Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Pokračování 2 předešlých zápisků.
Ha! Tak se mi podařilo zfunkčnit Gtk# (2.12) pro Windows x64 s 64 bitovými Gtk knihovnami. Tady je poněkud těžkopádný postup, jak jsem to udělal.
Vynechám omyly, takže jen postup jak toho docílit (Rozhodl jsem se nekompilovat buildsystémem, protože chce cygwin): Stáhnout zdrojáky GtkSharp ze SVN. Stáhnout x86_64 balíček gtk-sharp z repozitářů ArchLinuxu (či jiné distribuce, dokonce může být i 32bit, protože .NET knihovny nejsou vázány architekturou). Z balíčků ArchLinuxu "ukradneme" soubory atk-sharp.dll, gdk-sharp.dll, glib-sharp.dll, pango-sharp.dll, gtk-sharp.dll a gtk-dotnet.dll. Dále ukradneme gapi_codegen.exe, atk-api.xml, gdk-api.xml, glib-api.xml, gtk-api.xml a pango-api.xml. Xml soubory umístíme do složek atk, gdk, glib, gtk a pango ve zdrojácích ze svn (ušetří nám to použití parseru). Dále do adresářové struktury zkopčíme mnou vytvořené makefile soubory nevyžadující cygwin ani msys. Pak v kořenovém adresáři zdrojáků spustíme make, které nám (s pomocí mingw-w64) vytvoří *glue*.dll soubory, na kterých jsou ty .NET knihovny závislé (jsou tam nějaké wrapper fce pro gtk).
Vytvoříme nový projekt ve Visual C# Express (či Standard, Professional, podle toho, co máte). Do "binary output directory" zkopčíme *-sharp.dll a *glue*.dll soubory, klikneme pravým na projekt, vybereme "Add reference", záložka browse a vybereme (JEN) *-sharp.dll soubory (je jich 5). Do zdrojáku programu pak napíšeme následující kód, zkompilujeme a je to
using System; using Gtk; namespace GtkSharpTest2 { class Program { static void Main(string[] args) { Application.Init(); Button btn = new Button("Hello world"); btn.Clicked += new EventHandler(hello); Window window = new Window("Hello world"); window.DeleteEvent += delete_event; window.Add(btn); window.ShowAll(); Application.Run(); } static void delete_event(object obj, DeleteEventArgs args) { Application.Quit(); } static void hello(object obj, EventArgs args) { Console.WriteLine("Hello world"); } } }
Binárky (*glue*.dll) a vlastní Makefile zveřejním na požádání (zdarma). Teď ještě Cairo pro C# (asi také z balíčku ArchLinuxu) - snad nebude chtít žádné glue soubory a nějaké ty závislosti pro Banshee a pak samotné banshee (to jsem teda zvědavý).
Binárky zde. O makefile musí někdo požádat
Tak jsem ještě zkompiloval libglade (+ libxml2 a iconv, na kterých závisí), gtksharpglue-2.dll a opět ukradl glade-sharp.dll z toho balíčku Někdy zítra to celé včetně 64bit gtk zabalím a zveřejním, ať stačí stáhnout all-in-one balíček a né 20 věcí zvlášť.
Ouvej. O svém výtvoru jsem informoval vývojáře na mailing listu Gtk# a tam mi řekli, že není dobré vzít knihovny z linuxu, protože prý jsou vytvořené s tím, že sizeof(long) = 8 a právě proto, že tam je ten parser, že to správně převede podle platformy. Takže sice mi to funguje, ale jen do té doby, než ta .NET knihovna zavolá funkci, která bere long. Rozhodl jsem se teda rekompilovat i .NET knihovny. Zatím mám glib-sharp, Mono.Cairo (na to jsem před tím zapomněl, může to vyžadovat pango-sharp při určitých volání) a pango-sharp. Zbytek po pauze a pak slíbený upload.
Už jen gtkdotnet.dll a cairo-sharp.dll. Slíbený upload udělám asi až zítra, dneska to už nestíhám, musím také dělat něco jiného než sedět u PC (např. koukat na telku ).
Hmm. Tak teď na tom mailing listu z někoho vylezlo, že při kompilaci toho jejich generátoru musím definovat WIN64LONG, jinak budu přesně tam, kde jsem byl s těma knihovnama z linuxu. Naneštěstí to pak při kompilaci gtk-sharp.dll dělá neplechu a mlátí se tam int s longem v jednom zdrojáku. Nahlásil jsem to a snad brzy to bude spraveno. Do té doby asi nemá cenu uploadovat ty knihovny, protože to kdykoliv může upsnout.
Pánové z týmu Gtk# si špatně vyložili typ gsize a na windows x64 jej interpretují jako long a jen náhodou jsem na něj narazil při mých hrátkách. Projeví se např. při použití gtk_text_buffer_serialize a následném volání callback funkce GtkTextBufferSerializeFunc, která 5 parametr očekává gsize, ale pánové od Gtk# se rozhodli tam strčit UIntPtr na Win32 (stejná velikost, tak budiž a berme to jako ok), ale uint na Win64, což může mít kritické následky. Určitě tam toho bude víc. Problém jsem ohlásil na mailing listu a bugzille. Líp jsem to popsat nedokázal.
Snad předposlední update (poslední bude, až to uploadnu .. a nebo možná vytvořím nový zápis, uvidím). Zmíněný bug byl celkem rychle opraven v SVN trunku a knihovny jsem zkompiloval. Ještě test a zítra to snad už uploadnu, pokud zase něco nenajdu
Stručné info a odkaz ke stáhnutí: http://jarduvblocek.blogspot.com/2008/09/gtk-for-windows-x64.html.
Tiskni
Sdílej: