Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Propojení s Exchange bývalo velmi žalostné, nebo spíše nemožné. Nyní je situace trochu jiná a hned máme několik možností. Nejdříve si ovšem musíme uvědomit, že Exchange je synonymum pro balíček služeb „mail, kalendář, úkoly, kontakty, veřejné složky“, s možností sdílení a různých propojení. S tím vším umí Outlook pracovat a ke komunikaci se serverem využívá MAPI (Messaging Application Program Interface). Podpora MAPI v Thunderbirdu je na nic moc úrovni a podpora MAPI pro komunikaci s Exchange není (více vizte na MAPI Support), stejně tak v něm není ani kalendář nebo úkoly. Na druhou stranu, Thunderbird podporuje různá rozšíření, která mohou téměř vždy nějakou funkcionalitu doplnit.
Standardně by měl být Exchange na samostatném stroji (nejlépe každá jeho role na zvláštním serveru) a doménový server by měl být také oddělen. Ovšem, lze vše i provozovat na jednom serveru, buď znásilněním Standard edice serveru (Exchange 2010 a server 2008R2 už možná oficiálně podporují vše v jednom), nebo použitím Small Business serveru.
Exchange (všechny role a služby): 192.168.1.4 Active Directory (LDAP): 192.168.1.4 Doména: firma.local Jméno serveru: mail.firma.local Účet uživatele: devaine Email uživatele: devaine@firma.local
Veškeré postupy v článku provádím s Exchange 2007 + Thunderbird 7.0.1.
To nejjednodušší je přenos emailů. Nejlepším řešením je mít na Exchange zapnutou službu IMAP a povolenou pro příslušné uživatele. Pomocí protokolu IMAP pak Thunderbird umí přijímat emaily. Odesílání emailů přes SMTP také není problém. Jak u IMAP, tak SMTP. Ověřování uživatelů standardně bývá pomocí NTLM.
GAL je vlastně adresář/seznam všech uživatelů na serveru. Klient v něm tedy může bez problémů procházet a vybírat kolegy, kterým bude psát. Uživatelé Exchange jsou uloženi v AD (Active Directory), což je vlastně LDAP server. Thunderbird umožňuje mít adresář kontaktů na LDAP serveru, takže toto není takový problém. Propojení docílíme následujícím způsobem.
Nástroje -> Adresář -> Soubor -> Nový -> LDAP Adresář
Zde vyplníme pole následujícím způsobem:
Záložka „Obecné“:
Jméno serveru: FiremniServer Adresa serveru: 192.168.1.4 Základní rozlišovací jméno: dc=firma,dc=local Číslo portu: 389 Přesné rozlišovací jméno: firma\devaine
Záložka „Rozšířené“:
Nevracet více než: 150 Rozsah: podstrom Prohledávací filtr: (objectclass=person) Způsob přihlášení: jednoduchý
Definice prohledávacího filtru je velmi důležitá, protože jinak by se vám v seznamu kontaktů zobrazovaly všemožné nesmysly, jež jsou v AD uloženy, tedy ne jen uživatelé, ale i různé jiné objekty.
Nyní můžeme nastavení uložit. Pokud klikneme na náš nový adresář, tak se nám nic nezobrazí. Není třeba se plašit, v okně se zobrazí jen vyhledávané kontakty, tzn., že po označení našeho LDAP adresáře je potřeba ťuknout vpravo nahoru do vyhledávacího pole a zadat třeba „a“. V ten okamžik vyskočí přihlašovací okno na náš LDAP server (doporučuji zaškrnout položku pro uložení hesla). Tím si ověříme, že spojení s LDAP serverem funguje a kontakty nám Thunderbird správně načítá.
Ještě lze docílit jedné velmi dobré funkce. Když vytvoříme zprávu a začneme psát adresu adresáta, tak při psaní je možné prohledávat onen LDAP server. Chová se to tedy jako takové hodně dobré našeptávání. Toho docílíme následujícím způsobem.
Úpravy -> Předvolby -> Vytváření -> Adresování ->
Zde zaškrtneme volbu „Adresářový server:“ a vybereme si náš LDAP adresář „FiremniServer“. Potvrdíme nastavení a hotovo, nyní nám při psaní zprávy funguje online procházení seznamu adresátů.
Funkcionalitu kalednáře a úkolů přidáme do Thunderbirdu pomocí rozšíření Lightning. Kdo si chce hrát, tak noční buildy zde: http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/calendar/lightning/nightly/.
Dříve byl s tímto rozšířením problém v 64bitovém Thunderbirdu, jelikož se těžko dalo sehnat kompatibilní verzi Lightningu s konkrétní verzí Thunderbirdu (jedinou možností asi byla kompilace).
Z výše uvedené stránky si stáhneme doplněk, aktuálně „lightning-1.0b7-tb+sm-linux.xpi“ a nainstalujeme:
Nástroje -> Správce doplňků -> Nástroje doplňků -> Instalovat doplněk ze souboru...
Po nainstalování a restartu Thunderbirdu vidíme v pravé části kalendář a úkoly. Taktéž nám přibyly dvě ikonky (kalendář + úkoly) do právé části nad prostřední panel a taktéž nám přibyla nabídka „Události a úkoly“.
Seznam kalendářů je vidět zde:
Události a úkoly -> Kalendář
Přidání dalšího kalendáře můžeme udělat třeba takto:
Soubor -> Nový objekt -> Kalendář -> V síti
Zde ale nevidíme žádnou možnost pro kalendář Exchange. Ano, Lightning nepodporuje Exchange. Ovšem není nic ztraceno, máme teď na výběr následující dvě možnosti.
Tento celkem mladý projekt přidává do Lightningu podporu komunikace s Exchange (jen pro verze 2007/2010, verze 2003 není podporována). Toto rozšíření je dostupné zde: „Provider for Microsoft Exchange“, v současné verzi 0.17. Stáhneme si ho a nainstalujeme stejně jako v předchozím případě Lightning. Po nainstalování doplňku a restartu Thunderbirdu opět vjedeme do nabídky pro přidání kalendáře:
Soubor -> Nový objekt -> Kalendář -> V síti
A nyní vidíme, že nám zde přibyla položka „Microsoft Exchange“.
Přidání kalednáře můžeme provést dvěma způsoby. Buď se spolehneme na autodiscovery, nebo ručně vypíšeme adresu. V každém případě mějte na paměti, že pokud něco zadáte špatně, tak nevyskočí žádná chyba, žádná hláška, nic. Jedinou šancí, jak ověřit správnost nastavení, je, že se vám zobrazí v kalendáři upomínky (kdo nemá, měl by si vytvořit aspoň nějakou zkušební). Pokud někdo máte pocit, že jste nastavení provedli správně, a přesto se v kalendáři nic nezobrazuje (zobrazení by mělo být okamžité, žádné dlouhé načítání), tak zkuste Thunderbird vypnout a znovu spustit, již se mi něco podobného několikrát stalo.
Do pole s adresou zadáme:
https://firma\devaine@auto
O zbytek by se mělo postarat autodiscovery a měla by se najít správná adresa.
https://firma\devaine@mail.firma.local/EWS/Exchange.asmx
Kdo nemá na serveru nastaveno šifrování, tak zadá:
http://firma\devaine@mail.firma.local/EWS/Exchange.asmx
Dále vyplníme jméno kalendáře a přihlašovací údaje na server.
Nyní by měl tedy kalendář fungovat včetně upozornění. S úkoly to nebude zatím úplně velká sláva.
Další možností je opustit experimentální rozšíření „Provider for Microsoft Exchange“ a nainstalovat si DavMail. DavMail je brána do světa Exchange. Jedná se o aplikaci, která běží na daném PC a zprostředkovává spojení s Exchange. Umí dělat bránu jak pro klasické služby POP3/IMAP/SMTP, tak i pro kalendář, který dál distribuuje přes CalDav a s ním už si nativně poradí i Thunderbird. DavMail je napsán v Javě, takže je potřeba mít na daném pc nainstalovaou i Javu. V Arch GNU/Linuxu je k dispozici balíček v AURu, takže instalace takto:
yaourt -S jre davmail
Po spuštění na nás vybafne okno s nastavením a do systray vpadne ikonka DavMailu. Vyplníme tedy následující pole:
Záložka „Main“:
OWA (Exchange) URL: https://192.168.1.4/exchange
Záložka „Network“:
Bind address: 127.0.0.1
Záložka „Logging“:
Log file path: /home/uzivatel/
A uložíme nastavení volbou „Save“. Nyní by nám tedy měl DavMail běžet na pozadí s indikátorem v hlavní liště a logováním do domovského adresáře do souboru „davmail.log“. Poslouchat bude jen na localhostu (lze se tedy na něj připojit jen z počítače, kde je spuštěn). Přihlašovací jméno a heslo je voláno z klienta, takže to se pak vyplní v Thunderbirdu.
Pokud jste si hráli v předchozích krocích s nastavením, tak je nejlepší ukončit a znovu spustit Thunderbird, aby zapomněl přihlašovací údaje k serverům. Jde nám tedy o kalendář, takže si přidáme „CalDav“ kalendář:
Soubor -> Nový objekt -> Kalendář -> V síti ->
Vyplníme adresu na kalendář:
http://localhost:1080/users/devaine@firma.local/calendar
Poté jméno kalendáře a následně nám vyskočí žádost o přihlášení. Login je ve formě: „firma\devaine“.
Načtení kalendáře je okamžité, kdo čeká, asi má něco špatně a měl by zkontrolovat log davmailu.
Lze načíst i veřejný kalendář. Stačí si přidat další kalendář a adresu zadat ve formátu:
http://localhost:1080/public/Dovolena/IT-Dovolena
DavMail je na tom s podporou (umí i Exchange 2003) a možnostmi mnohem lépe než mladší projekt „Provider for Microsoft Exchange“, ale za cenu toho, že nám musí běžet na počítači a někomu i zošklivovat oznamovací oblast. Kdo chce, může si hrát samozřejmě i s dalšími funkcemi, které DavMail umí, např. s EWS (Exchange Web Services). Více vizte v FAQ.
Do základní výbavy Thunderbirdu bych doporučil následující doplňky:
Thunderbird 7.0.1 je už na hodně dobré úrovni, pomalu z něj mizí staré nešvary a implementují se do něj funkce z různých doplňků. Rychlost a odezvy rozhraní doznaly v poslední době mnohých vylepšení. Cloud je sice blízko a na každé straně, nicméně klasický emailový klient si zatím místo u uživatelů najde. Vývojáři Thunderbirdu chystají mnoho dalších novinek a v poslední době se Thunderbird např. dostal i do Ubuntu jako výchozí emailový klient.
V poslední řadě bych chtěl vzpomenout na groupwarová (mail+kalendář+úkoly+kontakty+sdílení atd.) firemní řešení. Microsoft Exchange není jediné groupwarové řešení pro firmy. O Lotus Domino od IBM ví asi každý, ovšem ten jde ještě dál a jeho řešení je stavebním kamenem, na který se píšou i různé intranetové aplikace (jendoduše řečeno, v klientu se mohou spustit různé programy, např. na vedení skladu apod.). Konkurenceschopným produktem v open source světě je Zimbra, kterou nyní vlastní společnost VMware. Mezi další open source projekty patří EGroupware, Group-Office, Open-Exchange a mnoho dalších.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
To nejjednodušší je přenos emailů. Nejlepším řešením je mít na Exchange zapnutou službu IMAP a povolenou pro příslušné uživatele.Reseni mozna nejlepsi, ale ve velkych firmach je to utopie. Zkouseli jsme to nekolik roku, aby to nasi IT odbornici povolili. Proste jediny spravny klient je Otlak na jedinych spravnych Widlows a basta. Mno ale dozvedel jsem se o DavMail gw, tak treba se povede te konzervy evolution zbavit.