V linuxových systémech byly odhaleny dvě závažné zranitelnosti – CVE-2025-6018 v rámci PAM (Pluggable Authentication Modules) a CVE-2025-6019 v knihovně libblockdev, kterou lze zneužít prostřednictvím služby udisks. Ta je součástí většiny běžně používaných distribucí, jako jsou Ubuntu, Debian nebo Fedora. Kombinací obou zranitelností může útočník s minimálním úsilím získat root přístup. Vzhledem k jednoduchosti zneužití
… více »OpenSSL Corporation zve na den otevřených dveří ve středu 20. srpna v Brně a konferenci OpenSSL od 7. do 9. října v Praze.
Něco z IT bulváru: Mark Russinovich pozval Billa Gatese, Linuse Torvaldse a Davida Cutlera na večeři a zveřejnil společné selfie. Linus se s Billem ani s Davidem do té doby nikdy osobně nesetkal. Linus a David měli na sobě červená polotrika. Mark a Bill byli v tmavém [LinkedIn].
Evropská unie nově prověřuje obchod, při němž americký miliardář Elon Musk prodal svou sociální síť X dříve známou jako Twitter vlastnímu start-upu xAI za 33 miliard dolarů (712 miliard Kč). Unijní regulační úřady zvažují, zda firmě X neudělit pokutu podle nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA).
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.06 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Svobodný kancelářský balík ONLYOFFICE (Wikipedie) byl vydán ve verzi 9.0. Jak online Docs, tak i offline Desktop Editors. Přehled novinek také na YouTube.
Byla vydána nová verze 5.2.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
XLibre Xserver je fork X.Org Serveru. Enrico Weigelt včera oznámil vydání verze 25.0 se slovy "tento fork je nezbytným, protože je výslovným přáním většiny současné skupiny X.Org (IBM / Red Hat) opustit projekt, nechat ho navždy shnít a blokovat jakékoli podstatné příspěvky, natož nové funkce".
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Experti na kybernetickou bezpečnost potvrdili (en) největší dosud zaznamenaný únik dat. Hackeři při něm odkryli skoro 16 miliard přihlašovacích údajů z celého světa včetně účtů společností Google, Apple, Facebook, dalších sociálních sítí nebo některých serverů státní správy.
Nejak nefungovaly ovladace Nvidie a po restartu PC uz nenajely Xka. Posledni v logu je INITIALIZING GLX a ticho po pesine. Mozna to nekomu pomuze a tak to hazim do plogu, ktery mi prima slouzi jako denicek na cestach :)
1. tak asi to mam 2. nainstalovat Nvidia ovladace ./NVIDIA....9631..run 3. z adresare /usr/lib/tls hned zkopirovat 2 soubory -libnvidia-tls.so.1 (link) -libnvidia-tls.so.1.0.9631 4. nakopirovat je do /usr/lib - uz tam nejake budou , ale asi se biji verze, takze prepsat - muzete si puvodni zazalohovat taky 5. zadat ldconfig 6. restart PC tady ve foru
Tiskni
Sdílej:
depmod
udelaji NVIDIA ovladace. Ten restart je tam ciste pro kontrolu , "clovek rychlo zabuda". Jelikoz je to pracovni stanice a ne server, tak se to da prezit.
prave , ze mi to pujde. 1. jedu jen na stable a v Debianu Sarge nebyla spousta balicku. 2. nabidka jader nebyla zrovna naslapana k prasknuti a tak si jadra kompiluju sam. Vim co tam mam a zadny initrd. Presne na miru usity. 3. kernely NVIDIA jsou v sekci non-free 4. dalsi softy jsou freeware, ale nikdy nebudou v orig distru. 5. takze si vyberu ovladac na mou kartu a ten si nainstaluju. Je mi jedno jestli to bude 40 nebo 41 NEbalicku.deb
prave , ze mi to pujde.Jak dlouho?
1. jedu jen na stable a v Debianu Sarge nebyla spousta balicku.a
2. nabidka jader nebyla zrovna naslapana k prasknuti a tak si jadra kompiluju sam. Vim co tam mam a zadny initrd. Presne na miru usity.To je dobrá schíza... používáš jenom stable, ale strčíš tam jádro, které ve stable není, a jaderný modul, který tam taky není.
3. kernely NVIDIA jsou v sekci non-freeZa prvé to nejsou kernely nVidia ale jenom ten jaderný modul. A za druhé: no a? Stejně sis to nainstaloval, takže to, že je to non-free ti tak moc nevadilo. No ale kdo chce kam, pomozme mu tam.
na serveru mam debian s vlastnim jadrem a prg. asi 5 let. uptime je na 95 dnech a to tam nemam zalozak, ale bohuzel mi tak 1-2x do roka blikne elektrika. na desktopu mam sarge/etch asi 4 roky. Z toho asi 4x meneno zelezo za nove. Z P3/xxx az na P4 1,6 . GK skoro vzdy ndidia. ATI RAGE 128 / 32, TNT2,440MX, Ti4200 (soucasne) Chipset jen intel ok 810,815,845 (soucasnost) zvukovky 3x ala board, nyni SB Live! (za 150kc - no nekupte to) tuner ten sam WinfastXP2000 MONO :( scaner PearPAW 2400TA(dia) a vite co je na tom nejlepsi ?? vzdy jsem to jen zkopiroval z disku na disk a zadal lilo a uplne vse nabehlo. jedinou vyraznou zmenou bylo, ze jsem presel s etchem uz na GRUB :) a Nvidia se kousala, ale po par hodinach rozchozena . Jinak mam presne na miru kompilovane avidemux2,mplayer (ja nikde nevidel CZ v deb, naotoz mencoder), lsdvd,acidrip upraveny, dvdauthor,cfourcc,lftp s tls,truecrypt ... lidi toho je takova spousta ! A o tom to je ! je to linux . Ja si muzu udelat co chci a jak mi to pasuje. pokud nekomu nevyhovuje kompilace, je to jeho vule a ja odpovidam ANO Me zase vyhovuje a ja zase odpovidam ANO a to je na tom to krasne ! Ze si kazdej muze delat presne to co chce a jak chce. A nikomu nevnucovat svoje postupy. Poradit rict jak bych to delal ja a nechat vybrat vlastni cestu. TO je ta svoboda linuxuuuu :)
nvidia-cg-toolkit
a ten si je stahne a nainstaluje a ten scrip to maze taky :) . Takze si "normalnim" postupem nepommuzes. Navic ten /usr/lib/tls
muze byt prazdny; ja ho mam.