Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
forward posty do soukrome schranky - to je velmi uzasna ficura ve chvili, kdy se pracovni veci valeji v soukromych schrankachTohle fakt nechápu. Freemaily, téměř žádné garance chodu té služby a vůbec žádná ochrana proti tomu, aby si maily četl admin toho freemailu. A autorovi blogpostu podle všeho fakt přijde jako dobrý nápad si tam přeposílat pracovní a tedy potenciálně citlivé maily.
ad 1 - na úrovni manažerů tohle chápu. Většina zaměstnanců ale na manažery "vydělává" něčím úplně jiným, než obchodováním (dále tyto "hlupáky" budu označovat přiléhavcým slovem "dělník"). A vzhledem k tomu, jakým způsobem se v Instituci soutěží i "kuličky do myši" (konkrétní příklady zcela absurdních výběrových řízení z důvodu zachování anonymity záměrně neuvádím) tak si myslím, že i kdyby si obchodní nabídku přečetla konkurence, tak nemá moc šanci něco změnit. Navíc finální nabídku stejně bude odevzdávat zalepenou a tak. Ale jak píšu, jsem jen drobné zrnko písku v soukolí, kde začínají platit Parkinsonovy zákony. Takže výsledkem nasazení úchylného webmailu je, že řadoví dělníci si poštu otevřou méně často (za hlasitého nadávání na množství spamu) a komunikace se zhorší, protože místo toho, aby si o školení jak správně držet násadu přečetli v mailu, dozví se to dříve od spolupracovníků .
ad 2 - již dnes většina dělníků řeší pravidelné změny hesel metodou "šup-sem-šup-tam", heslo adélka změní na alenka a vzápětí zpět na adélka. Až si to NPI uvědomí, bude poddaný lid dost nas*. Jo a nejvtipnější je, že o expiraci hesla informují jen Widle, do kterých se ale většina dělníků přihlašuje společným username (a mají pro to celkem dobrý důvod), navíc se pohybují na různých počítačích. Takže reálně to vypadá tak, že dělníci, co se připojují přes VPN zjistí, že nemůžou pracovat, protože jim expirovalo heslo, takže se musí osobně vydat do Instituce, kde si ve Widlích heslo změní
ad 3 - mluvím o klíči k VPNce, pak už je zbytek zhlediska bezpečnosti dost jedno a klidně může být proti LDAPu
Stand-alone Exchange z důvodu popsaného v bodu 2 používá jen pár managorů, prostí dělníci nic takového nemají ...
Vzdy se najde uzivatel zkousici obchcat firemni politikuVnimal bych to spis tak, ze se najdou uzivatele, kteri se snazi to nejak pohodlneji pouzivat, a bezpecnostni politika jim v tom z nejakeho duvodu brani.
Ke cti je nutno priznat, ze zde je to jen jen pro testovani (zatim).LOL.
1] forward posty do soukrome schranky - to je velmi uzasna ficura ve chvili, kdy se pracovni veci valeji v soukromych schrankach - vazne si myslite, ze je snadne zajistit, aby se neforwardovaly citlive veci?Neprecenoval bych to. Nezname povahu te komunikace.
2] taky chci videt, pokud je nasazena politika rotace hesel, jak se to bude synchronizovat na ten davmail/libovolny imap nesvazany trustem s ADRotace hesel je jedna z nejvetsich myslitelnych kravin pokud nehovorime prinejmensim o jadernem reaktoru. Nekde jdou az tak daleko, ze si pamatuji hesla zpetne (nevim, do jake hloubky) a jednou pouzite heslo nelze pouzit znovu. Zapsat si heslo nekde na listecek na monitoru nebo v penezence predstavuje vetsi riziko nez dlouhodobe pouzivani rozumneho, dobre zapamatovaneho hesla, ktere je bezpecne tak dlouho, dokud nedoslo k jeho uniku. Jak zjistit, ze nedoslo k jeho uniku? Zaznamenavat historii pristupu s co nejvice detaily, pokud mozno ji nekde zobrazovat po prihlaseni, poucit uzivatele. Podezrele pristupy lze preventivne blokovat a vyzadat si dvoufaktorovou autentizaci (zaslani tokenu na telefon, osobni e-mail apod.). Podobnou kravinou je pozadavek na slozeni hesla. Prosta veta slozena z malych pismen by byla pro bezne uzivatele mnohem privetivejsi a byla by bezpecnejsi nez si vymyslet vylomeniny jako ze heslo musi obsahovat male pismeno, velke pismeno, cislici a alespon jeden z uvedenych specialnich znaku. Kdyby existoval IT fasismus, tohle by bylo ono.
Taktéž nechápu, co je nebězpečného na tom, když si uživatel vytvoří vlastní heslo, které si pamatuje a používá třeba x let místo toho, aby ho měnil kažý x měsíců a rezignoval takovým způsobem, že ho má většina na papírku u monitoru.Nebezpečné na tom je, že někdo pak hackne špatně napsané stránky jeho školní kapely a stejným heslem se pak dostane do emailu, do práce, do banky a všude.
system tray (kurňa, jak se to správně řekne česky ?)Snad oznamovací oblast.
Tiskni
Sdílej: