 4GB,CF,ULTRA , PRETEC SDHC 4GB,ULTRA) tak CF karta vycházela lépe jak na přenosy tak i na I/O latence. Zkoušel jsem to jak na adaptérech PCMCIA-CF/SD i na SDHC USB čtečce. celkem slušný test SD/CF z fotopraxe
IDE, IDE, božský IDE... to je nějaký řešení na všechny problémy lidstva nebo proč se na něho furt odvoláváš?
Podobně jsem dopadl, když jsem si na flashku hodil normálního Archa. Jednou jsem pustil pacman -Syu a po půl hodině nepoužitelnosti jsem skončil u resetu... Pak už snad ani nenaběhl.
ja testujem Haiku ako USB raw obrazy.. sem tam to sekne hlavne pri zatazeni alebo pri instalacii ale je to vyzdy lepsie nez nicit ciste cd resp babrat sa z cdrw
ano, jeden rozdíl tu je - jakmile začnu něco výraznějšího dělat (jako kopírovat větší počet souborů nebo překládat jádro pro WRT54GL - o tom napíšu jindy), tak se vrátím do doby používání Windows - systém prostě přestává reagovat, každou chvíli se zamyslí a čeká na cosi (IO operace asi), vizuálně prostě třeba píšu tento článek a v půlce věty se přestanou objevovat znaky na obrazovce, dopíšu větu, začnu psát další, hups, písmenka naskočí a zase se přestanou objevovat nová. Sice se nic neztratí, ale jakákoli práce je velice neobratná, protože musím dělat vše naslepo a pak čekat na výsledek.Toto bych netipoval ani tak na problém SD karty nebo čtečky jako spíše zase nějaký I/O problém v jádře – v Linuxu. Prvně by bylo určitě dobré zkontrolovat zda-li je v provozu DMA a zda-li to opravdu nekopíruje procesor (v tom případě by se ale aspoň jádro snažilo o rozumné rozdělení časů). Dále doporučuju si nahodit do GNOME panelu applet sledování systémů, v nastavení si změnit I/O Wait na žlutou barvu, pracovat a při zásecích sledovat kolik žluté barvy se tam objevuje. Pokud hodně, tak je to opravdu problém jádra. Nedávno na to byl vydán patch, ale bůh ví na co vlastně a osobně mi fungoval tak nějak všelijak. No určitě by bylo dobré aspoň nějak se pokusit o zprofilování jádra v takových situacích. No a pokud žluté moc nebude, tak je ještě vysvětlení, že jsou ucpané sběrnice. Přes co je ta čtečka vůbec připojená?
Firefox se otevírá, ale asi tak stejně rychle (+/- za 10s).A jak by mu mělo pomoct nahrazení pevného disku za něco jiného? Firefoxu už IMHO nepomůže nic.
Jinak bych si dovolil takovou menší poznámku: všechno (jak SSD disky, tak SD karty) jsou to jen nějaká NAND nebo NOR pole tranzistorů. U běžných SD karet to s parametry takových polí nebývá nijak slavné (možná částečně i kvůli velikosti a způsobu použití), takže čekat že nahrazením pevného disku za nějaké NAND pole se stane zázrak je bláhové. Jsou SD karty, které mají lepší parametry (a odpovídající cenu nebo velikost samozřejmě) a jsou SSD disky, které mají horší parametry (jen to u nich většinou neklesá pod určitou min. prahovou hodnotu). Koncepčně se ovšem nijak krom komunikačního protokolu a vnějšího rozhraní neliší. Ba co víc, dokonce může existovat nějaký SSD disk a SD karta, které uvnitř za řadičem budou mít jeden a ten samý čip.
Problém s SD je ten, jak má připojenou čtečku. Pokud přes USB, tak nepomůže ani svěcená sběrnice, protože není DMA. Pokud jinak, tak ještě nemá vyhráno, prototože čtečky obykle DMA neimplementují. Nicméně tento problém by se projevil i se čtením.
Pokud měl autor problém jen se zápisem, tak to bude tím, že zápis do NAND je výrazně pomalejší, že před pamětí je řadič, který dělá wear-leveling, tím že se snaží simulovat RAM, takže každý neúplný/nezarovnaný blok znamená čtení a přepis. A když se do této cesty postaví buffery a polling USB (už se zapsal sektor?) a žurnál souborového systému, tak výsledek můžeme být tragicky pomalý.
Pokud přes USB, tak nepomůže ani svěcená sběrnice, protože není DMA.USB nemá DMA?
Pokud měl autor problém jen se zápisem, tak to bude tím, že zápis do NAND je výrazně pomalejší, že před pamětí je řadič, který dělá wear-leveling, tím že se snaží simulovat RAM, takže každý neúplný/nezarovnaný blok znamená čtení a přepis.Můj názor je, že pokud to nemá na svědomí nějaká chyba přímo v jádře, tak právě pole. A na to je řešení velká cache a rozumná strategie writebacků.
USB skutečně nemá DMA. Co se týče řadičů, tak do verze 1 ani ty DMA neuměly. (Mám takové stroje a přenos z USB mass storage je schopen zahltit celý systém.) Verze 2 zvýšila rychlost na tolik, že výrobci řadičů začali DMA implementovat. Ale samozřejmě jen mezi řadičem a I/O MMU. To má význam, když se z USB tahá rychlý proud dat, který lze dobře nasekat na velké bloky (čtení z mass storage). Jiná zařízení (modemy, HID) nebo zápis do pomalého mass storage jsou pořád řízeny CPU, protože na takové drobky dat nemá smysl programovat I/O MMU. Nehledě na to, že řadič by často musel rozumět protokolu dané třídy USB, protože ta často s něčím jako blokový přenos nepočítá (musel by dělat překlad).
Ta čtečka jede přez usb. AllInOne applet mi ukazuje, že při tom běží asi jen jedno ze dvou jader a to jen chvílema (převážně úzké špičky, nikoli plocha, do půlky stupnice, ne výš).No a právě mě zajímá, jestli se to kouše při těch špičkách a jestli jsou ty špičky I/O waity.
Zrychlení startu firefoxu jsem myslel, že by mohlo pomoct, pokud by se četlo hodně malých věcí nebo tak něco (netuším co to dělá, procesor se fláká, okno se neobjevuje)IMHO v tom budou hrát roli spíš nějaké timeouty.
Jak se ukázalo, tak ta karta nepomohla. (Měl jsem na mysli stejné zrychlení, jako některé programy startovaly mnohem rychleji z pevneho disku než z diskety, tak že teď by mohly programy startovat rychleji z SSD než z HDD. A když nemám SSD, tak jestli by SD karta třeba taky nepomohla, že u ní nemusí být seek zdaleka tak dlouhý, jako u HDD, kde se mechanicky vrtí hlavičky. Ale zjevně to nejde nahradit jednoduše, protože ty zápisy to totálně zabijou. A zase rozebírat co se jen čte a co se může psát, to se mi zrovna teď nechce, protože si hraju s něčím úplně jiným a tohle byla jen zkusmá odbočka při cestě. Prostě mi přišlo rychlejší tam tu kartu vrazit a vidět výsledky, než si zjišťovat všechna data a teorie a počítat to předem. Ukázalo se, že jednoduše to nejde a složitě se mi to dělat nechce, tak jsem to jednoduše odpískal. Ale protože jsem si myslel, že by podobný nápad mohlo mít víc lidí, tak jsem sepsal výsledky sem. Kdyby někdo něco podobného sepsal v posledních dvou letech, tak bych to sám nezkoušel a radši si to přečetl.Chyba, chyba, chyba. Chybné předpoklady, chybné závěry.
Tiskni
Sdílej: