Uroš Popović v krátkém článku vysvětluje, co jsou emulátor terminálu, TTY a shell a jaké jsou mezi nimi rozdíly. Jde o první díl seriálu na jeho novém webu Linux Field Guide věnovaném nízkoúrovňové práci s linuxovými systémy.
Byl vydán Debian 13.5, tj. pátá opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie a Debian 12.14, tj. čtrnáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 a Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
CiviCRM (Wikipedie) bylo vydáno v nové verzi 6.14.0. Podrobnosti o nových funkcích a opravách najdete na release stránce. CiviCRM je robustní open-source CRM systém navržený speciálně pro neziskové organizace, spolky a občanské iniciativy. Projekt je napsán v jazyce PHP a licencován pod GNU Affero General Public License (AGPLv3). Český překlad má nyní 45 % přeložených řetězců a přibližuje se milníku 50 %. Potřebujeme vaši pomoc, abychom se dostali dál. Pokud máte chuť přispět překladem nebo korekturou, přidejte se na platformu Transifex.
Další lokální zranitelností Linuxu je ssh-keysign-pwn. Uživatel si může přečíst obsah souborů, ke kterým má právo ke čtení pouze root, například soubory s SSH klíči nebo /etc/shadow. V upstreamu již opraveno [oss-security mailing list].
Singularity (YouTube) je nejnovější otevřený film od Blender Studia. Jedná se o jejich první 4K HDR film.
Vyšla hra Život Není Krásný: Poslední Exekuce (Steam, ProtonDB). Kreslená point & click adventura ze staré školy plná černého humoru a nekorektního násilí. Vžijte se do role zpustlého exekutora Vladimíra Brehowského a projděte s ním jeho poslední pracovní den. Hra volně navazuje na sérii Život Není Krásný.
Společnost Red Hat představila Fedora Hummingbird, tj. linuxovou distribuci s nativním kontejnerovým designem určenou pro vývojáře využívající AI agenty.
Hru The Legend of Zelda: Twilight Princess od společnosti Nintendo si lze nově díky projektu Dusklight (původně Dusk) a reverznímu inženýrství zahrát i na počítačích a mobilních zařízeních. Vyžadována je kopie původní hry (textury, modely, hudba, zvukové efekty, …). Ukázka na YouTube. Projekt byl zahájen v srpnu 2020.
Byla vydána nová major verze 29.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Detailní přehled novinek na GitHubu.
Po zranitelnostech Copy Fail a Dirty Frag přichází zranitelnost Fragnesia. Další lokální eskalace práv na Linuxu. Zatím v upstreamu neopravena. Přiřazeno ji bylo CVE-2026-46300.
# speedfan CPU: 43°C M/B: 50°C GPU: 51°C FAN: 0 RPM SDA: 43°C SDB: 49°C SDC: 43°C
disk nemá senzornastastie
s miestnostou kde to mas je treba nieco robit (odvetravanie / air condition)...
hddtemp /dev/hda /dev/hda: WDC WD1200LB-55EDA0: 31°C
CPU: +63°C
$ sensors | tail -4 M/B Temp: +40.0°C (low = +127.0°C, high = +127.0°C) sensor = transistor CPU Temp: +35.0°C (low = +127.0°C, high = +127.0°C) sensor = transistor Temp3: +55.0°C (low = +127.0°C, high = +127.0°C) sensor = thermal diodeNevie niekto, čo je tá posledná teplota (čím vyššia, tým rýchlejšie sa točí ventilátor a udržuje je tak medzi 56 a 61, ale keď je kryt na bedni (áno, teraz je bez krytu) a moc teplo v izbe, tak ide aj na 65)? Keď chytím rebrá chladiča nad procesorom (pod ventilátorom), tak tam bez problémov udržím ruku, keď ale chytím rebrá nad "niečim na základnej doske" (bez ventilátora), tak často nie. A ešte disky
/dev/sda: ST340823A: 33°C /dev/sdb: ST3320620A: 37°CEšte to možno bude trochu stúpať (nedávno som zapol), ale už nie príliš.
/dev/hda: ST3120023A: 32°C /dev/sda: HDT722525DLA380: 29°COba disky maji na sobe pasivni chladice (Seagate nahore, Hitachi na bocich), navic jsou ofukovany regulovanym 12cm vetrakem. Procesor (Athlon64 4000+) ma teplotu jadra (sensor
k8temp) od cca. 26 stupnu v klidu po cca, 50 stupnu Celsia pri plne zatezi, pokud by bylo extremni vedro a teplota zacala lezt nad 50, muzu zvysit otacky ventilatoru nebo snizit maximalni frekvenci (pouzivam conservative governor). Maximalni povolena teplota mojeho kusu je 63 stupnu, takze mam bohatou rezervu.
(čím teplejší CPU, tím chladnější disk)jak to? mas tam tepelny vymennik?
/dev/sda: SAMSUNG HD403LJ: 28°C /dev/sdb: WDC WD4000AAKS-22TMA0: 31°C /dev/sdc: Hitachi HDP725040GLA360: 34°C /dev/hda: ST3320620A: 37°C temp1: +41.0°C (low = +127.0°C, high = +127.0°C) sensor = transistor temp2: +35.0°C (low = +127.0°C, high = +127.0°C) sensor = transistor temp3: +25.0°C (low = +127.0°C, high = +127.0°C) sensor = thermal diode Core0 Temp: +7.0°C Core0 Temp: +2.0°C Core1 Temp: +6.0°C Core1 Temp: +0.0°CTy poslední hodnoty jsou nesmyslné, ještě jsem nenašel, jak to ukecat, aby to ukazovalo dobře. Na jednom z těch sd disků je pasivní chladič a na jeden sd foukají větráky, které nasávají vzduch do bedny.
Hitachi HDP725040GLA360: (Lifetime Min/Max 18/52) Seagate Barracuda 7200.10 family: (Lifetime Min/Max 24/50)A než podchlazení je rizikovější přehřívání toho disku.
A než podchlazení je rizikovější přehřívání toho disku.No ale třeba 20 °C vs. 50 °C je jasně lepší 50 °C...
darkstar:~# hddtemp /dev/sda /dev/sda: WDC WD5000AAKS-00YGA0: 43°C
darkstar:~# sensors coretemp-isa-0000 Adapter: ISA adapter Core 0: +25.0°C (crit = +85.0°C) coretemp-isa-0001 Adapter: ISA adapter Core 1: +27.0°C (crit = +85.0°C)
CPU0: 51°C [C2Duo] CPU1: 53°C GPU: 58°C [nVidia] HDD: 30°CTozvie ako ma to CPU posunutu teplotnu sondu, este sa mi nestalo, ze by mali jadra rovnake teploty.
Tozvie ako ma to CPU posunutu teplotnu sondu, este sa mi nestalo, ze by mali jadra rovnake teploty.nehadze ti tie teploty potom /dev/urandom ?
Teda, pokial je interval generovanych nahodnych cisiel od cca 40 do 60.
Tiskni
Sdílej: