V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
serial o schemu se mne malinko zasekl, protoze kazdy clanek o programovacich jazycich musi mit aspon jednu kapitolu o gramatikach a tak. abych pravdu rekl, formalni jazyky a takove ty srandy okolo me nikdy nebavily. do ted jsem pouzival starou dobrou kombinaci flex + bison. nicmene... nicmene, zacinaji me mirne stvat.
ne, ze by ty nastroje byly nejake ultra-slozite, ale jejich implementace je desiva. mozna je to tim, ze koncepce techto nastroju je starsi nez ma malickost, ale to api... to api!
ovladani pres globalni promenne -- odevzdat dneska neco takoveho ve skole... asi byste nedostali zapocet a se zlou se potazali. s tim souvisi hromada dalsich problemu.. thread-safety (ma to vubec cesky preklad?) - jedine rozumne reseni je big lock a proste, kdyz jedno vlakno parsuje vstup dalsi maji proste smulu.
je potreba hlidat si v jakem stavu bude analyzer a vsechno okolo po opakovanem pouziti.... dneska jsem cely den resil, proc me program nefunguje a problem byl v tom, ze v jednom specialnim pripade se prepl stav a zpatky se uz nevratil, ale vliv to melo jenom kdyz se zavalal flex vickrat po sobe... kdybych si lexer udelal v ruce (uzasny terminus technicus), trva to pulhodiny a vim co kde mam a toto se nestane...
nahradit flex rucne napsanym analyzerem neni zase takovy problem, ve svem dusledku je to jen jednoduchy konecny automat, kde sa da vystacit s par ifama a jednim cyklem. a kod je porad citelny.
napsat analyzator nejake te slozitejsi bezkontextove gramatiky uz je docela problem a kod uz neni tak hezky citelny jako vstup pro bison.
no, neramcal bych tu nad tim, kdych se nechtel zeptat, jestli tu nekdo nevi o necem lepsim. smula je, ze antlr neni pro ansi c a ta predchozi verze vypada ze uz ma taky nejlepsi leta za sebou.
Tiskni
Sdílej:
Nastrkat tu hromádku globálních proměnných do nějaké struktury a doladit API by snad neměl být moc velký problém.Takle nějak je to vyřešeno v PHP. Je tam jakési makro, které nahrazuje globální proměnné a balí je do struktury. Bison má volbu pure-parser, která zajistí, že parser je reentrantní. Jinak naprosto souhlasím s tím, že to, co tyhle vytvářejí je děs...