Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
a zvysok robia dalsie male nastroje, jeho moduly
a ze je toho dohromady XY mega mozno aj 100? ) no, ved je to predsa vela malych nastrojov
)
dolezite imho je to, ze ked emacs ulozi nejaky subor, nikto s vi-ckom nema problemy pokracovat. a naopak.
Odkdy? To se může zdát snad jen těm, co do detailů Window nevidí.To se může zdát například těm, kdo někdy pracovali s Windows Embedded. Pokud např. přidám podporu sítě, hodí mi to tam automaticky MSIE. Ale abych nebyl zaujatý, takový instalátor Fedory také do "serverové" (negrafické) instalace klidně narve OpenOffice.
Jak co. Ale určitě bych se bránil tomu spojení "téměř vše".Ano, Windows podporují i standardní formáty a protokoly, ale často velice svérázně (viz HTML, CSS, SMTP, funkci TCP stacku a mnohé jiné).
To už je naprostá blbost. Tohle může napsat jen omezenec, který se neumí rozhlédnout.Copak mám po nainstalování Windows možnost z něčeho vybírat? Ne. Musím doinstalovávat programy z jiných zdrojů. Kdežto prakticky všechny distribuce GNU/Linuxu obsahují pro většinu činností hned několik programů.
Otázkou je, co je rozumná míra konfigurace. Ve skutečnosti lze Windows konfigurovat daleko více, než si vůbec lidi představují, ale má to drobnou vadu. Skoro nikdo o to nestojí.Windows skutečně lze konfigurovat poměrně hodně, ale z velké části jen přes registry (nebo speciálním programem). A je také pravda, že většina lidí nechce konfigurovat vůbec nic - raději něco dělají složitě a/nebo neefektivně, protože se nechtějí mořit s nastavováním.
Vzhľadom na to, že HTML/CSS je v MS Win používané všade počnúc web browserom, cez FileOpen dialog, Help až pod systém updatov, a tiež s ohľadom na to, že ho nie je prakticky možné zo systému vyňať či nahradiť, tak skutočne by som povedal, že HTML/CSS je implementované systémom. S SMTP je to máličko iné, ale integrácia je takisto pomerne silná.
jde spíš o instalátor, než o systém.
Opäť sa na to dívaš ako linuxák, pre ktorého systém správy balíkov je vec úplne oddelená od systému. Ale vo windowsoch to skutočne funguje inak. Inštalátor Ťa totiž izoluje od toho aby si vedel, aké moduly sa nainštalovali, kam, ako sa dajú nahradiť, samostatne updatnúť a podobne. Môžeš použiť iný spôsob inštalácie, ale objektívne vzaté, ten inštalátor je časť systému, ktorú nemôžeš vyňať ani nahradiť a na hodnotenie systému má podstatnejší vplyv ako na linuxe.
a) mám dojem, že sa nechávaš vytáčať tou témou viac než si zaslúži. Cool down.
b) v predchádzajúcom svojom príspevku si spochybnil to, že systém implementuje HTML/CSS. Ja som oponoval tým, že HTML je implementované operačným systémom pretože je s ním dodané, používané pre systémové záležitosti a nie je možné ho nahradiť alebo odstrániť bez toho aby došlo k znehodnoteniu značnej časti funkčnosti systému. Ak to nevyvrátiš, ale tvrdíš, že interná implementácia je nepodstatná, tak je to nekonzistentné s Tvojím tvrdením, že HTML nie je súčasťou systému.
NTFS je implementované systémom hoci môžeš tvrdiť, že jeho vnútorné záležitosti Ťa nezaujímajú.
Vy pořád prezentujete obrovskou konfigurovatelnost jako velkou výhodu, já jí třeba často prezentuji jako jednu z nevýhod, která vůbec brání Linuxu se prosadit. Jde jen o úhel náhledu. Dokonce můžeme zvolit i vhodně citově zabarvená slova - vy to nazýváte konfigurovatelnost Linuxu, já to nazývám roztříštěností a nekoncepčností Linuxu.Jakemu "Linuxu" to brani se prosadit? Vsem distribucim dohromady nebo kazde zvlast? Co je rozstristenost "Linuxu"? Jadra? Vsech distribuci (operacnich systemu) s jadrem Linuxu dohromady nebo kazde zvlast? Zase zmatek nad zmatek. Piste laskave srozumitelnymi pojmy. Zadny konfigurovatelny system "Linux" neexistuje. Ani zadny rozstristeny a nekoncepcni system "Linux" neexistuje. Ten si vytvarite ve vlastni hlave tim, ze si tvorite ideu operacniho systemu ze vsech distribuci (operacnich systemu), co kdy byly, jsou a budou. Kde si muzu ten "Linux" stahnout a nainstalovat, abych se podival, jak je "rozstristeny a nekoncepcni"? Ja pouzivam Gentoo Linux a nejak u tohoto operacniho systemu zadnou nekoncepcnost a rozstristenost nepozoruji.
Používám stejné termíny jako špičky v oboru Linuxu a dokud to oni budou používat v tomtéž významu, tak já taky. Určitě je to srozumitelnější, než když budu používat termíny, které propaguje pouze pan xkesh. Stačí jako vysvětlení?Nestaci, protoze ja bych rad vedel, o cem vlastne mluvis. Kdyz si za "Linux" v tvem textu dosadim jakykoliv konkretni vyznam, vylezou z toho nesmysly. At myslis "jadro", at myslis "vsechny distribuce dohromady" nebo jen "jednu konkretni distribuci". Tak jak to teda je?
Článek se jmenuje Filozofie Linuxu. O tom se tady mluví.Ale v textu clanku se mi kryje slovo "Linux" s pojmem: "operacni system na bazi linuxoveho jadra a GNU aplikaci". Ve vasem textu se mi slovo "Linux" nekryje s zadnym pojmem, tak proto se ptam. Nemusite utikat k tomu, ze slovo "Linux" pouzivaji i jini, staci kdyz reknete, jak jste to myslel vy ve vasem konkretnim textu. Jen tomu chci rozumet, o cem mluvite, kdyz mluvite o "nekoncepcnosti Linuxu".
Pro každou činnost existuje více nástrojů, a každý si může vybrat, který bude používat.je v podstate nelogicka. Kdyz pro kazdou cinnost existuje vice nastroju, kazdy si musi vybrat. Nechci rict, ze to tak vubec nema byt, jen si myslim, ze by to melo byt stylem absolutne min. instalace -> doinstalace. Zel, tvurci mnoha distribuci to vidi jinak.
Pro každou činnost existuje více nástrojů, a každý si může vybrat, který bude používat.je v podstate nelogicka. Kdyz pro kazdou cinnost existuje vice nastroju, kazdy si musi vybrat. Nechci rict, ze to tak vubec nema byt, jen si myslim, ze by to melo byt stylem absolutne min. instalace -> doinstalace. Zel, tvurci mnoha distribuci to vidi jinak.
tak treba zrovna vyse zminene gentoo ma v zakladnim systemu jen nanoNa instalacnim live CD! Ne v zakladnim systemu, i ten zakladni system si musite sestavit sam. Proc by nekdo potreboval Vim pro potrebnou upravu mozna 2 radek textu, je zahada, kterou se nepodarilo objasnit ani v dlouhych flamewarech. Vim si jinak muzete nainstalovat jeste drive, nez bude skutecne treba neco psat. Nechapu, proc se ty tupy pavlacovy drby ("Gentoo vyhodilo VIM, beeeee") tak drzi. Asi je rozsiruji "tupi" lidi... tech je dost, to je fakt.
Tiskni
Sdílej: