Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Pro další povídání o mých HA experimentech je užitečné zmínit se lehce o konfiguraci a počtu mých domácích systému, po nedávné akvizici strojů od taťky z práce jsme na tom asi takto:
vesměs se jedná o starší stroje, proto mě zaujala myšlenka vytvoření clusteru kvůli zvýšení výkonu a naporvé
jsem narazil na stránku http://linux-ha.org , což je ovšem především HA a ne výkonnostní cluster. Protože mě ale
zaujalo mít doma HA řešení rozhodl jsem se to trošku vyzkoušet a tak v současné době mám cluster o 3 nodech mezi
kterými se umí spokojené přesouvat apache se svou virtuální IP adresou
Jeho konfigurace a dokumenty se z jednoho node synchronizují na ostatní kazdych 5 minut pomoci rsync (To proto že jsem nenašel balíček DRBD pro FC6 a použití svaté trojice se snažím spíš omezovat).
Ještě mě čeká cluster MySQL, s převapením jsem zjistil že to umí i samo od sebe, chytrá databáze , ale v tomto
bodě jsem skončil s howto v oblíbených položkách a odhodláním si ho přečíst
Dovolil bych si tedy shrnout problémy při instalaci, vzniklé především tím, že hearbeat přešel na verzi 2, ale
dokumentace, aspoň z mého pohledu, moc ne:
autojoin any # auto adding new nodes to cluster cib on # enable v2 features
a v authkeys si vybrat metodu a napsat nějaký pěkný klíč – musí být na všech nodech stejný, autorizace pro připojení do clusteru. Naopak můžeme vynechat soubor haresources zmiňovaný v návodu, při prvním spuštění se program stejně v logu diví, že je verze 2 a že našel haresources, ale že ho nechce a nepoužije.
První krůčky:
http://kajencik.klfree.cz/halinux.png
Konečně grafické rozhraní
http://kajencik.klfree.cz/haclient.png
Tiskni
Sdílej: