Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Přemýšlím o vyhození sloupce pro příponu a nechat ji v názvu souboru.
Jsem jednoznačně pro. Ale já nejsem směrodatný, stejně to používat nebudu… :-)
Windows sice standardně příponu nezobrazujou, ale TC ji zobrazuje vždycky. Na výběr je pouze jestli jí zobrazí ve zvláštním sloupečku nebo přimo za jménem souboru. Nicméně podle přípony lze řadit ať je to tak nebo tak.
Za ten mimetyp se taky přimlouvám.
cztocz-0.9.4.tar.bz2 firebird-2.0.0RC3 stunnel.conf-dist null patches.release Makefile.in.libfbclient FontMap.Gnome config.guess README.universal_triggersCo je to vlastně ta přípona?
cztocz~1.bz2 firebi~1.0RC stunne~1.con null patche~1.rel Makefi~1.lib FontMa~1.Gno config~1.gue README~1.uniŘekl bych, že teď už to je jasnější
automake
, ten mne také moc neoslovil. Pokud ale použijete jen autoconf
(což je v praxi častější), máte velikost makefilu plně pod kontrolou.
Makefile.in
a Makefile
ale není prakticky žádný rozdíl kromě toho, že ve druhém jsou expandovány vybrané proměnné.
Looking for pkg-config ... [: 18: ==: unexpected operator
Bylo by dobé trochu upravit skript compile.sh. Ne každý totiž používá bash jako /bin/sh (já tam mám dash((1==1))
((num==12))
problémy mít bude?
Tady je příklad, jak by taková cache mohla vypadat. Při spuštěném nscd
jsem dosáhl zrychlení opakovaného lookupu 5.5:1, při vypnutém 310:1.
#include <map> #include <stdexcept> #include <sstream> #include <pwd.h> class uid_cache { protected: typedef std::map<uid_t, std::string> uid_map; uid_map cache; long buf_length; public: uid_cache(); ~uid_cache() {} std::string convert(uid_t id); }; uid_cache::uid_cache() { buf_length = sysconf(_SC_GETPW_R_SIZE_MAX); if (buf_length == -1) { // buď vyhodíme exception nebo tam plácneme bulharskou konstantu throw std::runtime_error("Houston, we have a problem."); } } std::string uid_cache::convert(uid_t id) { uid_map::const_iterator iter; iter = cache.find(id); if (iter == cache.end()) { std::string result; struct passwd pwd; struct passwd* rptr; char buff[buf_length]; getpwuid_r(id, &pwd, buff, buf_length, &rptr); if (rptr) result = pwd.pw_name; else { std::ostringstream s(result); s << id; } cache.insert(std::make_pair(id,result)); return result; } else { return iter->second; } }
nscd
, tam jen 10^5-krát) za sebou provedl lookup stejné hodnoty, ale na druhou stranu, situace, kdy mají všechny soubory v adresáři stejného vlastníka, bude v praxi docela častá…
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Tiskni
Sdílej: