Byla vydána nová verze 4.6 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Rozsáhlá modernizace hardwarové infrastruktury Základních registrů měla zabránit výpadkům digitálních služeb státu. Dnešnímu výpadku nezabránila.
Čínský startup Kimi představil open-source model umělé inteligence Kimi K2.5. Nová verze pracuje s textem i obrázky a poskytuje 'paradigma samosměřovaného roje agentů' pro rychlejší vykonávání úkolů. Kimi zdůrazňuje vylepšenou schopnost modelu vytvářet zdrojové kódy přímo z přirozeného jazyka. Natrénovaný model je dostupný na Hugging Face, trénovací skripty však ne. Model má 1 T (bilion) parametrů, 32 B (miliard) aktivních.
V Raspberry Pi OS lze nově snadno povolit USB Gadget Mode a díky balíčku rpi-usb-gadget (CDC-ECM/RNDIS) mít možnost se k Raspberry Pi připojovat přes USB kabel bez nutnosti konfigurování Wi-Fi nebo Ethernetu. K podporovaným Raspberry Pi připojeným do USB portu podporujícího OTG.
Konference Installfest 2026 proběhne o víkendu 28. a 29. března v budově FELu na Karlově náměstí v Praze. Přihlásit přednášku nebo workshop týkající se Linuxu, otevřených technologií, sítí, bezpečnosti, vývoje, programování a podobně lze do 18. února 0:15.
Fedora Flock 2026, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, bude opět v Praze. Proběhne od 14. do 16. června. Na Flock navazuje DevConf.CZ 2026, který se uskuteční 18. a 19. června v Brně. Organizátoři konferencí hledají přednášející, vyhlásili Call for Proposals (CfP).
Z80-μLM je jazykový model 'konverzační umělé inteligence' optimalizovaný pro běh na 8-bitovém 4Mhz procesoru Z80 s 64kB RAM, technologii z roku 1976. Model používá 2-bitovou kvantizaci a trigramové hashování do 128 položek, což umožňuje zpracování textu i při velmi omezené paměti. Natrénovaný model se vejde do binárního souboru velkého pouhých 40 KB. Tento jazykový model patrně neprojde Turingovým testem 😅.
Digitální a informační agentura (DIA) na přelomu roku dokončila rozsáhlou modernizaci hardwarové infrastruktury základních registrů. Projekt za 236 milionů korun by měl zabránit výpadkům digitálních služeb státu, tak jako při loňských parlamentních volbách. Základní registry, tedy Registr práv a povinností (RPP), Informační systém základních registrů (ISZR) a Registr obyvatel (ROB), jsou jedním z pilířů veřejné správy. Denně
… více »Evropská komise (EK) zahájila nové vyšetřování americké internetové platformy 𝕏 miliardáře Elona Muska, a to podle unijního nařízení o digitálních službách (DSA). Vyšetřování souvisí se skandálem, kdy chatbot s umělou inteligencí (AI) Grok na žádost uživatelů na síti 𝕏 generoval sexualizované fotografie žen a dětí. Komise o tom dnes informovala ve svém sdělení. Americký podnik je podezřelý, že řádně neposoudil a nezmírnil rizika spojená se zavedením své umělé inteligence na on-line platformě.
Bratislava OpenCamp pokračuje vo svojej tradícii a fanúšikovia otvorených technológií sa môžu tešiť na 4. ročník, ktorý sa uskutoční 25. 4. 2026 na FIIT STU v Bratislave. V súčasnosti prebieha prihlasovanie prednášok a workshopov – ak máte nápad, projekt, myšlienku, o ktoré sa chcete podeliť s komunitou, OpenCamp je správne miesto pre vás.
depmod udelaji NVIDIA ovladace. Ten restart je tam ciste pro kontrolu , "clovek rychlo zabuda". Jelikoz je to pracovni stanice a ne server, tak se to da prezit.
prave , ze mi to pujde. 1. jedu jen na stable a v Debianu Sarge nebyla spousta balicku. 2. nabidka jader nebyla zrovna naslapana k prasknuti a tak si jadra kompiluju sam. Vim co tam mam a zadny initrd. Presne na miru usity. 3. kernely NVIDIA jsou v sekci non-free 4. dalsi softy jsou freeware, ale nikdy nebudou v orig distru. 5. takze si vyberu ovladac na mou kartu a ten si nainstaluju. Je mi jedno jestli to bude 40 nebo 41 NEbalicku.deb
prave , ze mi to pujde.Jak dlouho?
1. jedu jen na stable a v Debianu Sarge nebyla spousta balicku.a
2. nabidka jader nebyla zrovna naslapana k prasknuti a tak si jadra kompiluju sam. Vim co tam mam a zadny initrd. Presne na miru usity.To je dobrá schíza... používáš jenom stable, ale strčíš tam jádro, které ve stable není, a jaderný modul, který tam taky není.
3. kernely NVIDIA jsou v sekci non-freeZa prvé to nejsou kernely nVidia ale jenom ten jaderný modul. A za druhé: no a? Stejně sis to nainstaloval, takže to, že je to non-free ti tak moc nevadilo. No ale kdo chce kam, pomozme mu tam.
na serveru mam debian s vlastnim jadrem a prg. asi 5 let. uptime je na 95 dnech a to tam nemam zalozak, ale bohuzel mi tak 1-2x do roka blikne elektrika. na desktopu mam sarge/etch asi 4 roky. Z toho asi 4x meneno zelezo za nove. Z P3/xxx az na P4 1,6 . GK skoro vzdy ndidia. ATI RAGE 128 / 32, TNT2,440MX, Ti4200 (soucasne) Chipset jen intel ok 810,815,845 (soucasnost) zvukovky 3x ala board, nyni SB Live! (za 150kc - no nekupte to) tuner ten sam WinfastXP2000 MONO :( scaner PearPAW 2400TA(dia) a vite co je na tom nejlepsi ?? vzdy jsem to jen zkopiroval z disku na disk a zadal lilo a uplne vse nabehlo. jedinou vyraznou zmenou bylo, ze jsem presel s etchem uz na GRUB :) a Nvidia se kousala, ale po par hodinach rozchozena . Jinak mam presne na miru kompilovane avidemux2,mplayer (ja nikde nevidel CZ v deb, naotoz mencoder), lsdvd,acidrip upraveny, dvdauthor,cfourcc,lftp s tls,truecrypt ... lidi toho je takova spousta ! A o tom to je ! je to linux . Ja si muzu udelat co chci a jak mi to pasuje. pokud nekomu nevyhovuje kompilace, je to jeho vule a ja odpovidam ANO Me zase vyhovuje a ja zase odpovidam ANO a to je na tom to krasne ! Ze si kazdej muze delat presne to co chce a jak chce. A nikomu nevnucovat svoje postupy. Poradit rict jak bych to delal ja a nechat vybrat vlastni cestu. TO je ta svoboda linuxuuuu :)
nvidia-cg-toolkit a ten si je stahne a nainstaluje a ten scrip to maze taky :) . Takze si "normalnim" postupem nepommuzes. Navic ten /usr/lib/tls muze byt prazdny; ja ho mam.
Tiskni
Sdílej: