Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Jak je situace kolem linuxu a zvuku hrozivá, tak potěší klenoty ... Pohrát (a dokonce i tvořit) v přijemném prostředí totiž Jost jde!
Jost podporuje řetězení ladspa, dssi a nativních pluginů. Mezi nativními pluginy je například i emulátor TB-303 (v sekci Ports). Jost má hezké a jednoduše použitelné, přehledné GUI a ... prostě funguje. Bohužel ještě není v repozitářích distribucí, ale binárka (statická) z jejich webu mi šla out of the box. Samozřejmě jsou k dispozici i zdrojáky.
Ohromně potěší, že tenhle programék funguje i bez jackd, takže není potřeba pro jeho použití zastavit všechny ostatní programy co by rádi vydaváli zvuk , upravovat ručně konfiguráky, resetovat a pak se modlit že to snad pude
. V Ubuntu běží hezky přes "emulace alsi-pulseaudio-alsa".
Rozhodně doporučuji vyzkoušet pokud rádi děláte se zvukem a nemáte zbytečný stovky eur na opravdový mašinky. Na druhou stranu situace s audio softem je na macu a dokonce i na windows mnohem lepší. Jost je ale vlaštovka, která ukazuje, že jsou mezi námi stále mistři, kteří umí ukazát (nejen o tom kecat ) ostatním vývojářům jak má software vypadat a to i v takovém segmentu jako je linux audio
. Díky!
acieed ....
Tiskni
Sdílej:
No vlastovka to sice je, ale uz se tam taky dost sdlouho nic nedeje (dela to tusim jen jeden clovek) a hlavne nektere veci nejsou stale dodelany. Napr. port Highlife od DiscoDSP je rozvrtany tak, ze pri importu sf2 totalne zatuhl cely system. Tech nativnich vst pluginu je zatim jako safranu. Tady bych snad jen zminil nedavno vyslou novou verzi Pianoteq 3, ktera je nativni pro linux (32 i 64bit). Ale celkove linux v teto oblasti stale pokulhava.