Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Pozor, úroveň maximálního nabití záleží na použitém nabíjecím režimu (ve windows je někde v power managementu milión možností, v ubuntu jsem to neviděl). Nabíjet standardně na 90% je rozumné, protože baterka vydrží (v dlouhodobém aspektu) dýl. Takže to nemusí být chyba baterie, ale prostě zvolený režim nabíjení.
Moje baterka (počítač Thinkpad) například nikdy nešla nabít víc než na 2 hodiny 50 minut (pár týdnů po koupi to bylo dokonce jen 2 hodiny 30 minut; postupně její výdrž stoupala). Výrobce udává, že by měla vydržet 3 a půl hodiny. A přitom se Správce napájení v GNOME tváří, že je nabita na 100 %. Tak nevím, jak to s výdrží je.
Buď prostě výrobce kecá, nebo to měření ve Správci napájení není zcela přesné... Asi bych si musel vzít hodinky a změřit si výdrž sám...
Nimcéně mě to moc nepálí; stejně jsem skoro pořád na el. síti...
stejně jsem skoro pořád na el. síti...To je bohužel největší zabiják baterek. Doporučuje se ji odpojit, když ji nepoužíváte a uložit na chladné místo.
On každý doporučuje něco jiného... Jinde zase slýchám, že je lepší, když tam ta baterka je, ještě jinde slýchám, že je dobré, když je tam občas, ...
Osobně ji tam mám pořád, a to z nějkaých 90 až 95 % jedu na el. síti.
jeste je potreba nezapomenou ji mit nabidou napr na 50az80%
nejhorsi je ovsem baterku vybit a odlozit na delsi dobu i s notasem=>smrt baterky
platit pulku vyzni jako vstricny krok, ale jestli ta dalsi baterie dopadne stejne ....
dnesni baterie, pri pouzivani v danych pristojich rozhodne nemohou tak rychle zacit stracet kapacitu 1rok by mela byt ok pak zacit odchazet nezavisle na pouzivani
ja to vidim na to ze ta baterie byla stara = jeden dva roky lezela na skladu
/proc/acpi/battery/info
a /proc/acpi/battery/state
, pokud to budete chtít sledovat podrobněji. Vybíjení se pak dobře sleduje pomocí nástroje watch:
watch -n 1 cat /proc/apci/battery/state
Jestli to znáte, omlouvám se za spam.
Jj, takhle jsem totiž zjistil, že maximální úroveň nabití časem klesá. Mam to tam jako "design full capacity" a "last full capacity". Cca po třech letech jsem někde okolo 50% u staré, ALE objevil jsem, že to jde asi ochcat, prohazuju novou baterku se starou ... a ta stará se najednou začla méně vybíjet, neklesá jí tolik to "last full capacity". Baterku prohazuju za chodu (při napájení) i za s2disk notebooku. A ta nová je 9-ti článková, stará 6-ti.
Tiskni
Sdílej: