Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Font sun12x22 nebo také gallant budou někteří z vás znát. Můžeme se s ním setkat na konzoli nějakého sluníčka a nebo jednodušeji zapnutím podpory tohoto fontu v linuxovém jádře, jehož je součástí.
Svého času, když ještě nabodeníčka nebyla na počítačích obvyklým jevem, jsem tento font používal k plné spokojenosti. Z mého pohledu se jedná o hezký, dobře čitelný font. Leč postupem doby, s potřebou X Window a počeštění systému, jsem ho přestal používat.
Čas od času jsem potrápil Google, zda se nenašel nějaký dobrodinec, který by nakreslil znaky pro jiné abecedy. Marně. Kdysi byla ke stažení konzolové verze s polskými znaky, ale po projektu se slehla zem.
Poslední takovéto trápení Googlu jsem provedl někdy před týdnem, ale nikde jsem nenarazil na unicode nebo alespoň iso8859–2 verzi. Takže jsem se rozhodl, že se o počeštění pokusím sám a vyrobím si font pro X Window.
Jal jsem se tedy prozkoumávat, jak se takový font kreslí. Nainstaloval jsem si editor fontů gbdfed a krasojízda mohla začít. Nakonec se mi podařilo stvořit verzi v iso10646–1 kódování, která snad obsahuje všechny znaky české a slovenské abecedy. Nikdy jsem se nevěnoval kaligrafii ani ničemu podobnému a možná i proto jsem s výsledkem spokojen.
Zde se můžete podívat, jak font vypadá. A pro případné zájemce odkazy pro stažení:sun12x22.pcf.gz
sun12x22.bdf.gz
Vytvoření unicode fontu, nemluvě o jeho udržování, je určitě nad moje síly, ale pro Čechy a Slováky je myslím dobře použitelný. Třeba to nakonec bude impuls pro někoho, kdo takové ambice má.
P.S. Existuje ekvivalent věty o žluťoučkém koni ve slovenštině?
Tiskni
Sdílej: