Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Kde jsou weby na které linkovaly některé mé stránky v r.2000? A vůbec, kde jsou mé stránky? V pytli, tak jako osobní stránky všech studentů co opustili školu. Proč je ruší, stejně jako e-maily?To ale nesouvisí s médiem jako spíše s organizací dat. Ta data nejsou považována za důležitá, a proto se likvidují (připouštím, že elektronický záznam se ničí snáze ve srovnání se stohem školních sešitů).
Budou data bezpečně uložena a nezmizí časem z DVD nebo HD?CD ani DVD rozhodně nejsou média sloužící k dlouhodobé archivaci dat. Při hodně velké snaze se dá vyrobit CD, na kterém data vydrží pár desítek let.
... Ovšem hovořit o devadesátých letech jako o dobře zdokumentovaném období mi přijde notně troufalé. Na to, že to není ani dvacet let je povědomí o skutečném tehdejším dění děs a bída.Ale to jsou dve rozdilne veci, ne? Jedna vec je, zda o tom existuji informace a z jakeho zdroje a druha vec je jejich interpretace. Nicmene digitalni era zacala az na sklonku devadesatych let (zvetseni kapacit a soucasne zlevneni datovych medii), zacatek dekady je ciste papirovy a tam to bude bida zpusobena nedostatkem hodnovernych zdroju. Lidi s nazorem, ze '89 a v letech nasledujich to bylo vsechno jinak nez jaxe ted tvrdi, znam nekolik. Kupodivu i vy se od nich lisite v tom, co se skutecne stalo.
Tiskni
Sdílej: