MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
třeba že je potřeba autům bránit v předjížděníSám se přiznám, že jsem o tom psal v souvislosti se zahradním městem a podjezdem pod železnicí. Tam je to špatnou zkušeností s řidiči hrdiny, kteří neváhají riskovat zdraví a život cizího člověka, aby ušetřili zhruba patnáct vteřin času. Nejlepší je samozřejmě se tomuto místu vyhnout, ale na to člověk musí danou oblast dobře znát. Druhou nejlepší možností je jet prostředkem pruhu a zablokovat tak nebezpečné předjíždění v rámci pruhu a uhnout z cesty při výjezdu z toho podjezdu.
Pokud je tomu tak, sebevražední fanatici a debilové bez rozumu na bicyklech se vytrácejí, pak je to v pořádku.Asi budeš znát pojem Darwinovy ceny, ať už v originální podobě se špatnými konci nebo v televizní podobě, kde pečlivě vybírají aspiranty na Darwinovu cenu, kteří se z ní tak tak vyvlíkli. Tahle skupina obyvatelstva mezi cyklisty je vcelku samoregulující, horší je to mezi motoristy, ti napáchají mnohem více škod na životech a zdraví druhých.
Budu to brát tak že se to děje z neznalosti a nepochopení a ne z blbosti a zlomyslnosti protože tím se moc nedá dělat.Podle mě je lepší se dívat realitě do očí a přijmout fakt že lidi jsou různí. Při pohledu z auta člověk potká hodně lidí (v autě, na kole, pěších, ...), o kterých si říká, že by si je přírodní výběr mohl vzít. Ale osobně vždy doufám, že až si je vezme, tak já u toho nebudu.
Kdo posoudí jestli bránění v předjíždění má rozumný důvod?Nejde o to jestli ma rozumny duvod, ale jestli to predjeti lze rozumne provest. Kdyz vidim ze tam neco jede a nestihl bych to, nebo kdyz se tam nevejdu tak proste nemuzu predjizdet. Tim najetim doprosted nebranim predjeti, protoze to by stejne nemohl udelat, ale davam tim signal "dost mista tady neni"
Když někdo chce předjíždět, jsem povinen mu to umožnit a není mou starostí to posuzovat a bránit mu v tom.Taky jestli vubec budes mit sanci mu to umoznit. Vjedes do zuzeny oblasti, jedes pekne pokraji, prizene se nejaky pako a nez stacis cokoli udelat tak te vytlaci ze silnice... V takovych mistech je jizda v prostred pruhu nejrozumnejsi reseni, at uz si zakony prekroutis jakkoli...
Ujišťuju vás že nikdo vás nechce shodit ze silnice nebo srazit autem.Tim "nikdo" bych si nebyl tak jistej, ale souhlasim ze vetsina co tohle nebezpecny predjizdeni dela nema v umyslu nikoho zranit. Jenom jim nedojde ze do tech 150 cm se nevejdou, nebo ze neni uplne jednoduchy se udrzet na silnici kdyz v 90 km/h projedou 20 cm od tebe... Myslim ze ridicum aut by prospelo aby jednou za cas povinne museli nasednout na kola a vyjet na silnicu...
vzhledem k četnosti výskytu bicyklonosičů na autech soudím že hodně řidičů na kole jezdí.mozna. Ale taky je hodne tech kteri na kole uz leta nesedeli...
Já sice sporadicky, ale jezdím taky. Jenže já to použiju jako prostředek k dopravě na krátké vzdálenosti a ne jako pózu...Tech duvodu muze byt samozrejme mnohem vic nez jenom "preprava na kratke vzdalenosti" a "poza". Ze nemas predstavivost neznamena ze neexistuji.
Mimochodem, do mezery 150 cm se vedle tebe nikdo cpát nebude...Tim bych si prave nebyl tak jistej. Podle me je to tim ze ridici podvedomne nevnimaji kolo jako prekazku. Narozdil treba od tramvaje.
Nebylo to třeba tím, že to byl nějaký cizinec?
V tom případě cizinci, kteří přesně tohle dělají na Velkomoravské v Olomouci mají podezřele často vozidlo s registrační značkou z Olomouckého kraje. Na světlech se otáčí kde kdo.
Ahoj,
Ako minimum by som vyberal z nasledovneho:
Ram - 26'' hlinikovy hardtail. 27,5'' a 29'' uz je volba podla pouzitia a nie kazdemu vyhovuju.
Prehadzovacka, presmykac a radenie - minimum Deore alebo X7 (Shimano alebo Sram). Radenie (triggery) minimum Alivio alebo X5. Radenie moze byt o 1 stupen nizsie. Vobec to nevadi a vyrobcovia to casto kombinuju, kvoli nizsej cene. Shimano vs Sram podla osobnych preferencii. Shimano pouziva pre radenie hore palec a dole ukazovak. Sram radi vsetko palcom. Pripadne Grip-shift, ale v rozumnej kvalite IMHO robi len Sram.
Brzdy - v danej cenovej relacii urcite V-brake. Mechanicke diskove su naprd. Pokial disk, tak hydraulika.
Za 8k nie je mozne splnit vyssie napisane minimum. To je potreba aspon 15k za nove... K tomu musis este pripocitat dalsiu vybavu ako, prilba, dres, rukavice, kosik, computer, blikacky, pripadne pedaly (SPD) + tretry, 2x pumpa (nozna + na kolo), kapsa na kolo (lepenie, dusa) atd.
Urcite by som este nasetril a kupil nieco, co ma zmysel, nez vyhodit 8k za "pokus" o bike....
P.
Tiskni
Sdílej: