Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »nebudu vas dlouho napinat... v ramci jednoho meho inventorniho bludu jsem vzal vektorovy editor diagramu a dodelal do nej podporu pro vkladani LaTeXoveho kodu.
teda cca pred peti lety jsem na sve alma mater delal jako bakalarku editor diagramu... na tu dobu to myslim nebylo zase tak spatne... vsecho slo hezky skriptovat, sly vytvaret grafy, ceho si clovek usmyslel... od schematu na pocitani snehulaku az po UML diagramy... ale cas trhnul oponou a cely program 5 let zahnival, i presto, ze byl jako opensource pod MIT licenci. a jelikoz jsem mel abstak z toho, ze jsem za posledniho pul roku nenapsal ani radek kodu...
tak jsem ted pres vanoce vzal zdrojaky toho editoru... povyhazoval veci, ktere jsem prohlasil za zbytecne (podpora javascriptu), zoptimalizoval par veci, aby to behalo trochu rychleji, atd. a hlavne pripsal podporu pro vkladani jednoduchych latexovych vyrazu.
cely editor diagramu je relativne slusne navrzeny (az jsem se sam divil), takze do nej jdou vcelku jednodusse pridavat dalsi komponenty. vkladani latexovych vyrazu jsem tedy vyresil pres novou komponentu, ktera jako vstup bere kousek kodu v latexu, k tomu prida trochu omacky a posle to programu `pdflatex'. pdflatex to prechrousta a vygeneruje pdf-soubor, ktery je komponentou opet nacten a zobrazen.
ale to je prece pomale a neefektivni? ano, je. jenomze generovat pdf je potreba jenom jednou za cas, pri zmene textu nebo velikosti komponenty. a jelikoz se da apriori predpokladat, ze se jedna o kousky kodu a ne 100 strankove publikace, je generovani pdf docela rychle.
v pripade tohoto programu se ridim heslem: ,,release early, release often'' a momentalne je ten projekt tak neco mezi alfa a beta verzi... alfa verze je to spis proto, ze hromada kodu se menila kvuli optimalizacim a jeste to bude chtet trochu otestovat. navic pocitam s tim, ze budou pribyvat nove funkce a muze se menit format dat.
beta verze je to spis proto, ze kod vychazi z odladeneho projektu a poskytuje docela rozumnou skalu funkci, ktere by se od takoveho programu daly ocekavat... takze je tam...
brzy pribudou asi funkce pro krivky, lepsi export do PDF a par dalsich drobnosti, pro kresleni vychytanych schemat a taky se zlepsi vykon. urcite se zlepsi konfigurovatelnost... coz je momentalne trosku ,,problem''... program apriori pocita s tim, ze je nainstalovany latex a vola `pdflatex', ktery je momentalne v $PATH. a taky zatim nejde nastavit, ktere package se maji nahrat pri generovani PDF, takze muze blbnout cestina. :-/ to mam, ale v planu brzo opravit...
zatim jsem dal na sourceforge jenom binarku, zdrojaky budou v radu nekolika dnu az se mi podari sepsat nejake (polo)inteligentni README. a projekt bude k dispozici opet pod MIT licenci.
je to psane v JAVE, takze by to melo bezet vsude. problem je, ze nemam instalaci windows na ktere bych to mohl otestovat... takze bud se to spousti pres `run.bat' nebo `poklepanim na ikonu' DiagNose.jar. fakt netusim... muzete mi prosim napsat, jak to kde jede a nejede? ...zatim jsem to testoval jenom na slackware a opensuse.
mimochodem, nez se tu spusti flame o tom, ze Java je pomala... napocitejte do tri a radsi mi napiste jake dalsi funkce byste od takoveho editoru cekali nebo byste je potrebovali, abyste ten editor mohli pouzivat! ...kdyz budete hodni, mozna vam je jezisek donese v dalsim releasu.
Tiskni
Sdílej:
takze jsem casto musel volit mezi tim, ze bud budu trdlovat s malovanim obrazku primo v LaTeXu nebo MetaPostu, nebo to namaluju v Inkscape a text bude vypadat