Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
forward posty do soukrome schranky - to je velmi uzasna ficura ve chvili, kdy se pracovni veci valeji v soukromych schrankachTohle fakt nechápu. Freemaily, téměř žádné garance chodu té služby a vůbec žádná ochrana proti tomu, aby si maily četl admin toho freemailu. A autorovi blogpostu podle všeho fakt přijde jako dobrý nápad si tam přeposílat pracovní a tedy potenciálně citlivé maily.
ad 1 - na úrovni manažerů tohle chápu. Většina zaměstnanců ale na manažery "vydělává" něčím úplně jiným, než obchodováním (dále tyto "hlupáky" budu označovat přiléhavcým slovem "dělník"). A vzhledem k tomu, jakým způsobem se v Instituci soutěží i "kuličky do myši" (konkrétní příklady zcela absurdních výběrových řízení z důvodu zachování anonymity záměrně neuvádím) tak si myslím, že i kdyby si obchodní nabídku přečetla konkurence, tak nemá moc šanci něco změnit. Navíc finální nabídku stejně bude odevzdávat zalepenou a tak. Ale jak píšu, jsem jen drobné zrnko písku v soukolí, kde začínají platit Parkinsonovy zákony. Takže výsledkem nasazení úchylného webmailu je, že řadoví dělníci si poštu otevřou méně často (za hlasitého nadávání na množství spamu) a komunikace se zhorší, protože místo toho, aby si o školení jak správně držet násadu přečetli v mailu, dozví se to dříve od spolupracovníků .
ad 2 - již dnes většina dělníků řeší pravidelné změny hesel metodou "šup-sem-šup-tam", heslo adélka změní na alenka a vzápětí zpět na adélka. Až si to NPI uvědomí, bude poddaný lid dost nas*. Jo a nejvtipnější je, že o expiraci hesla informují jen Widle, do kterých se ale většina dělníků přihlašuje společným username (a mají pro to celkem dobrý důvod), navíc se pohybují na různých počítačích. Takže reálně to vypadá tak, že dělníci, co se připojují přes VPN zjistí, že nemůžou pracovat, protože jim expirovalo heslo, takže se musí osobně vydat do Instituce, kde si ve Widlích heslo změní
ad 3 - mluvím o klíči k VPNce, pak už je zbytek zhlediska bezpečnosti dost jedno a klidně může být proti LDAPu
Stand-alone Exchange z důvodu popsaného v bodu 2 používá jen pár managorů, prostí dělníci nic takového nemají ...
Vzdy se najde uzivatel zkousici obchcat firemni politikuVnimal bych to spis tak, ze se najdou uzivatele, kteri se snazi to nejak pohodlneji pouzivat, a bezpecnostni politika jim v tom z nejakeho duvodu brani.
Ke cti je nutno priznat, ze zde je to jen jen pro testovani (zatim).LOL.
1] forward posty do soukrome schranky - to je velmi uzasna ficura ve chvili, kdy se pracovni veci valeji v soukromych schrankach - vazne si myslite, ze je snadne zajistit, aby se neforwardovaly citlive veci?Neprecenoval bych to. Nezname povahu te komunikace.
2] taky chci videt, pokud je nasazena politika rotace hesel, jak se to bude synchronizovat na ten davmail/libovolny imap nesvazany trustem s ADRotace hesel je jedna z nejvetsich myslitelnych kravin pokud nehovorime prinejmensim o jadernem reaktoru. Nekde jdou az tak daleko, ze si pamatuji hesla zpetne (nevim, do jake hloubky) a jednou pouzite heslo nelze pouzit znovu. Zapsat si heslo nekde na listecek na monitoru nebo v penezence predstavuje vetsi riziko nez dlouhodobe pouzivani rozumneho, dobre zapamatovaneho hesla, ktere je bezpecne tak dlouho, dokud nedoslo k jeho uniku. Jak zjistit, ze nedoslo k jeho uniku? Zaznamenavat historii pristupu s co nejvice detaily, pokud mozno ji nekde zobrazovat po prihlaseni, poucit uzivatele. Podezrele pristupy lze preventivne blokovat a vyzadat si dvoufaktorovou autentizaci (zaslani tokenu na telefon, osobni e-mail apod.). Podobnou kravinou je pozadavek na slozeni hesla. Prosta veta slozena z malych pismen by byla pro bezne uzivatele mnohem privetivejsi a byla by bezpecnejsi nez si vymyslet vylomeniny jako ze heslo musi obsahovat male pismeno, velke pismeno, cislici a alespon jeden z uvedenych specialnich znaku. Kdyby existoval IT fasismus, tohle by bylo ono.
Taktéž nechápu, co je nebězpečného na tom, když si uživatel vytvoří vlastní heslo, které si pamatuje a používá třeba x let místo toho, aby ho měnil kažý x měsíců a rezignoval takovým způsobem, že ho má většina na papírku u monitoru.Nebezpečné na tom je, že někdo pak hackne špatně napsané stránky jeho školní kapely a stejným heslem se pak dostane do emailu, do práce, do banky a všude.
system tray (kurňa, jak se to správně řekne česky ?)Snad oznamovací oblast.
Tiskni
Sdílej: