Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Přemýšlím o vyhození sloupce pro příponu a nechat ji v názvu souboru.
Jsem jednoznačně pro. Ale já nejsem směrodatný, stejně to používat nebudu… :-)
Windows sice standardně příponu nezobrazujou, ale TC ji zobrazuje vždycky. Na výběr je pouze jestli jí zobrazí ve zvláštním sloupečku nebo přimo za jménem souboru. Nicméně podle přípony lze řadit ať je to tak nebo tak.
Za ten mimetyp se taky přimlouvám.
cztocz-0.9.4.tar.bz2 firebird-2.0.0RC3 stunnel.conf-dist null patches.release Makefile.in.libfbclient FontMap.Gnome config.guess README.universal_triggersCo je to vlastně ta přípona?
cztocz~1.bz2 firebi~1.0RC stunne~1.con null patche~1.rel Makefi~1.lib FontMa~1.Gno config~1.gue README~1.uniŘekl bych, že teď už to je jasnější
automake
, ten mne také moc neoslovil. Pokud ale použijete jen autoconf
(což je v praxi častější), máte velikost makefilu plně pod kontrolou.
Makefile.in
a Makefile
ale není prakticky žádný rozdíl kromě toho, že ve druhém jsou expandovány vybrané proměnné.
Looking for pkg-config ... [: 18: ==: unexpected operator
Bylo by dobé trochu upravit skript compile.sh. Ne každý totiž používá bash jako /bin/sh (já tam mám dash((1==1))
((num==12))
problémy mít bude?
Tady je příklad, jak by taková cache mohla vypadat. Při spuštěném nscd
jsem dosáhl zrychlení opakovaného lookupu 5.5:1, při vypnutém 310:1.
#include <map> #include <stdexcept> #include <sstream> #include <pwd.h> class uid_cache { protected: typedef std::map<uid_t, std::string> uid_map; uid_map cache; long buf_length; public: uid_cache(); ~uid_cache() {} std::string convert(uid_t id); }; uid_cache::uid_cache() { buf_length = sysconf(_SC_GETPW_R_SIZE_MAX); if (buf_length == -1) { // buď vyhodíme exception nebo tam plácneme bulharskou konstantu throw std::runtime_error("Houston, we have a problem."); } } std::string uid_cache::convert(uid_t id) { uid_map::const_iterator iter; iter = cache.find(id); if (iter == cache.end()) { std::string result; struct passwd pwd; struct passwd* rptr; char buff[buf_length]; getpwuid_r(id, &pwd, buff, buf_length, &rptr); if (rptr) result = pwd.pw_name; else { std::ostringstream s(result); s << id; } cache.insert(std::make_pair(id,result)); return result; } else { return iter->second; } }
nscd
, tam jen 10^5-krát) za sebou provedl lookup stejné hodnoty, ale na druhou stranu, situace, kdy mají všechny soubory v adresáři stejného vlastníka, bude v praxi docela častá…
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Tiskni
Sdílej: