abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    21.6. 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    21.6. 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    21.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1966 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    ipp2p-0.8.2 na Debian ETCH

    27.12.2008 09:39 | linux | Přečteno: 1770× | Komentářů: 16, poslední 21. 1. 2011 | Hodnocení: 62 % (13 hlasů)

    Tyto informace jsem posbiral po webu. Rekl bych, ze jsou velmi cenne. Jedna se instalaci IPP2P - filter na P2P a Torennty, na Debian ETCH


    TrueCrypt6.1a - debian ETCH

    21.12.2008 10:53 | linux | Komentářů: 2, poslední 21. 12. 2008 | Hodnocení: 43 % (7 hlasů)

    nejprve instalace balicku, co jsem nemel v systemu

    apt-get install build-essential libfuse-dev fuse-utils pkg-config libgtk2.0-dev dmsetup

    modprobe fuse

    pridame fuse do /etc/modules

    stahneme balik wxGTK-2.8.9.tar.gz a nekde rozbalime

    stahneme balik truecrypt 6.1a tar.gz

    z adresy ftp://ftp.rsasecurity.com/pub/pkcs/pkcs-11/v2-20 stahneme vsechny *.h soubory a nakopirujem do /cesta/truecrypt-6.1a-source/Crypto

    make WX_ROOT=/uplna/cesta/k/wxGTK-2.8.9 wxbuild
    make WXSTATIC=1 (to jako ze nemame wx v systemu)

    po zkompilovani zkopirujem z /cesta/truecrypt-6.1a-source/Main soubor truecrypt do /usr/local/bin


    sources.lst

    7.12.2007 07:16 | linux | Přečteno: 1238× | Komentářů: 4, poslední 13. 3. 2009 | Hodnocení: 43 % (7 hlasů)

    Tak toto mam jako sources.list
    #deb cdrom:[Debian GNU/Linux 4.0 r0 _Etch_ - Official i386 DVD Binary-3 20070407-11:40]/ etch contrib main
    #deb cdrom:[Debian GNU/Linux 4.0 r0 _Etch_ - Official i386 DVD Binary-2 20070407-11:40]/ etch contrib main
    #deb cdrom:[Debian GNU/Linux 4.0 r0 _Etch_ - Official i386 DVD Binary-1 20070407-11:40]/ etch contrib main
    
    deb http://ftp.cz.debian.org/debian/ etch main non-free contrib
    deb-src http://ftp.cz.debian.org/debian/ etch main non-free contrib
    
    deb http://security.debian.org/ etch/updates main contrib non-free
    deb-src http://security.debian.org/ etch/updates main contrib non-free
    
    deb http://deb.opera.com/opera/ etch non-free
    
    deb http://www.debian-multimedia.org etch main
    
    # Google Picasa for Linux repository
    
    deb http://dl.google.com/linux/deb/ stable non-free
    
    # Stardict - česko-anglická databáze slov
    
    deb http://debian.cihar.com/ unstable non-free
    
    deb http://volatile.debian.org/debian-volatile etch/volatile main contrib non-free
    
    #beryl
    deb http://debian.beryl-project.org/ etch main
    

    ATI na Debianu ETCH

    17.5.2007 20:42 | linux | Přečteno: 1936× | Komentářů: 10, poslední 18. 5. 2007 | Hodnocení: 67 % (9 hlasů)

    Tak jsem instaloval taky ATI.


    NVIDIA a jak ze Sarge na ETCHE

    23.4.2007 20:55 | linux | Komentářů: 13, poslední 24. 4. 2007 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Nejak nefungovaly ovladace Nvidie a po restartu PC uz nenajely Xka. Posledni v logu je INITIALIZING GLX a ticho po pesine. Mozna to nekomu pomuze a tak to hazim do plogu, ktery mi prima slouzi jako denicek na cestach :)

    1. tak asi to mam
    2. nainstalovat Nvidia ovladace ./NVIDIA....9631..run
    3. z adresare /usr/lib/tls hned zkopirovat 2 soubory
       -libnvidia-tls.so.1 (link)
       -libnvidia-tls.so.1.0.9631
    4. nakopirovat je do /usr/lib
       - uz tam nejake budou , ale asi se biji verze, takze prepsat
       - muzete si puvodni zazalohovat taky
    5. zadat  ldconfig
    6. restart PC
    
    
    tady ve foru
    

    MPlayer a kompilace komplikace

    26.11.2006 14:20 | linux | Výběrový blog | Komentářů: 8, poslední 26. 11. 2006

    Jelikoz jsem se chtel vrhnout na grabovani z TV, musel jsem si prekompilovat MPlayer s podporou kodekuu. Chybel mi mp3lame . Nainstaloval jsem tedy

    lame-3.97.tar.gz stahl jsem si nejnovejsi MPlayer-1.0rc1 a zacalo byt veselo. Kompilace kodeku nesla a po celkovem rozchozeni u kodeku nahlasil kompilator chybu.
    Problemy byly 2 :
    1. je potreba pach na kompilaci kodekuu
    sed -i '/^CFLAGS/s/$/ -fomit-frame-pointer/' libavcodec/Makefile
    

    2. Debian ma standardne gcc 3.3 a tento MPlayer se mi podarilo zkompilovat az gcc-3.4.4 . Nastesti je take ve stable rade, akorat se musi predelat link
    rm /usr/bin/gcc ; ln -s /usr/bin/gcc-3.4 /usr/bin/gcc 

    pak uz vsechno slo . Jeste davam muj

    ./configure --confdir=/etc --enable-gui  --enable-menu --enable-x11 \ 
    --language=cs --with-codecsdir=/usr/local/lib/codecs \
    --enable-debug

    AcidRip

    26.11.2006 14:03 | linux | Výběrový blog | Komentářů: 9, poslední 27. 11. 2006

    Tak jsem taky zkousel AcidRip. Hned na zacatku jsem si vsiml, ze to chce nejake dalsi utilitky.

    lsdvd a ta chce libdvdread
    podarilo se az s verzi libdvdread-0.9.7.tar.gz a lsdvd_0.16.orig.tar.gz
    Tyhle veci bohuzel muj Debian Stable neobsahuje. Snad dalsi Stable rada.
    Pak zacalo vsechno fungovat az na CROP (orez). Jelikoz mam zkompilovanou cz verzi, je nutny diff
    <       if ( $_ =~ /crop area.*\s(crop=\d*:\d*:\d*:\d*)/ ) { $crop{$1}++ }
    ---
    >       if ( $_ =~ /Ořezová oblast.*\s(crop=\d*:\d*:\d*:\d*)/ ) { $crop{$1}++ }
    

    u souboru acidrip.pm Mencoder FIX
    Tento PATCH opravuje zobrazeni Mencoderu. Uz je videt co se deje :)

    SAMBA

    18.9.2006 07:27 | linux | Komentářů: 3, poslední 19. 9. 2006 | Hodnocení: 0 % (3 hlasů)

    Tak nevim, ale ta SAMBA nejak nedel ato co chci. Nejaka 3.x na debianu , distro stable. Pri smbmount a zadani iocharset a codepage na 8859-2 a 852 , se proste nezobrazi cz znaky. Jestli na to maji i vliv locales ? Nevim, mam je na cs_CZ. Podle hlasu z internetu to nekomu jede, nekomu ne. Kde je zakopany pes nevim. jinak server jede prez toto nastaveni

    [global]
    client code page = 852
    character set = ISO8859-2
    
    


    rxvt a moje nastaveni

    1.9.2006 20:19 | linux | Komentářů: 13, poslední 25. 11. 2008 | Hodnocení: 50 % (4 hlasů)

    rxvt -fn "-*-terminus-*-r-normal-*-14-*-*-*-*-*-iso8859-2" -bg black -cr green -fg white -C -sl 500 -sr


    urxvt -fn "xft:Courier New:pixelsize=14" -bg black -cr green -fg white -C -sl 500 -sr

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.