Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
serial o schemu se mne malinko zasekl, protoze kazdy clanek o programovacich jazycich musi mit aspon jednu kapitolu o gramatikach a tak. abych pravdu rekl, formalni jazyky a takove ty srandy okolo me nikdy nebavily. do ted jsem pouzival starou dobrou kombinaci flex + bison. nicmene... nicmene, zacinaji me mirne stvat.
ne, ze by ty nastroje byly nejake ultra-slozite, ale jejich implementace je desiva. mozna je to tim, ze koncepce techto nastroju je starsi nez ma malickost, ale to api... to api!
ovladani pres globalni promenne -- odevzdat dneska neco takoveho ve skole... asi byste nedostali zapocet a se zlou se potazali. s tim souvisi hromada dalsich problemu.. thread-safety (ma to vubec cesky preklad?) - jedine rozumne reseni je big lock a proste, kdyz jedno vlakno parsuje vstup dalsi maji proste smulu.
je potreba hlidat si v jakem stavu bude analyzer a vsechno okolo po opakovanem pouziti.... dneska jsem cely den resil, proc me program nefunguje a problem byl v tom, ze v jednom specialnim pripade se prepl stav a zpatky se uz nevratil, ale vliv to melo jenom kdyz se zavalal flex vickrat po sobe... kdybych si lexer udelal v ruce (uzasny terminus technicus), trva to pulhodiny a vim co kde mam a toto se nestane...
nahradit flex rucne napsanym analyzerem neni zase takovy problem, ve svem dusledku je to jen jednoduchy konecny automat, kde sa da vystacit s par ifama a jednim cyklem. a kod je porad citelny.
napsat analyzator nejake te slozitejsi bezkontextove gramatiky uz je docela problem a kod uz neni tak hezky citelny jako vstup pro bison.
no, neramcal bych tu nad tim, kdych se nechtel zeptat, jestli tu nekdo nevi o necem lepsim. smula je, ze antlr neni pro ansi c a ta predchozi verze vypada ze uz ma taky nejlepsi leta za sebou.
Tiskni
Sdílej:
Nastrkat tu hromádku globálních proměnných do nějaké struktury a doladit API by snad neměl být moc velký problém.Takle nějak je to vyřešeno v PHP. Je tam jakési makro, které nahrazuje globální proměnné a balí je do struktury. Bison má volbu pure-parser, která zajistí, že parser je reentrantní. Jinak naprosto souhlasím s tím, že to, co tyhle vytvářejí je děs...