Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.
… více »Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.
Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.
Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.
Všímam si snahu niektorých českých "historiografov" dokazovať nedokázané(aj keby sa snáď mohli dostať k DNA Masarykovho legitímneho otca?), že totiž ten negramotný Slovák, furman Masarik nemohol byť ten, po kom by T. G. zdedil inteligenciu, takže jeho moravská matka (z výrazne lepšej rodiny a koreňa) musela otehotnieť so Židom (tí sú väčšinou nadpriemerne inteligentní a veľa nositeľov Nobelovej ceny za vedu a literatúru je židovského pôvodu, ako je všetkým známe).O tom jsem nikdy neslyšel a přijde mi jako pěkná pitomost, že by takto někdo vážně uvažoval, ale nejsem historik
- nemáš odkaz?
Ale považuju to za takové výkřiky do tmy jako že Velkomoravská říše vlastně nebylo velkomoravská, ale velkoslovenská. Na rozdíl od těchto teorií o Masarykovi u nás nebo v Rakousku to má ale na Slovensku téměř oficiální podporu.
Velkomoravská říše vlastně nebylo velkomoravská, ale velkoslovenskáŽe to na Slovensku niekto, kto má všetkých doma a niečo o tom vôbec vie tvrdí, to je zas česká legenda:). Hádky na internete by som nezovšeobecňovala. Povedala by som skôr, že väčšina obyvateľov Slovenska sa viac zaujíma o to, koľko zaplatí za plyn a elektrinu a nie o VM. Na pútnikov k sochám veľkomoravských kráľov:) sa stavia ako k sprievodom bláznov. Či bolo významnejším centrom VM Nové Město na Moravě, Mikulčie, Nitra... to je azda fuk. Podstatné je, že je to naša spoločná minulosť a je zaujímavé sa o nej dozvedať nové veci.
k sprievodom pútnikov k sochám ... sa stavia
Město.. :)) ospr. sa
Revolúcia v roku 1989 takisto so sebou priniesla isté vzkriesenie kultu T. G. M., aj keď už nikdy nedosiahol intenzitu spred roku 1938. Na Slovensku sa aj napriek snahám niekoľkých angažovaných čechoslovakistov nikdy neujal a pôsobil skôr cudzo, komicky a umelo ako vierohodne a úprimne. Po vzniku samostatnej Slovenskej republiky je obnovovanie jeho kultu a s ním spojené stavanie jeho sôch skôr prejavom chaosu v hlavách politických reprezentantov na všetkých úrovniach. Tak sú do jedného vreca nahádzaní Masaryk, Svätopluk, Jánošík, neznámy vojak, Hviezdoslav, Hurban, Štúr a Hodža, lev držiaci v pazúroch ďalšieho leva (malý znak ČSR) nad Štefánikom, partizán so samopalom a najnovšie i cisárovná a kráľovná Mária Terézia, ktorá by bola prekvapená, že jej - predstaviteľke absolutistickej monarchie, chcú v republikánskom zriadení opäť postaviť sochu. Absencia historickej pamäti politickej reprezentácie však priamo súvisí s ich výberom a chýbajúcou štátnou doktrínou. Politika sa akoby zredukovala len na prostriedok osobného obohatenia. Ideály a idey sú takmer mŕtve, prípadne označené za extrémistické a nebezpečné, pretože narušujú „idylku" premeny národa na konzumné stádo zdierané a ovládané hŕstkou polokriminálnych zbohatlíckych kreatúr.http://www.extraplus.sk/1201/kult-osobnosti-t-g-m1 dejiny treba zbaviť legiend, ale neupadnúť do druhého extrému
vyssie spominany "historik" Durica je kryptofasisticky posukVeď som to napísala:
proľudácky historik--- "ľudáci"= HSĽS. Jeho dejiny Dejiny Slovenska a Slovákov som čítala paralelne so Slovensko v 20. storočí od Ľubomíra Liptáka:). Odporúčam. Je to zaujímavá konfrontácia. Dva odlišné prístupy.
nemáš odkaznapr. tu od strany 72
A jde o docela dost dat, třeba pro archiv FOXu je na 1 hodinu záznamu třeba 3.35 terabajtů diskového prostoru, přičemž celá kolekce má přes 2 000 hodin.Proč to chtějí držet nekomprimované?
We estimate that one hour of footage has a storage footprint of approximately 3.35 terabytes:Což je pořad 1 tera na hodinu, ale zdůvodňují to takto:
- 1.11 TB for the preservation surrogate
- .02 TB for the mezzanines and access files
- 2.22 TB for redundant copies
a high-resolution, uncompressed, digital preservation surrogate that will protect against loss of the very fragile film original
Samozřejmě tehdy nebyla možná žádná komprese, na mobilní úrovni se video nijak nedalo online kompresovat (i na desktopu bylo zpracování pomalé).Já teda znám DV kamery z té doby a DV je komprimované a dává to 13 GB/h. A Canon z roku 2004 umí MJPEG.
Tiskni
Sdílej: