Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Tiskni
Sdílej:
No, ako na pozerám Wikipedii, čo to ten SCP je, tak tam píšu, že SCP sám od seba nevie napríklad výpis adresára. Neviem, SCP hádam ani nepoužívam (SFTP používam určite, tak ak je jeho časťou SCP, tak používam asi aj to).Tak ono to pro jeho účel ani není tak moc potřeba.
Ale tiež to vyzerá, že keď sa dnes niekde napíše SCP, tak sa myslí SFTP (takže možno používajú nejaký ten program, čo má v názve SCP, ale je to SFTP klient).Pravda, ale tuším, že scp z OpenSSH (versus scp2 ze stejného balíku) stále ještě používá tento protokol.
scp a sftp, ale stejně tak je pravda, že existují dva protokoly jménem SCP a SFTP; oba využívají SSH k přenosu souborů, ale SFTP je mnohem chytřejší. Např. u windowsího WinSCP si můžete v konfiguraci zvolit, zda má používat SCP nebo SFTP.
ssh a když zkusím "scp -1", server, který má v konfiguraci "Protocol 2", se se mnou nebaví.
Na vsech dnesnich strojich znamena scp "prenes muj soubor pomoci sftp na cilovou stanici". Takze pan si ponekud pomylil termity bych rekl.Dodej zdroj.
Nechápu zápisek. Ve WinSCP je na výběr protokol SCP a SFTP (byť standardně je použit SFTP), tedy v nich musí být rozdíl a zápisek tak nemůže být vtipnýZápisek je vtipný tím, že jeho autor ze sebe udělal totálního blbce, přičemž jeho původním záměrem bylo udělat blbce z jiného. Nezávidím. Ale vtipné to je :).
Zápisek je vtipný tím, že jeho autor ze sebe udělal totálního blbce,mno, já mám spíše pocit, že udělal blbce asi tak z poloviny čtenářů (komentujících) ... nevím, jaký je vztah autora mailu k autorovi blogu, ale jestli jde o toho Melkora, co znám, tak tipuji, že žádný - ovšem i kdyby náhodou na něčem spolupracovali, tak ten mail mi přijde dost divný, zhruba souhlasím s dadem výše ... pokud požaduji změnu, tak protože k tomu mám technické důvody, a ne protože se mi něco jeví zastaralé (aniž tomu tak třeba skutečně je, viz výše o příkaz vs protokol scp) - to bych taky mohl přijet do autoservisu, ať mi místo kulatejch kol namontujou něco jinýho, že nebudu používat nějakej starověkej vynález
Solution Architect AutoCont CZ, a.s. Divize Enterprise Business Applications Business Unit DMSBez ní by to nebyl žádný problém, ale když se v emailu objeví toto, znamená to že odesilatel je debil a není potřeba ho brát vážně. Tedy, jak pro koho - :žvanilové bez inženýrského vzdělání" se začnou rozkecávat o nějakých protokolech a aplikacích... jak koneckonců demonstruje tato diskuse.
Nehledě na to, že autor toho emailu pravděpodobně neměl v úmyslu trávit 3 hodiny času sepisováním rozdílů mezi protokoly a podrobným zdůvodňováním změn, když se jen chce zeptat jestli by protistraně ta změna z SCP na SFTP vyhovovala.nikdo tady nemluví o tříhodinovém sepisování rozdílů mezi protokoly, prober se ... a laskavě mi tedy vysvětli, když někdo "se jen chce zeptat", proč o SCP mluví jako o zastaralém, proč si tedy ten přívlastek neodpustil? - ohledně "zastaralosti" viz odpověď Filipovi, já scp používám docela běžně, a nijak mi nevadí, že je o nějakých 10 let nebo o kolik starší než sftp
Spíš mi připadá že se teď ex-post hledá důvod pro to, aby melkors nebyl za vola.mně zas přijde, že ti, u kterých za vola je, neumí pořádně zdůvodnit proč krom toho, co tím chtěl básník říci jsou zatím všechno jen naše dohady, sám k tomu vyjma poznámky o odstranění informací napsal jen "No cement!", takže zatím může být za vola jen proto, že nenapsal, proč to sem takhle dává, a nechá nás se takhle pitomě dohadovat, ale je trošku nefér říkat, že je vůl, protože ty si myslíš, že on si něco myslí, i když nemáš žádnou indicii, co že si to vlastně on myslí
neudržované,co je na protokolu třeba udržovat?
nepodporovanéco prosím? - koukal jsem teď zběžně do zdrojáků openssh, a vypadá to, že poslední změna související se scp je ze začátku tohoto (!) května, samotné scp.c bylo modifikováno letos v lednu ...
a pravděpodobně s chybami (i bezpečnostními).zatímco nový protokol je bezchybný, ale jenom do té doby než někdo vymyslí ještě novější
On asi nikdo nebude jen tak vymýšlet SFTP jako náhradu za SCP jenom proto, aby udělal něco nového,kéž by tohle obecně platilo, jak se snaží úvod "Pokud se v IT něco" nalhat ...
ale právě proto, aby tím opravil nějaké chyby předchozího řešení.a byl by příklad? - nebude tady doufám nikdo tvrdit, že nemožnost vypsat adresář je bezpečnostní chyba ...