Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
nebudu vas dlouho napinat... v ramci jednoho meho inventorniho bludu jsem vzal vektorovy editor diagramu a dodelal do nej podporu pro vkladani LaTeXoveho kodu.
teda cca pred peti lety jsem na sve alma mater delal jako bakalarku editor diagramu... na tu dobu to myslim nebylo zase tak spatne... vsecho slo hezky skriptovat, sly vytvaret grafy, ceho si clovek usmyslel... od schematu na pocitani snehulaku az po UML diagramy... ale cas trhnul oponou a cely program 5 let zahnival, i presto, ze byl jako opensource pod MIT licenci. a jelikoz jsem mel abstak z toho, ze jsem za posledniho pul roku nenapsal ani radek kodu...
tak jsem ted pres vanoce vzal zdrojaky toho editoru... povyhazoval veci, ktere jsem prohlasil za zbytecne (podpora javascriptu), zoptimalizoval par veci, aby to behalo trochu rychleji, atd. a hlavne pripsal podporu pro vkladani jednoduchych latexovych vyrazu.
cely editor diagramu je relativne slusne navrzeny (az jsem se sam divil), takze do nej jdou vcelku jednodusse pridavat dalsi komponenty. vkladani latexovych vyrazu jsem tedy vyresil pres novou komponentu, ktera jako vstup bere kousek kodu v latexu, k tomu prida trochu omacky a posle to programu `pdflatex'. pdflatex to prechrousta a vygeneruje pdf-soubor, ktery je komponentou opet nacten a zobrazen.
ale to je prece pomale a neefektivni? ano, je. jenomze generovat pdf je potreba jenom jednou za cas, pri zmene textu nebo velikosti komponenty. a jelikoz se da apriori predpokladat, ze se jedna o kousky kodu a ne 100 strankove publikace, je generovani pdf docela rychle.
v pripade tohoto programu se ridim heslem: ,,release early, release often'' a momentalne je ten projekt tak neco mezi alfa a beta verzi... alfa verze je to spis proto, ze hromada kodu se menila kvuli optimalizacim a jeste to bude chtet trochu otestovat. navic pocitam s tim, ze budou pribyvat nove funkce a muze se menit format dat.
beta verze je to spis proto, ze kod vychazi z odladeneho projektu a poskytuje docela rozumnou skalu funkci, ktere by se od takoveho programu daly ocekavat... takze je tam...
brzy pribudou asi funkce pro krivky, lepsi export do PDF a par dalsich drobnosti, pro kresleni vychytanych schemat a taky se zlepsi vykon. urcite se zlepsi konfigurovatelnost... coz je momentalne trosku ,,problem''... program apriori pocita s tim, ze je nainstalovany latex a vola `pdflatex', ktery je momentalne v $PATH. a taky zatim nejde nastavit, ktere package se maji nahrat pri generovani PDF, takze muze blbnout cestina. :-/ to mam, ale v planu brzo opravit...
zatim jsem dal na sourceforge jenom binarku, zdrojaky budou v radu nekolika dnu az se mi podari sepsat nejake (polo)inteligentni README. a projekt bude k dispozici opet pod MIT licenci.
je to psane v JAVE, takze by to melo bezet vsude. problem je, ze nemam instalaci windows na ktere bych to mohl otestovat... takze bud se to spousti pres `run.bat' nebo `poklepanim na ikonu' DiagNose.jar. fakt netusim... muzete mi prosim napsat, jak to kde jede a nejede? ...zatim jsem to testoval jenom na slackware a opensuse.
mimochodem, nez se tu spusti flame o tom, ze Java je pomala... napocitejte do tri a radsi mi napiste jake dalsi funkce byste od takoveho editoru cekali nebo byste je potrebovali, abyste ten editor mohli pouzivat! ...kdyz budete hodni, mozna vam je jezisek donese v dalsim releasu.
Tiskni
Sdílej:
takze jsem casto musel volit mezi tim, ze bud budu trdlovat s malovanim obrazku primo v LaTeXu nebo MetaPostu, nebo to namaluju v Inkscape a text bude vypadat