Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 154 (pdf). S podtitulem Automatizace domácnosti.
Americký prezident Donald Trump podepsal exekutivní příkaz, který prodlužuje lhůtu pro prodej amerických aktiv aplikace TikTok vlastněné čínskou společností ByteDance do amerických rukou o dalších 90 dnů. Americký Kongres loni v dubnu kvůli bezpečnostním obavám přijal zákon, podle kterého měl vstoupit v platnost zákaz sítě TikTok v USA v případě, že se prodej neuskuteční do 19. ledna. Trump však v lednu lhůtu pro prodej prodloužil o 75 dnů. V dubnu pak přikročil k prodloužení o dalších 75 dnů, lhůta tak měla vypršet dnešním dnem.
Microsoft hodlá zrušit další tisíce pracovních míst, a to především v obchodních odděleních. Předchozí kolo propouštění se uskutečnilo v květnu a dotklo se 6000 zaměstnanců. Vedení firmy již dříve upozornilo, že vzhledem k rozsáhlým investicím do umělé inteligence (AI) se bude snažit omezovat výdaje v jiných oblastech.
Společnost Murena ve spolupráci se společností Qwant představila vyhledávač Murena Find. Ve výchozím nastavení bude používán v mobilním operačním systému /e/OS a v Murena Workspace.
V mobilní aplikaci Facebooku se lze nově přihlašovat pomocí Passkeys.
Společnost Midjourney představila vlastní generátor videí pomocí umělé inteligence (AI) V1 Video Model.
Editor kódu Zed (Wikipedie) má nově v sobě integrovaný debugger. Podporuje Rust, C/C++, JavaScript, Go, Python a pomocí rozšíření i další programovací jazyky.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie). Servo mimo jiné nově zvládne animované GIFy.
Nejnovější X.Org X server 21.1.18 a Xwayland 24.1.8 řeší další bezpečnostní chybu.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 210. sraz, který proběhne 20. června od 18:00 v Red Hat Labu na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity na adrese Botanická 68A nebo také online.
Font sun12x22 nebo také gallant budou někteří z vás znát. Můžeme se s ním setkat na konzoli nějakého sluníčka a nebo jednodušeji zapnutím podpory tohoto fontu v linuxovém jádře, jehož je součástí.
Svého času, když ještě nabodeníčka nebyla na počítačích obvyklým jevem, jsem tento font používal k plné spokojenosti. Z mého pohledu se jedná o hezký, dobře čitelný font. Leč postupem doby, s potřebou X Window a počeštění systému, jsem ho přestal používat.
Čas od času jsem potrápil Google, zda se nenašel nějaký dobrodinec, který by nakreslil znaky pro jiné abecedy. Marně. Kdysi byla ke stažení konzolové verze s polskými znaky, ale po projektu se slehla zem.
Poslední takovéto trápení Googlu jsem provedl někdy před týdnem, ale nikde jsem nenarazil na unicode nebo alespoň iso8859–2 verzi. Takže jsem se rozhodl, že se o počeštění pokusím sám a vyrobím si font pro X Window.
Jal jsem se tedy prozkoumávat, jak se takový font kreslí. Nainstaloval jsem si editor fontů gbdfed a krasojízda mohla začít. Nakonec se mi podařilo stvořit verzi v iso10646–1 kódování, která snad obsahuje všechny znaky české a slovenské abecedy. Nikdy jsem se nevěnoval kaligrafii ani ničemu podobnému a možná i proto jsem s výsledkem spokojen.
Zde se můžete podívat, jak font vypadá. A pro případné zájemce odkazy pro stažení:sun12x22.pcf.gz
sun12x22.bdf.gz
Vytvoření unicode fontu, nemluvě o jeho udržování, je určitě nad moje síly, ale pro Čechy a Slováky je myslím dobře použitelný. Třeba to nakonec bude impuls pro někoho, kdo takové ambice má.
P.S. Existuje ekvivalent věty o žluťoučkém koni ve slovenštině?
Tiskni
Sdílej: