Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch 24.04-1.3. Současně oznámila, že nadcházející větší vydání 24.04-2.0 bude mít modernější webový prohlížeč.
Ploopy po DIY trackballech či sluchátkách představuje nový externí DIY trackpoint se čtyřmi tlačítky Bean. Obsahuje snímač Texas Instruments TMAG5273, spínače Omron D2LS-21 a řadič RP2040, používá firmware QMK. Schémata jsou na GitHubu; sadu lze předobjednat za 69 kanadských dolarů (bez dopravy a DPH).
Mozilla před dvěma týdny na svém blogu oznámila, že díky Claude Mythos Preview bylo ve Firefoxu nalezeno a opraveno 271 bezpečnostních chyb. Včera vyšel na Mozilla Hacks článek s podrobnějšími informacemi. Z 271 bezpečnostních chyb mělo 180 chyb vysokou závažnost, 80 chyb střední závažnost a 11 chyb nízkou závažnost. Celkově bylo v dubnu ve Firefoxu opraveno 423 bezpečnostních chyb. Čísla CVE nemusí být přiřazována jednotlivým chybám. CVE-2026-6784 například představuje 154 bezpečnostních chyb.
Před týdnem zranitelnost Copy Fail. Dnes zranitelnost Dirty Frag. Běžný uživatel může na Linuxu získat práva roota (lokální eskalaci práv). Na většině linuxových distribucí vydaných od roku 2017. Aktuálně bez oficiální záplaty a CVE čísla [oss-security mailing list].
Ačkoli je papež Lev XIV. hlavou katolické církve a stojí v čele více než miliardy věřících po celém světě, také on někdy řeší všední potíže. A kdo v životě neměl problémy se zákaznickou linkou? Krátce poté, co nastoupil do úřadu, musel papež se svou bankou řešit změnu údajů. Operátorka ale nechtěla uvěřit, s kým mluví, a Svatému otci zavěsila.
Incus, komunitní fork nástroje pro správu kontejnerů LXD, byl vydán ve verzi 7.0 LTS (YouTube). Stejně tak související LXC a LXCFS.
Google Chrome 148 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 148.0.7778.96 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Vypíchnout lze Prompt API (demo) pro přímý přístup k AI v zařízení. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 127 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Richard Hughes oznámil, že po společnostech Red Hat a Framework a organizacích OSFF a Linux Foundation, službu Linux Vendor Firmware Service (LVFS) umožňující aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem, nově sponzorují také společnosti Dell a Lenovo. Do dnešního dne bylo díky LVFS provedeno více než 145 milionů aktualizací firmwarů od více než 100 různých výrobců na milionech linuxových zařízení.
Americké technologické společnosti Microsoft, Google a xAI souhlasily, že vládě Spojených států poskytnou přístup k novým modelům umělé inteligence (AI) před jejich uvedením na trh. Oznámila to americká vláda, která tak bude moci prověřit, zda modely nepředstavují hrozbu pro národní bezpečnost. Oznámení podtrhuje rostoucí obavy Washingtonu z rizik spojených s výkonnými AI systémy. Americké úřady chtějí v rámci předběžného přístupu
… více »Česká pošta opět dokazuje své kvality - tentokrát opět bravurně zvládá nápor zásilek ze zahraničí
Tenhle zápisek je spíš takovým povzdechem, před chvíli jsem volal na neslavně proslulou celní poštu 120 00, vzhledem k tomu že mám na cestě zase další thinkpad z USA no a dozvěděl jsem se, že co bych nechtěl - vyřídit to hned, že teprve zpracovávají zásilky ze začátku minulého týdne....
Tak co k tomu říct? Snad jen - objednávejte si s ebaye a podobně velké množství drobných věcí, třeba to poštu donutí přehodnotit ten jejich zjevně efektivní a logický systém prohlížení, kontroly a zadržování každé zásilky nad 100 dolarů.
Proč to takhle píšu? protože se známým z USA jsme zkoušeli do celního prohlášení napsat už ledacos, aby to prošlo celnicí bez problémů, aby jen napočítali DPH a poslali to dál, bez nutnosti dokládání že to je jen pro mě atd, ale zatím se to prostě nepodařilo. Pokud někdo ví co tam vlastně přesně napsat, sem s tím.
No a na závěr bych dodal že mi nejde o to vyhnout se DPH, ačkoliv mi přijde nesmyslné, zejména u použitých strojů, to beru jako nutné zlo. Smysl tohohle zápisku je hlavně si postěžovat
a zeptat se na váš názor, jednak na systém který pošta používá pro tohle třídění a pak také zda jste zaznamenali nějaké zpoždění zásilek ze zahraničí v poslední době?
Tiskni
Sdílej:
-
. Asi se také přidám, vtipných (tedy jen pro ostatní) zážitků mám také dost...
Njn, treba kdyz chci prevzit zasilku pro firmu, tak mi to na obcanku nevydajiVydají to po předložení občanky a otištění razítka. Razítka, které si může kdokoli nechat vyrobit na počkání bez jakýchkoli formalit.
nebo si usnadní život a nepokusí se to vůbec doručit - na Šumavě běžná věcTo je běžná věc i v Praze
pošťák vešel dovnitř, rozházel do schránek lístečky s upomínkami a odfrčel do dáli...To se občas děje všude. Nechce se jim tahat se s balíky.
Btw. oprav si druhý odkaz v podpisuDíky za upozornění. Opraveno (ale stejně to nefunguje, asi mají spadlý server)
No a aby toho nebylo málo na poště mi tvrdili že žádný balík pro mně nemají. Po delším hledání se balík našel, ale nebyl v evidenci takže mi ho nechtěli dát protože to byl neexistující balík. Nakonec si poštačka něco naškrábala do papírů a nakonec mi ten balík dala. Zvláštní je že v jejich evidenci nebyl a podle EMS byl na té jejich poště.
Další věc co mně pobavila byla cena za tuto službu (EMS). Z Číny k nám byla cena cca 75,- Kč a od nás do Číny cca 1000,- .
.