V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
nebudu vas dlouho napinat... v ramci jednoho meho inventorniho bludu jsem vzal vektorovy editor diagramu a dodelal do nej podporu pro vkladani LaTeXoveho kodu.
teda cca pred peti lety jsem na sve alma mater delal jako bakalarku editor diagramu... na tu dobu to myslim nebylo zase tak spatne... vsecho slo hezky skriptovat, sly vytvaret grafy, ceho si clovek usmyslel... od schematu na pocitani snehulaku az po UML diagramy... ale cas trhnul oponou a cely program 5 let zahnival, i presto, ze byl jako opensource pod MIT licenci. a jelikoz jsem mel abstak z toho, ze jsem za posledniho pul roku nenapsal ani radek kodu...
tak jsem ted pres vanoce vzal zdrojaky toho editoru... povyhazoval veci, ktere jsem prohlasil za zbytecne (podpora javascriptu), zoptimalizoval par veci, aby to behalo trochu rychleji, atd. a hlavne pripsal podporu pro vkladani jednoduchych latexovych vyrazu.
cely editor diagramu je relativne slusne navrzeny (az jsem se sam divil), takze do nej jdou vcelku jednodusse pridavat dalsi komponenty. vkladani latexovych vyrazu jsem tedy vyresil pres novou komponentu, ktera jako vstup bere kousek kodu v latexu, k tomu prida trochu omacky a posle to programu `pdflatex'. pdflatex to prechrousta a vygeneruje pdf-soubor, ktery je komponentou opet nacten a zobrazen.
ale to je prece pomale a neefektivni? ano, je. jenomze generovat pdf je potreba jenom jednou za cas, pri zmene textu nebo velikosti komponenty. a jelikoz se da apriori predpokladat, ze se jedna o kousky kodu a ne 100 strankove publikace, je generovani pdf docela rychle.
v pripade tohoto programu se ridim heslem: ,,release early, release often'' a momentalne je ten projekt tak neco mezi alfa a beta verzi... alfa verze je to spis proto, ze hromada kodu se menila kvuli optimalizacim a jeste to bude chtet trochu otestovat. navic pocitam s tim, ze budou pribyvat nove funkce a muze se menit format dat.
beta verze je to spis proto, ze kod vychazi z odladeneho projektu a poskytuje docela rozumnou skalu funkci, ktere by se od takoveho programu daly ocekavat... takze je tam...
brzy pribudou asi funkce pro krivky, lepsi export do PDF a par dalsich drobnosti, pro kresleni vychytanych schemat a taky se zlepsi vykon. urcite se zlepsi konfigurovatelnost... coz je momentalne trosku ,,problem''... program apriori pocita s tim, ze je nainstalovany latex a vola `pdflatex', ktery je momentalne v $PATH. a taky zatim nejde nastavit, ktere package se maji nahrat pri generovani PDF, takze muze blbnout cestina. :-/ to mam, ale v planu brzo opravit...
zatim jsem dal na sourceforge jenom binarku, zdrojaky budou v radu nekolika dnu az se mi podari sepsat nejake (polo)inteligentni README. a projekt bude k dispozici opet pod MIT licenci.
je to psane v JAVE, takze by to melo bezet vsude. problem je, ze nemam instalaci windows na ktere bych to mohl otestovat... takze bud se to spousti pres `run.bat' nebo `poklepanim na ikonu' DiagNose.jar. fakt netusim... muzete mi prosim napsat, jak to kde jede a nejede? ...zatim jsem to testoval jenom na slackware a opensuse.
mimochodem, nez se tu spusti flame o tom, ze Java je pomala... napocitejte do tri a radsi mi napiste jake dalsi funkce byste od takoveho editoru cekali nebo byste je potrebovali, abyste ten editor mohli pouzivat! ...kdyz budete hodni, mozna vam je jezisek donese v dalsim releasu.
Tiskni
Sdílej:
takze jsem casto musel volit mezi tim, ze bud budu trdlovat s malovanim obrazku primo v LaTeXu nebo MetaPostu, nebo to namaluju v Inkscape a text bude vypadat