Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jak je situace kolem linuxu a zvuku hrozivá, tak potěší klenoty ... Pohrát (a dokonce i tvořit) v přijemném prostředí totiž Jost jde!
Jost podporuje řetězení ladspa, dssi a nativních pluginů. Mezi nativními pluginy je například i emulátor TB-303 (v sekci Ports). Jost má hezké a jednoduše použitelné, přehledné GUI a ... prostě funguje. Bohužel ještě není v repozitářích distribucí, ale binárka (statická) z jejich webu mi šla out of the box. Samozřejmě jsou k dispozici i zdrojáky.
Ohromně potěší, že tenhle programék funguje i bez jackd, takže není potřeba pro jeho použití zastavit všechny ostatní programy co by rádi vydaváli zvuk , upravovat ručně konfiguráky, resetovat a pak se modlit že to snad pude
. V Ubuntu běží hezky přes "emulace alsi-pulseaudio-alsa".
Rozhodně doporučuji vyzkoušet pokud rádi děláte se zvukem a nemáte zbytečný stovky eur na opravdový mašinky. Na druhou stranu situace s audio softem je na macu a dokonce i na windows mnohem lepší. Jost je ale vlaštovka, která ukazuje, že jsou mezi námi stále mistři, kteří umí ukazát (nejen o tom kecat ) ostatním vývojářům jak má software vypadat a to i v takovém segmentu jako je linux audio
. Díky!
acieed ....
Tiskni
Sdílej:
No vlastovka to sice je, ale uz se tam taky dost sdlouho nic nedeje (dela to tusim jen jeden clovek) a hlavne nektere veci nejsou stale dodelany. Napr. port Highlife od DiscoDSP je rozvrtany tak, ze pri importu sf2 totalne zatuhl cely system. Tech nativnich vst pluginu je zatim jako safranu. Tady bych snad jen zminil nedavno vyslou novou verzi Pianoteq 3, ktera je nativni pro linux (32 i 64bit). Ale celkove linux v teto oblasti stale pokulhava.