Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tak mu to posli, treba se mu to bude libit.
+1
co to nazvat třeba Lambda: The Ultimate Load Balancer? :)
Skvělá práce! Na Schemik jsem se chtěl sice podívat už delší dobu, ale až poslední změny mě přiměly si jej konečně stáhnout a přeložit. Při svém krátkém experimentování jsem nicméně narazil na drobný problém, a to ten, že mi uvedené příklady do jednoho vracejí prázdný řetězec/seznam, nepřidám-li prázdný řetězec na místo vstupu, srov.:
schemik> (ext:shell* 'STRING "pwd") schemik> (ext:shell* 'STRING "pwd" "") /home/blackened
Podobně se u mě chová i procedura pwd
předdefinovaná v scm/base.scm
.
Zkoušeno na Debianu testing s jádrem 2.6.26-2-686 a libc6
ve verzi 2.9-4.
Minule mě obecenstvo dokopalo, abych dostal Schemik do overlaye Sunrise.
Vzhledem k tomu, že se otěží chopili lidi z gentooáckého projektu Lisp, bude od teď balíček pro Gentoo udržován v oborově bližším repozitáři Lisp (commit).
Ebuildy v Sunrise budou zamaskovány a po nějaké době smazány. Případní uživatelé tak dostanou šanci k čistému přechodu.
Mimochodem lidi se na IRC divili popisu balíku převzatého z domovské stránky:
fe[nl]ix: it interprets scheme *and* CL ? fe[nl]ix: this would be the first time I've seen such a thing
Je tomu opravdu tak?
Minule mě obecenstvo dokopalo, abych dostal Schemik do overlaye Sunrise. Vzhledem k tomu, že se otěží chopili lidi z gentooáckého projektu Lisp, bude od teď balíček pro Gentoo udržován v oborově bližším repozitáři Lisp (commit).diky. v soucasne dobe to vyvijim a testuju na omezenem mnozstvi systemu. ...jinymi slovy na slackwaru a stabilnim debianu. takze pokud to zkousi (nebo snad pouziva) nekdo na jinych platformach jsem jenom rad. pred casem jsem se snazil skamaradit s opensuse buildservice, abych mohl sestavovat balicky pro dalsi distra. ale zatim je to bez nejakeho pouzitelneho uspechu, jelikoz jsem narazil na problemy s casem a tim, ze mam v buildeni rpm-baliku docela mezery. snad o prazdninach bude vic casu...
fe[nl]ix: it interprets scheme *and* CL ?Je tomu opravdu tak?
fe[nl]ix: this would be the first time I've seen such a thing
neni. zatim...
,,Schemik is a ... dialect of Scheme and Common LISP'' znamena (by melo znamenat), ze jsme si vzali to nejlepsi ze schemu (jazyk) a commonlispu (makra) a upravili si to posvem. teda uz delsi dobu premyslim o tom, ze zkusim z commonlispu jeste vykrast i keyword arguments. ;-]
Tiskni
Sdílej: