Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Na webu g-s-m.cz jsem si objednal baterii k notebooku Dell Latitude D410. Zdědil jsem ho po bráchovi a původní byla naprosto mrtvá. Bohužel, po dvou měsících na baterii pozoruji úbytek kapacity.
Baterie se dá nabít jen na zhruba 90%, někde kolem 7% již ani neumožní systém řádně vypnout - prostě natvrdo spadne. Přišlo mi to po tak krátké době jako velká ztráta kapacity, nicméně jsem tušil, že s reklamací může být problém - na webu prodejce je totiž tato věta: "Za závadu není považován úbytek kapacity baterie, ke kterému postupně dochází." Protože jsem si říkal, že být nějakých čtrnáct dní až měsíc bez baterie v reklamaci s nejistým výsledkem je doba dost dlouhá, napsal jsem společnosti nejprve následující mail:
V únoru tohoto roku jsem si na Vašem e-shopu zakoupil neoriginální baterii pro notebook Dell Latitude D410. Přestože jsem při její instalaci postupoval dle návodu, již po zhruba dvou měsících vykazuje poměrně velký úbytek kapacity. Nabíjí se pouze na cca 90% a okolo 10% již není schopna notebook udržet v provozu - někdy se dokonce nestihne vypnout systém standardním způsobem. Máte sice v podmínkách reklamace uvedeno, že "Za závadu není považován úbytek kapacity baterie, ke kterému postupně dochází.", nicméně po dvou měsících je úbytek kapacity poměrně velký. Je možné tuto baterii reklamovat? Donesl bych ji do Zenklovy ulice v Praze spolu s dokladem o koupi.
Rychlá odpověď prodejce mě malinko zaskočila. Je sice poměrně vstřícná, nicméně nevím, co teď:
jak spravne uvadite, tak postupny ubytek kapacity baterie neni zavadou. Na druhou stranu je otazka, zda po 2 mesicich provozu je vas ubytek jeste v normalu nebo uz ne. Navrhuji vam za nas tedy toto reseni: baterii bychom vam vymenili za novou baterii, s tim ze 50% nakladu zaplatime my a 50% vy, tzn. ze bychom vam novou baterii dali za cenu 760Kc. Pokud souhlasite, tak vam nechame prirpavit novou baterii a jakmile bude pripravena, tak vam posleme mail, aby jste si baterii mohl vymenit.
Přemýšlel jsem o několika možnostech. První je samozřejmě přistoupit na nabídku. Jenže za součet ceny nové baterie a nabízené poloviční ceny jsem mohl mít originalní baterii od Dellu (hlupák jsem chtěl ušetřit litr). Druhá je vydržet s touto baterií a než definitivně odejde, ušetřit na netbook. A třetí je hádat se s prodejcem o reklamaci. Jenže si nejsem jistej, že ten úbytek kapacity je opravdu tak nenormální - je to můj první notebook a nemám s čím srovnávat.
A tak jsem si řekl - Míro, je čas na tvůj první blog, protože na ábíčku jsou lidi chytrý, v diskusi ti dobře poradí. I když se při tom možná do krve pohádaj, jestli je lepší neviditelná ruka trhu, nebo podpora nákupu baterií "baterkovným". ))
Tiskni
Sdílej:
Pozor, úroveň maximálního nabití záleží na použitém nabíjecím režimu (ve windows je někde v power managementu milión možností, v ubuntu jsem to neviděl). Nabíjet standardně na 90% je rozumné, protože baterka vydrží (v dlouhodobém aspektu) dýl. Takže to nemusí být chyba baterie, ale prostě zvolený režim nabíjení.
Moje baterka (počítač Thinkpad) například nikdy nešla nabít víc než na 2 hodiny 50 minut (pár týdnů po koupi to bylo dokonce jen 2 hodiny 30 minut; postupně její výdrž stoupala). Výrobce udává, že by měla vydržet 3 a půl hodiny. A přitom se Správce napájení v GNOME tváří, že je nabita na 100 %. Tak nevím, jak to s výdrží je.
Buď prostě výrobce kecá, nebo to měření ve Správci napájení není zcela přesné... Asi bych si musel vzít hodinky a změřit si výdrž sám...
Nimcéně mě to moc nepálí; stejně jsem skoro pořád na el. síti...
stejně jsem skoro pořád na el. síti...To je bohužel největší zabiják baterek. Doporučuje se ji odpojit, když ji nepoužíváte a uložit na chladné místo.
On každý doporučuje něco jiného... Jinde zase slýchám, že je lepší, když tam ta baterka je, ještě jinde slýchám, že je dobré, když je tam občas, ...
Osobně ji tam mám pořád, a to z nějkaých 90 až 95 % jedu na el. síti.
jeste je potreba nezapomenou ji mit nabidou napr na 50az80%
nejhorsi je ovsem baterku vybit a odlozit na delsi dobu i s notasem=>smrt baterky
platit pulku vyzni jako vstricny krok, ale jestli ta dalsi baterie dopadne stejne ....
dnesni baterie, pri pouzivani v danych pristojich rozhodne nemohou tak rychle zacit stracet kapacitu 1rok by mela byt ok pak zacit odchazet nezavisle na pouzivani
ja to vidim na to ze ta baterie byla stara = jeden dva roky lezela na skladu
/proc/acpi/battery/info
a /proc/acpi/battery/state
, pokud to budete chtít sledovat podrobněji. Vybíjení se pak dobře sleduje pomocí nástroje watch:
watch -n 1 cat /proc/apci/battery/state
Jestli to znáte, omlouvám se za spam.
Jj, takhle jsem totiž zjistil, že maximální úroveň nabití časem klesá. Mam to tam jako "design full capacity" a "last full capacity". Cca po třech letech jsem někde okolo 50% u staré, ALE objevil jsem, že to jde asi ochcat, prohazuju novou baterku se starou ... a ta stará se najednou začla méně vybíjet, neklesá jí tolik to "last full capacity". Baterku prohazuju za chodu (při napájení) i za s2disk notebooku. A ta nová je 9-ti článková, stará 6-ti.