Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Změnilo se mnohé, v oblasti linuxu především hardware a internetové připojení, přesněji řečeno, můj domácí server je nyní PIII 1Ghz/750 MB RAM + pár menších disků (3), ovšem fedora zůstala ve verzi 6, i když o upgrade uvažuji. Pokud jde o ten internet, 4 Mbit download a 2 Mbit upload mi stačí
O thinkpadech inzerovaných v nadpisu více uvnitř.
je taky pravda že jsem zhřešil, doma používáme dva notebooky s Windows XP a desktop s Fedorou 8 tak trochu leží ladem, ale můj servřík s fedorou 6 naopak statečně běží pořád.
Pro začátek bych měl říci že notebook jsem chtěl vždycky, zejména centrino, nicméně finační situace tomu nebyla zrovna nakloněna. Stejně tak jsem věděl že acer/asus není to pravé... A tak když se mi naskytla příležitost koupit R40e za rozumnou cenu, neváhal jsem, o půl roku později jsem narazil i na poměrně výhodný R40 s centrinem, kterému proste nešlo odolat
Thinkpady jsem si oblíbil hlavně pro jejich odolnost, skvělou klávesnici a výborně řešenou konstrukci, i když, všechno má své mouchy....
A nyní trochu podrobněji k oběma strojům:
Zakoupen v lednu/únoru/březnu? 2007 - 8900,-
Zajímavé postřehy - procesor - dvojnásobná L2 cache je OPRAVDU znát, což znamená že je nové pentium je nejen výrazně rychlejší než původní celeron, ale mnohem méně se i zahřívá, celeron 2,4 se dá označit jako slušné topení, zejména když máte teplovodivou pastu na procesoru dosti zdecimovanou.
poruchy: žádné, jen výměna teplovodivé pasty na procesoru
resumé: Poměrně rychlý stroj celkem za 10 000 Kč, asi 1000x spolehlivější než nové "notebooky" za 13 000
V plánu mám ještě baterku z ebaye (současná totálně mrtvá) a možná i rychlejší harddisk.Zakoupen v dubnu/květnu? 2007 - 10 500,-
Výkon pentia M bohatě stačí na všechny dnešní kancelářské aplikace, i na dost starších her, i díky osazené, na svou dobu (2003) poměrně slušné grafické kartě ati radeon 7500 32MB RAM (Test na 3D akceleraci pro 3D desktop ve fedoře - nebylo nic třeba nastavovat, fungovala přímo z testovacího live CD fedory)
I pamět je stále více než dostatečná i pro dnešní aplikace (no, Oralce 10g ani jehoVistu na tom provozovat nejde
poruchy: tady už to bylo horší, oprava základní desky - uvolněný zadní konektor USB a sdružený konektor LAN a modemu + ještě nějaký brouk na desce - oprava 1000 Kč, funguje bez problémů už více než půl roku, každodenního používání a častého přenášení.
Naštěstí se mi vyhnul relativně profláknutý problém s R40 - uvolnění GPU čipu ze základní desky, včetně jakýchkoliv symtptomů tohoto problému, i když mám trochu obavu že mě to taky čeká, ale myslím že bych už snad věděl jak to řešit...
resumé: Relativně dosti výkonný stroj (cca jako 2,4 GHz pentium 4) celkem za 13 000 Kč, s "notebooky" zmíněnými výše ho snad ani nebudu srovnávat, aby se neurazil , Výdrž na baterie (s hibernací cca uprostřed tohoto častu pro výměnu baterií): min. 5 hodin při běžné práci na internetu, možná i více.
Co mám ještě v plánu kromě harddisku (viz níže) je baterie do ultrabaye z ebaye, kvůli výměně baterií za chodu (cca 800 kč)
Bottleneck obou těhle strojů je jednoznačně disk, 4200 otáček prostě už dneska nestačí, nicméně cena 5400 nebo i 7200 disků je už na slušné úrovni, po jejich instalaci budou oba notebooky přímo děla
Další věcí jsou bezdrátově karty do minipci - při pokusu o instalace ne-IBM karty na vás vyskočí při bootu otravná hláška 1802, naštěstí utlita pro odstranění těchto potíží fungovala na oba mé stroje, i když na R40e pouze verze pro DOS, verze linuxového bootovacího CD byla na R40 ok, ale u R40e se zastavila při potvrzení patchování biosu, a nereagovala na žádnou klávesu.
Za zmínku stojí také snadný způsob otevření a složení notebooku, když to uděláte dvakrát nebo třikrát, úplně vám to přejde do krve a výměna procesoru bude hračkou
Pro zajímavost přidávám i srovnání: SuperPI 1M (Windows XP): pentium M 1,4 Ghz: 1 min 05 s, pentium M 1,6 GHz: 1 min 0s. Subjektivně bych řekl že nárůst výkonu při běžné práci lze pozorovat, ale to může být jenom doje.
Mno, možná je to trochu dlouhé, ale opravdu jsem thinkpady fascinován, dle mého skromného názoru představují úžasný kus technologie
Tento zápisek vznikl jako touha alespoň někomu sdělit mé dojmy a poznatky okolo thinkpadů, dále jako reakce na velmi pěkný blog o X61 a taky na všudypřítomné reklamy na "notebooky" za 15 000 a méně... To jen kdyby se někdo ptal: "pročto?"
Tiskni
Sdílej:
Mno, možná je to trochu dlouhé, ale opravdu jsem thinkpady fascinován, dle mého skromného názoru představují úžasný kus technologieNa ThinkPadech je nejlepší, že "klamou tělem". Zatímco jiní výrobci dělají stříbrolesklé futuristicky vypadající kousky, které oslní kdejakého BFU, ThinkPady vypadají na první pohled jako nepovedená krabice na tužky. Rozdíl je ale v tom, že ty první se brzy odřou (takže budou vypadat dost nechutně), popraskají jim panty a budou svého uživatele obšťastňovat různými dalšími problémy, kdežto ty druhé vypadají i po několika letech jako nové, všechno pořád pevně drží a za provozu s nimi nejsou problémy.
Na ThinkPadech je nejlepší, že "klamou tělem". Zatímco jiní výrobci dělají stříbrolesklé futuristicky vypadající kousky, které oslní kdejakého BFU, ThinkPady vypadají na první pohled jako nepovedená krabice na tužky.To je věc vkusu. Mě design Thinkpadů připadá velice hezký a nadčasově elegantní, což se bohužel nedá říct o většině ostatních notebooků, které vesměs vypadají jako něco z tržnice. Pamatuju si, že když se mi před léty dostal do ruky první Thinkpad v podobě modelu 240, tak všichni říkali: "jé, to je hezkej notebook". Nejbizarnějším dojmem na mě ale zapůsobil nějaký starší bílý mackbook ženy mého kamaráda, který jsem zpočátku mylně považoval za kuchyňskou váhu a posléze mi připadalo, že to vyrábějí ze stejného materiálu jako záchodová prkénka ;)
a posléze mi připadalo, že to vyrábějí ze stejného materiálu jako záchodová prkénka ;)Ha! Už víme, jakou novinku představí Apple za rok!
Mám R51e s Celeronem M 370, který bohužel neumí snižovat napětí.To je tak, když někdo šetří na nepravém místě. Vzpomínám, jak se někdo (už nevím kdo) kdysi chvástal, že to éčko v názvu nic neznamená a že je to stejně kvalitní notebook, jako bez toho éčka, a proto ušetří několik tisíc. IMHO ten procesor vyměnit nejde, ale možná se mýlím.
jediné co mě na tom mrzí je ten celeron m, když se po pár měsících objevily modely R51e s pentiem mAha, takhle...