Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Na den před 50. lety, 22.3.1965 byl představen v NewYorku počítač firmy Digital Equipment, typ PDP-8. Za zkratkou PDP se skrývá označení 'Programmed Data Processor', protože šéf firmy Ken Olson označeni 'computer' raději nepoužil, neboť takové označení považovali investoři za příliš riskantni.
PDP-8 stál tehdy 18000 dolarů, byl velký jak lednička a k dispozici byla pamět o 4096 12-ti bitových slovech. Vybavovací doba byla 1.6 mikrosekundy. K dispozici byl FORTRAN komilátor a dálnopisová vstupni/výstupni jednotka. PDP-8 byl např. predchůdcem pocitace PDP-7 , na kterém Thompson a Ritchie naprogramovali první Unix.Pěkný článek od pana Tišnovského k této problematice je možno najít na root.cz
Úsěch počítače PDP-8 byl tak velký, že téměř přes noc vznikly další firmy jako Prime Computer, Honeywell nebo Data General. Řada mých kolegů, kteří v Německu studovali ještě s počítači řady PDP pracovali, což jsem já již nestihl. Firma DEC poté vyvinula další legendární počítačový typ VAX s operačním systémem VMS. Sám jsem měl měl tu čest s temito počítači v letech 1983 až 1989 pracovat a zůčastnit se mnohých diskuzí o tom, zda je VMS lepší než Unix. Legendární byl VAXovský editor, který byl tenkrát vi-editoru na světelné roky vzdálen. Jedna taková, pro nás vývojáře nepěkná vlastnost byla, že si náš vedoucí projektu nechal po pracovní době 'promítnout' kompletní průběh editace nějaké terminálové session. Druhý den pak konfrontoval kolegu s tím 'filmem', na kterém bylo vidět, jak kolega hodinu editoval nějakou funkci a poté ji zase smazal. .
Počítač PDP-8 ještě ukazují studentům na univerzitě ve Stuttgartu. Kompletní PDP-8 s příslušenstvím je možno vidět v muzeu technikum29 u Frankfurtu. Vlevo nahoře je zakladni jednotka, vpravo nahoře páskova jednotka, pod ní je schován harddisk a vlevo dole je dálnopisová jednotka.
Sám jsem zažil jen konec té pionýrské doby, kdy o úspěchu firmy rozhodovali technici a ne ekonomové. Pro všechny, kteří by rádi možná pochopili, o co šlo a jak to bylo rád doporučuji dvě, mezi programátory proslulé knížky:
- o firme DEC(napr. amazon)
DEC Is Dead, Long Live DEC: The Lasting Legacy of Digital Equipment Corporation
- o tom, jak myslí lidé, kteří vyvíjejí počítače (viz wiki)
The Soul of a New MachineDobová reklama k této události:
Tiskni
Sdílej:
neboť takové označení považovali investoři za příliš riskantni.To je důvod jak noha.
To je důvod jak noha.Kdyz do toho nekdo investoval sve penize, tak nema mit pravo rozhodovat? Svet nejsou jen nuly a jednicky. Svet jsou i patenty a penize.
PDP-8 byl např. predchůdcem pocitace PDP-7Opravdu?
The PDP-7 was introduced in December 1964, and about 120 were eventually produced.vs
On 22 March 1965, DEC introduced the PDP-8, which replaced the PDP-5's modules with the new R-series modules using Flip Chips.
že si náš vedoucí projektu nechal po pracovní době 'promítnout' kompletní průběh editace nějaké terminálové session
A to se vyplatí! Koukám, že šmíráci byli už tehdy – dneska ti můžou dělat totéž, jen v grafice. Trochu mi to připomíná film Síť, kde si hlavní hrdinka přehrávala, jaké klávesy na počítači mačkal ten před ní.
Na druhou stranu někdy si říkám, že by nebylo od věci preventivně nahrávat tcpdumpem/tsharkem veškerý síťový provoz na testovacích/vývojových strojích, aby si člověk mohl později ve Wiresharku přehrát, co se sakra v tom systému dělo. Když je ten systém složený z několika vrstev/komponent a ty různě vypadávají a selhávají, tak je takový záznam k nezaplacení.
Druhý den pak konfrontoval kolegu s tím 'filmem', na kterém bylo vidět, jak kolega hodinu editoval nějakou funkci a poté ji zase smazal. .Jo to se mě stává velmi často, občas jsem to udělal i s celým projektem
že by nebylo od věci preventivně nahrávat tcpdumpem/tsharkem veškerý síťový provoz na testovacích/vývojových strojích, aby si člověk mohl později ve Wiresharku přehrát, co se sakra v tom systému děloPokud to chceš z hlediska chytání backdoorů, tak rozumný backdoor použije asymetrické šifrování s forward secrecy.
O to mi až tak nešlo – spíš o ladění aplikací, které vyvíjíš ty.
V případě toho malwaru by bylo potřeba vydolovat klíče z binárky/paměti a dělat na ten malware MITM útok (na chvíli to dešifrovat a v tom místě zachytávat tcpdumpem).