abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2001 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Zápisy v kategorii linux

    ipp2p-0.8.2 na Debian ETCH

    27.12.2008 09:39 | linux | Přečteno: 1776× | Komentářů: 16, poslední 21. 1. 2011 | Hodnocení: 62 % (13 hlasů)

    Tyto informace jsem posbiral po webu. Rekl bych, ze jsou velmi cenne. Jedna se instalaci IPP2P - filter na P2P a Torennty, na Debian ETCH


    TrueCrypt6.1a - debian ETCH

    21.12.2008 10:53 | linux | Komentářů: 2, poslední 21. 12. 2008 | Hodnocení: 43 % (7 hlasů)

    nejprve instalace balicku, co jsem nemel v systemu

    apt-get install build-essential libfuse-dev fuse-utils pkg-config libgtk2.0-dev dmsetup

    modprobe fuse

    pridame fuse do /etc/modules

    stahneme balik wxGTK-2.8.9.tar.gz a nekde rozbalime

    stahneme balik truecrypt 6.1a tar.gz

    z adresy ftp://ftp.rsasecurity.com/pub/pkcs/pkcs-11/v2-20 stahneme vsechny *.h soubory a nakopirujem do /cesta/truecrypt-6.1a-source/Crypto

    make WX_ROOT=/uplna/cesta/k/wxGTK-2.8.9 wxbuild
    make WXSTATIC=1 (to jako ze nemame wx v systemu)

    po zkompilovani zkopirujem z /cesta/truecrypt-6.1a-source/Main soubor truecrypt do /usr/local/bin


    sources.lst

    7.12.2007 07:16 | linux | Přečteno: 1243× | Komentářů: 4, poslední 13. 3. 2009 | Hodnocení: 43 % (7 hlasů)

    Tak toto mam jako sources.list
    #deb cdrom:[Debian GNU/Linux 4.0 r0 _Etch_ - Official i386 DVD Binary-3 20070407-11:40]/ etch contrib main
    #deb cdrom:[Debian GNU/Linux 4.0 r0 _Etch_ - Official i386 DVD Binary-2 20070407-11:40]/ etch contrib main
    #deb cdrom:[Debian GNU/Linux 4.0 r0 _Etch_ - Official i386 DVD Binary-1 20070407-11:40]/ etch contrib main
    
    deb http://ftp.cz.debian.org/debian/ etch main non-free contrib
    deb-src http://ftp.cz.debian.org/debian/ etch main non-free contrib
    
    deb http://security.debian.org/ etch/updates main contrib non-free
    deb-src http://security.debian.org/ etch/updates main contrib non-free
    
    deb http://deb.opera.com/opera/ etch non-free
    
    deb http://www.debian-multimedia.org etch main
    
    # Google Picasa for Linux repository
    
    deb http://dl.google.com/linux/deb/ stable non-free
    
    # Stardict - česko-anglická databáze slov
    
    deb http://debian.cihar.com/ unstable non-free
    
    deb http://volatile.debian.org/debian-volatile etch/volatile main contrib non-free
    
    #beryl
    deb http://debian.beryl-project.org/ etch main
    

    ATI na Debianu ETCH

    17.5.2007 20:42 | linux | Přečteno: 1939× | Komentářů: 10, poslední 18. 5. 2007 | Hodnocení: 67 % (9 hlasů)

    Tak jsem instaloval taky ATI.


    NVIDIA a jak ze Sarge na ETCHE

    23.4.2007 20:55 | linux | Komentářů: 13, poslední 24. 4. 2007 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Nejak nefungovaly ovladace Nvidie a po restartu PC uz nenajely Xka. Posledni v logu je INITIALIZING GLX a ticho po pesine. Mozna to nekomu pomuze a tak to hazim do plogu, ktery mi prima slouzi jako denicek na cestach :)

    1. tak asi to mam
    2. nainstalovat Nvidia ovladace ./NVIDIA....9631..run
    3. z adresare /usr/lib/tls hned zkopirovat 2 soubory
       -libnvidia-tls.so.1 (link)
       -libnvidia-tls.so.1.0.9631
    4. nakopirovat je do /usr/lib
       - uz tam nejake budou , ale asi se biji verze, takze prepsat
       - muzete si puvodni zazalohovat taky
    5. zadat  ldconfig
    6. restart PC
    
    
    tady ve foru
    

    MPlayer a kompilace komplikace

    26.11.2006 14:20 | linux | Výběrový blog | Komentářů: 8, poslední 26. 11. 2006

    Jelikoz jsem se chtel vrhnout na grabovani z TV, musel jsem si prekompilovat MPlayer s podporou kodekuu. Chybel mi mp3lame . Nainstaloval jsem tedy

    lame-3.97.tar.gz stahl jsem si nejnovejsi MPlayer-1.0rc1 a zacalo byt veselo. Kompilace kodeku nesla a po celkovem rozchozeni u kodeku nahlasil kompilator chybu.
    Problemy byly 2 :
    1. je potreba pach na kompilaci kodekuu
    sed -i '/^CFLAGS/s/$/ -fomit-frame-pointer/' libavcodec/Makefile
    

    2. Debian ma standardne gcc 3.3 a tento MPlayer se mi podarilo zkompilovat az gcc-3.4.4 . Nastesti je take ve stable rade, akorat se musi predelat link
    rm /usr/bin/gcc ; ln -s /usr/bin/gcc-3.4 /usr/bin/gcc 

    pak uz vsechno slo . Jeste davam muj

    ./configure --confdir=/etc --enable-gui  --enable-menu --enable-x11 \ 
    --language=cs --with-codecsdir=/usr/local/lib/codecs \
    --enable-debug

    AcidRip

    26.11.2006 14:03 | linux | Výběrový blog | Komentářů: 9, poslední 27. 11. 2006

    Tak jsem taky zkousel AcidRip. Hned na zacatku jsem si vsiml, ze to chce nejake dalsi utilitky.

    lsdvd a ta chce libdvdread
    podarilo se az s verzi libdvdread-0.9.7.tar.gz a lsdvd_0.16.orig.tar.gz
    Tyhle veci bohuzel muj Debian Stable neobsahuje. Snad dalsi Stable rada.
    Pak zacalo vsechno fungovat az na CROP (orez). Jelikoz mam zkompilovanou cz verzi, je nutny diff
    <       if ( $_ =~ /crop area.*\s(crop=\d*:\d*:\d*:\d*)/ ) { $crop{$1}++ }
    ---
    >       if ( $_ =~ /Ořezová oblast.*\s(crop=\d*:\d*:\d*:\d*)/ ) { $crop{$1}++ }
    

    u souboru acidrip.pm Mencoder FIX
    Tento PATCH opravuje zobrazeni Mencoderu. Uz je videt co se deje :)

    SAMBA

    18.9.2006 07:27 | linux | Komentářů: 3, poslední 19. 9. 2006 | Hodnocení: 0 % (3 hlasů)

    Tak nevim, ale ta SAMBA nejak nedel ato co chci. Nejaka 3.x na debianu , distro stable. Pri smbmount a zadani iocharset a codepage na 8859-2 a 852 , se proste nezobrazi cz znaky. Jestli na to maji i vliv locales ? Nevim, mam je na cs_CZ. Podle hlasu z internetu to nekomu jede, nekomu ne. Kde je zakopany pes nevim. jinak server jede prez toto nastaveni

    [global]
    client code page = 852
    character set = ISO8859-2
    
    


    rxvt a moje nastaveni

    1.9.2006 20:19 | linux | Komentářů: 13, poslední 25. 11. 2008 | Hodnocení: 50 % (4 hlasů)

    rxvt -fn "-*-terminus-*-r-normal-*-14-*-*-*-*-*-iso8859-2" -bg black -cr green -fg white -C -sl 500 -sr


    urxvt -fn "xft:Courier New:pixelsize=14" -bg black -cr green -fg white -C -sl 500 -sr

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.