Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Font sun12x22 nebo také gallant budou někteří z vás znát. Můžeme se s ním setkat na konzoli nějakého sluníčka a nebo jednodušeji zapnutím podpory tohoto fontu v linuxovém jádře, jehož je součástí.
Svého času, když ještě nabodeníčka nebyla na počítačích obvyklým jevem, jsem tento font používal k plné spokojenosti. Z mého pohledu se jedná o hezký, dobře čitelný font. Leč postupem doby, s potřebou X Window a počeštění systému, jsem ho přestal používat.
Čas od času jsem potrápil Google, zda se nenašel nějaký dobrodinec, který by nakreslil znaky pro jiné abecedy. Marně. Kdysi byla ke stažení konzolové verze s polskými znaky, ale po projektu se slehla zem.
Poslední takovéto trápení Googlu jsem provedl někdy před týdnem, ale nikde jsem nenarazil na unicode nebo alespoň iso8859–2 verzi. Takže jsem se rozhodl, že se o počeštění pokusím sám a vyrobím si font pro X Window.
Jal jsem se tedy prozkoumávat, jak se takový font kreslí. Nainstaloval jsem si editor fontů gbdfed a krasojízda mohla začít. Nakonec se mi podařilo stvořit verzi v iso10646–1 kódování, která snad obsahuje všechny znaky české a slovenské abecedy. Nikdy jsem se nevěnoval kaligrafii ani ničemu podobnému a možná i proto jsem s výsledkem spokojen.
Zde se můžete podívat, jak font vypadá. A pro případné zájemce odkazy pro stažení:sun12x22.pcf.gz
sun12x22.bdf.gz
Vytvoření unicode fontu, nemluvě o jeho udržování, je určitě nad moje síly, ale pro Čechy a Slováky je myslím dobře použitelný. Třeba to nakonec bude impuls pro někoho, kdo takové ambice má.
P.S. Existuje ekvivalent věty o žluťoučkém koni ve slovenštině?
Tiskni
Sdílej: