Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
forward posty do soukrome schranky - to je velmi uzasna ficura ve chvili, kdy se pracovni veci valeji v soukromych schrankachTohle fakt nechápu. Freemaily, téměř žádné garance chodu té služby a vůbec žádná ochrana proti tomu, aby si maily četl admin toho freemailu. A autorovi blogpostu podle všeho fakt přijde jako dobrý nápad si tam přeposílat pracovní a tedy potenciálně citlivé maily.
ad 1 - na úrovni manažerů tohle chápu. Většina zaměstnanců ale na manažery "vydělává" něčím úplně jiným, než obchodováním (dále tyto "hlupáky" budu označovat přiléhavcým slovem "dělník"). A vzhledem k tomu, jakým způsobem se v Instituci soutěží i "kuličky do myši" (konkrétní příklady zcela absurdních výběrových řízení z důvodu zachování anonymity záměrně neuvádím) tak si myslím, že i kdyby si obchodní nabídku přečetla konkurence, tak nemá moc šanci něco změnit. Navíc finální nabídku stejně bude odevzdávat zalepenou a tak. Ale jak píšu, jsem jen drobné zrnko písku v soukolí, kde začínají platit Parkinsonovy zákony. Takže výsledkem nasazení úchylného webmailu je, že řadoví dělníci si poštu otevřou méně často (za hlasitého nadávání na množství spamu) a komunikace se zhorší, protože místo toho, aby si o školení jak správně držet násadu přečetli v mailu, dozví se to dříve od spolupracovníků .
ad 2 - již dnes většina dělníků řeší pravidelné změny hesel metodou "šup-sem-šup-tam", heslo adélka změní na alenka a vzápětí zpět na adélka. Až si to NPI uvědomí, bude poddaný lid dost nas*. Jo a nejvtipnější je, že o expiraci hesla informují jen Widle, do kterých se ale většina dělníků přihlašuje společným username (a mají pro to celkem dobrý důvod), navíc se pohybují na různých počítačích. Takže reálně to vypadá tak, že dělníci, co se připojují přes VPN zjistí, že nemůžou pracovat, protože jim expirovalo heslo, takže se musí osobně vydat do Instituce, kde si ve Widlích heslo změní
ad 3 - mluvím o klíči k VPNce, pak už je zbytek zhlediska bezpečnosti dost jedno a klidně může být proti LDAPu
Stand-alone Exchange z důvodu popsaného v bodu 2 používá jen pár managorů, prostí dělníci nic takového nemají ...
Vzdy se najde uzivatel zkousici obchcat firemni politikuVnimal bych to spis tak, ze se najdou uzivatele, kteri se snazi to nejak pohodlneji pouzivat, a bezpecnostni politika jim v tom z nejakeho duvodu brani.
Ke cti je nutno priznat, ze zde je to jen jen pro testovani (zatim).LOL.
1] forward posty do soukrome schranky - to je velmi uzasna ficura ve chvili, kdy se pracovni veci valeji v soukromych schrankach - vazne si myslite, ze je snadne zajistit, aby se neforwardovaly citlive veci?Neprecenoval bych to. Nezname povahu te komunikace.
2] taky chci videt, pokud je nasazena politika rotace hesel, jak se to bude synchronizovat na ten davmail/libovolny imap nesvazany trustem s ADRotace hesel je jedna z nejvetsich myslitelnych kravin pokud nehovorime prinejmensim o jadernem reaktoru. Nekde jdou az tak daleko, ze si pamatuji hesla zpetne (nevim, do jake hloubky) a jednou pouzite heslo nelze pouzit znovu. Zapsat si heslo nekde na listecek na monitoru nebo v penezence predstavuje vetsi riziko nez dlouhodobe pouzivani rozumneho, dobre zapamatovaneho hesla, ktere je bezpecne tak dlouho, dokud nedoslo k jeho uniku. Jak zjistit, ze nedoslo k jeho uniku? Zaznamenavat historii pristupu s co nejvice detaily, pokud mozno ji nekde zobrazovat po prihlaseni, poucit uzivatele. Podezrele pristupy lze preventivne blokovat a vyzadat si dvoufaktorovou autentizaci (zaslani tokenu na telefon, osobni e-mail apod.). Podobnou kravinou je pozadavek na slozeni hesla. Prosta veta slozena z malych pismen by byla pro bezne uzivatele mnohem privetivejsi a byla by bezpecnejsi nez si vymyslet vylomeniny jako ze heslo musi obsahovat male pismeno, velke pismeno, cislici a alespon jeden z uvedenych specialnich znaku. Kdyby existoval IT fasismus, tohle by bylo ono.
Taktéž nechápu, co je nebězpečného na tom, když si uživatel vytvoří vlastní heslo, které si pamatuje a používá třeba x let místo toho, aby ho měnil kažý x měsíců a rezignoval takovým způsobem, že ho má většina na papírku u monitoru.Nebezpečné na tom je, že někdo pak hackne špatně napsané stránky jeho školní kapely a stejným heslem se pak dostane do emailu, do práce, do banky a všude.
system tray (kurňa, jak se to správně řekne česky ?)Snad oznamovací oblast.
Tiskni
Sdílej: