Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »V posledních měsících jsem si vyzkoušel několik nákupů pres ebay, jejichž vrcholem bylo zakoupení notebooku uvedeného v titulku. O tom (A možná semtam i o něčem jiném) bude také tento zápisek. Naproti tomu o linuxu tady toho mnoho nebude, ale nešť!
Dovolte mi začít poněkud zeširoka, moje vášeň pro thinkpady se zrodila na začátku roku 2007, kdy jsem od kamaráda koupil thinkpad R40e, následovaný v dubnu téhož roku svým vyspělejším kolegou R40, ten se díky technologii centrino, kterou jsem měl v merku už opravdu drahnou dobu, stal skutečně mým oblíbeným kouskem. To jsem ale netušil že to je teprve začátek
Na podzim minulého roku jsem se začal zajímat o možnosti nakupování přes ebay a zhruba ve stejné době jsem narazil i na výborné fórum točící se okolo thinkpadů. Ebay byl snadným soustem, skočil jsem do banky a zanedlouho jsem měl internetovou platební kartu, její registrace na paypal byla už jednoduchá. Začal jsem levnými čínskými tovary, bratru maximálně za 150 korun (autonabíječka do auta, adaptér z 3,5 jacku do kazety, taktéž do vozu), tyto věci dorazily v pořádku a relativně rychle, na to že to bylo z číny , a tak bylo na čase postoupit dále.
Mezitím jsem rozvíjel čilou komunikaci na výše zmíněném fóru, a novým etalonem se mi stal právě můj stávající thinkpad R50p, proč, to napoví následující přehled:
R40
R50p
Z toho myslím jasně vyplývá proč jsem se pro něj rozhodl ceny ostatních dvou mých thinkpadů naleznete v mém předchozím zápisku, nabízená cena R50p a dalších věcí, viz seznam níže, byla po započítání dopravy a pojištění zásilky 11 000,- Kč. Seznam je tu:
Jak je vidět, nebyla to špatná nabídka, ale tak jednoduché to samozřejmě nebylo, zatímco dosud byl tento zápisek veskrze pozitivní, teď to začne trochu smrdět. Problém který vysvstal se nazývá CLO+DPH, k tomu se vrátím na konci příspěvku, případně uvedu jako téma ankety, pokud se mi jí podaří založit , jenom dodám že na notebooky se clo nevztahuje, a že celní proces trval stejně dlouho jako doručení notebooku z USA do ČR, konečná cena zaplacená navíc byla DPH z uvedené částky, tedy něco přes 2000 Kč.
Jediným problémem tohoto R50p byla původní 9ti článková baterie, ač měla pouze 40 cyklů, byla už z roku 2004 a při pokusu o oživením vybitím a nabitím se její kapacita dostala až na cca 10% původní, proto jsem, opět z ebay, zakoupil novou 9ti článkovou baterii pro T4x/R5x notebooky, z číny, samozřejmě neoriginální, ale za cenu cca 800 Kč. Zatím na ní notebooku běží dva dny, a nevzplál jasným plamenem, baterie má kapacitu jakou mít má a už mám ověřeno že na ní notebook vydrží v provozu cca 4 hodiny (při plné zátěži je to samozřejmě mnohem méně - něco málo pod 2 hodiny)
Další dobrou zprávou je že R50p by měl relativně málo trpět na známý GPU problémem thinkpadů... Ale ani tak nic není ztraceno, v USA je člověk který provádí profesionální opravu tohoto problému, celková cena včetně dopravy vychází podle mých odhadů cca něco pod 5000 Kč. (a je třeba říci že doprava je hlavní částí této ceny), ovšem bez případného DPH při vývozu nebo dovozu notebooku.
A Tady je už opravdu konec všeho dobrého - Pořád mi nejde do hlavy, jaký je smysl platby DPH při dovozu použitého notebooku ze zahraničí? Kdyby šlo o nový, zaplatíte DPH v USA, a zároveň i DPH při dovozu do ČR, pak můžete možná požádat o vrácení některé z těchto částek, ale to nemám zmapováno... Chápu že platím DPH když si kupuju rohlík nebo televizi v čechách, ale DPH za tenhle konkrétní notebook bylo už dávno zaplaceno v USA, zajímalo by mě jestli by mi někdo byl schopen říct jestli existuje rozumný důvod proč jsem nucen platit už jednou zaplacené? Podle mě ne.
I přes tyto nepříjemné komplikace je výsledná cena více než dobrá a musím říci že jsem s tímto strojem více než spokojen
Tiskni
Sdílej:
Pořád mi nejde do hlavy, jaký je smysl platby DPH při dovozu použitého notebooku ze zahraničí? Kdyby šlo o nový, zaplatíte DPH v USA, a zároveň i DPH při dovozu do ČR, pak můžete možná požádat o vrácení některé z těchto částek, ale to nemám zmapováno...To je jednoduché. V USA neexistuje DPH, platí se daň z obratu (u nás byla do roku 1992). To znamená, že při dovozu z USA se vždy platí DPH. Daň z obratu by prodejce neměl při posílání mimo USA připočítávat (čili ani není co vracet).
Dobře, jmenuje se to jinak, ale efekt je podobnýEfekt je sice podobný, ale není to kompatibilní. Čili platí, že zdaňuje se to až tady.
zajímalo by mě jestli je to má opravdu nějaké opodstatnění, nebo je to zase jen další presumpce vinyV jedné pohádce od Jana Wericha zaznělo: "Co je psáno - to je dáno - a to je zdaněno." A přesně tak to je
Vztahuje se to jen na nové věci, ale co kdyby tohle bylo nové, he? Jen hezky zaplať!Není pravda. Vztahuje se to na všechno, co není osvobozeno, v tomto případě podle §71 zákona o DPH. Zde by připadal v úvahu odst. 11: Od daně jsou osvobozeny drobné zásilky zboží neobchodní povahy ze třetí země mezi fyzickými osobami, a to za podmínek stanovených zvláštním právním předpisem. Od daně nejsou osvobozeny zásilky obsahující zboží nad množstevní limity stanovené tímto zvláštním právním předpisem. Mám pocit, že v tomto případě nejde o drobnou zásilku, a ani o specifické případy vyjmenované v příslušném předpisu (nařízení Rady č. 918/83). Navíc nejde použít ani odst. 1, protože se nejedná o zboží osvobozené od cla (clo zde je, byť nulové).
Pak když si za ten zdaněný příjem něco koupím, je mi to zdaněno ještě jednou. Dvojí zdanění.Ale nesmysl. Nastuduj si, jak funguje DPH. Dan neplatis ty za to, zes neco koupil, ale vyrobce/obchodnik ze sve cinnosti. DPH je jen jina forma zdaneni zisku - zisk podniku se dani dvema danema (dan z prijmu pravnickych osob a DPH), kdyby se jedna snizila ci zrusila a druha zvysila, tak se v podstate nic nestane. Tyto dane se lisi jednak metodikou vyberu (ktera je u DPH vyrazne byrokratictejsi nez u DPPO, a tak znesnadnuje danove uniky) a take jsou rozdily v tom, jak se pocita (napr. u DPH nelze brat mzdy zamestnancu (a platby neplatcum DPH) jako naklad).
Ale nesmysl. Nastuduj si, jak funguje DPH. Dan neplatis ty za to, zes neco koupil, ale vyrobce/obchodnik ze sve cinnosti.Nezajímá mě jak to stojí v učebnicích pro obchodky. V konečném důsledku to DPH platím stejně já.
V konečném důsledku to DPH platím stejně já.To prave neni pravda. Zda to DPH v konecnem dusledku zvysi naklady spotrebitele zavisi na situaci na trhu. Z casti se promitne do zvuseni cen (pak to zaplati spotrebitel), z casti do snizeni zisku prodejce (pak to zaplati prodejce).
Cílem DPH není zkásnout obchodníka (výrobce), nýbrž spotřebitele.A potrestat ho za to, ze utraci sve jiz nejmene jednou zdanene penize?
Ať platí daně jen ti co mají své poslance v parlamentu. Ti co demokraticky zastoupeni nejsou (jako třeba já), ať žádné daně neplatí.Ale to je právě princip zastupitelské demokracie. Protože je nás moc na to, abychom o každé věci každý týden hlasovali na náměstí, tak za sebe vybíráme zástupce. Ty, coby občan státu, jsi také zastupován, ačkoliv zrovna v parlamentu není nikdo, koho bys tam chtěl. Je to proto, že mnohem více lidí ze stejné skupiny (občanů stejného státu) tam chtělo jiné lidi. Naopak by bylo nedemokratické, kdyby byl v parlamentu někdo, pro koho by při volbách nehlasovala poměrná část lidí. Takže, ač se ti to asi nelíbí, jsi v parlamentu demokraticky zastoupen tím, že tam tvůj zástupce není. (Nechávám stranou 5procentní hranici.)
Další dobrou zprávou je že R50p by měl relativně málo trpět na známý GPU problémem thinkpadů...Jaký že to je problém?
Jediným problémem tohoto R50p byla původní 9ti článková baterie, ač měla pouze 40 cyklů, byla už z roku 2004 a při pokusu o oživením vybitím a nabitím se její kapacita dostala až na cca 10% původní,Jak se (ne)starat o Li-ion baterii