Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
#include <iostream> #include <vector> #include <algorithm> #include "Rational" using namespace std; int main() { vector<XMath::Rational<int> > cisla; vector<XMath::Rational<int> >::const_iterator ci; cisla.push_back(XMath::Rational<int>(2, 3)); cisla.push_back(XMath::Rational<int>(3, 4)); cisla.push_back(XMath::Rational<int>(1, 2)); cisla.push_back(XMath::Rational<int>(4, 5)); cout << "Čísla na začátku" << endl; for (ci = cisla.begin(); ci != cisla.end(); ++ci) { cout << *ci << endl; } sort(cisla.begin(), cisla.end()); cout << "Čísla na konci" << endl; for (ci = cisla.begin(); ci != cisla.end(); ++ci) { cout << *ci << endl; } return 0; }Sestupné třídění obstará funkce
sort
. Stačí zadat iterátory ukazující na začátek a konec seznamu, třídění se potom provede jakoby zázračně samo. Pokud nejsou použity vestavěné číselné typy, je potřeba napsat přetížené operátory porovnání.
Pro přeložení jsou potřeba dva hlavičkové soubory se šablonami, které jsou k dispozici tady.
Třídit lze i jinak – man qsort
. Často je zbytečné se namáhat s psaním třídicího kódu a postačují funkce z knihovny C nebo STL.
/** * 1. Dedit od konkretnich typu (std::vector<FileInfo*>) se moc nedoporucuje. * Akorat tam podivne redeklarujete stadardni metody - docela bych chtel * videt jejich definice. * * 2. Pokud chcete kontrolu pod g++/libstdc++ pouzijte * * g++ -D _GLIBCXX_CONCEPT_CHECKS -D _GLIBCXX_DEBUG -o file.o file.cc * * a nemusite sasit s at. Plus vam to ohlida spoustu dalsich veci. * * 3. Nasledujici kod jsem netestoval. * */ #include <vector> #include <algorithm> #include "FileInfo.h" bool lt_file_info(const FileInfo* f1, const FileInfo* f2) { if( f1->isDots() != f2->isDots() ) return f1->isDots() < f2->isDots(); if( f1->isDir() != f2->isDir() ) return f1->isDir() < f2->isDir(); // zjistete si, co tahle funkce vraci a podle toho se // zaridte (a co prebira - podle deklarace, kterou jste // uvedl, gchar, ale getName vraci std::string) return g_utf8_collate(f1->getName(), f2->getName()); } void test() { std::vector<FileInfo*> file_list; std::sort(file_list.begin(), file_list.end(), lt_file_info); }
qsort
ze stdlib.h
se taky použít nedá. Asi si budu muset napsat nejakej ten quicksort sám.
tím ukazatelem na fci by nebyl problém, deklaroval bych jí jako static, problém by byl, že bych pak neměl ukazatel this a pak bych stejně nezjistil, dle čeho řadit.Omlouvám se že vám do toho lezu jako člověk co se s C++ rozloučil dávno před STL... ale podle dokumentace ten třetí parametr metody sort není funkce, ale functor (tedy objekt)! Tedy stačí udělat objekt jako potomek
binary_function
, kterů bude třídit podle toho co je potřeba.
Něco je o tom psáno zde, i s příklady.
Pro jine pripady (razeni podle data) samozrejme nadefinujete jinou porovnavaci funkci a budete volat sort s jinou porovnavaci funkci. Taky muzete udelat malou hirearchii trid s virtualnim 'operator<'. Jak je ctena libost. Ale nechapu, proc si chcete vyrabet svuj vlastni sort - tim si akorat pridelate praci a nadefinovani vsech porovnani se stejne nevyhnete.
Tiskni
Sdílej: