Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Pro další povídání o mých HA experimentech je užitečné zmínit se lehce o konfiguraci a počtu mých domácích systému, po nedávné akvizici strojů od taťky z práce jsme na tom asi takto:
vesměs se jedná o starší stroje, proto mě zaujala myšlenka vytvoření clusteru kvůli zvýšení výkonu a naporvé
jsem narazil na stránku http://linux-ha.org , což je ovšem především HA a ne výkonnostní cluster. Protože mě ale
zaujalo mít doma HA řešení rozhodl jsem se to trošku vyzkoušet a tak v současné době mám cluster o 3 nodech mezi
kterými se umí spokojené přesouvat apache se svou virtuální IP adresou
Jeho konfigurace a dokumenty se z jednoho node synchronizují na ostatní kazdych 5 minut pomoci rsync (To proto že jsem nenašel balíček DRBD pro FC6 a použití svaté trojice se snažím spíš omezovat).
Ještě mě čeká cluster MySQL, s převapením jsem zjistil že to umí i samo od sebe, chytrá databáze , ale v tomto
bodě jsem skončil s howto v oblíbených položkách a odhodláním si ho přečíst
Dovolil bych si tedy shrnout problémy při instalaci, vzniklé především tím, že hearbeat přešel na verzi 2, ale
dokumentace, aspoň z mého pohledu, moc ne:
autojoin any # auto adding new nodes to cluster cib on # enable v2 features
a v authkeys si vybrat metodu a napsat nějaký pěkný klíč – musí být na všech nodech stejný, autorizace pro připojení do clusteru. Naopak můžeme vynechat soubor haresources zmiňovaný v návodu, při prvním spuštění se program stejně v logu diví, že je verze 2 a že našel haresources, ale že ho nechce a nepoužije.
První krůčky:
http://kajencik.klfree.cz/halinux.png
Konečně grafické rozhraní
http://kajencik.klfree.cz/haclient.png
Tiskni
Sdílej: