Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Font sun12x22 nebo také gallant budou někteří z vás znát. Můžeme se s ním setkat na konzoli nějakého sluníčka a nebo jednodušeji zapnutím podpory tohoto fontu v linuxovém jádře, jehož je součástí.
Svého času, když ještě nabodeníčka nebyla na počítačích obvyklým jevem, jsem tento font používal k plné spokojenosti. Z mého pohledu se jedná o hezký, dobře čitelný font. Leč postupem doby, s potřebou X Window a počeštění systému, jsem ho přestal používat.
Čas od času jsem potrápil Google, zda se nenašel nějaký dobrodinec, který by nakreslil znaky pro jiné abecedy. Marně. Kdysi byla ke stažení konzolové verze s polskými znaky, ale po projektu se slehla zem.
Poslední takovéto trápení Googlu jsem provedl někdy před týdnem, ale nikde jsem nenarazil na unicode nebo alespoň iso8859–2 verzi. Takže jsem se rozhodl, že se o počeštění pokusím sám a vyrobím si font pro X Window.
Jal jsem se tedy prozkoumávat, jak se takový font kreslí. Nainstaloval jsem si editor fontů gbdfed a krasojízda mohla začít. Nakonec se mi podařilo stvořit verzi v iso10646–1 kódování, která snad obsahuje všechny znaky české a slovenské abecedy. Nikdy jsem se nevěnoval kaligrafii ani ničemu podobnému a možná i proto jsem s výsledkem spokojen.
Zde se můžete podívat, jak font vypadá. A pro případné zájemce odkazy pro stažení:sun12x22.pcf.gz
sun12x22.bdf.gz
Vytvoření unicode fontu, nemluvě o jeho udržování, je určitě nad moje síly, ale pro Čechy a Slováky je myslím dobře použitelný. Třeba to nakonec bude impuls pro někoho, kdo takové ambice má.
P.S. Existuje ekvivalent věty o žluťoučkém koni ve slovenštině?
Tiskni
Sdílej: