Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Příznivá konstelace hvězd přelomu roku mne po delším čase opět přivedla k hrabání v archiváliích a událostech dávných i nedávných. Při té příležitosti jsem oslovil i několik osob, zda by nehodily na papír jakým způsobem viděly dění ve své bezprostřední blízkosti v době poměrně nedávné - 80.-90. letech minulého století.
V lepším případě mi oslovení přislíbili alespoň audiozáznam svých vzpomínek. V tom horším, jako například naše mamča, rovnou sdělili že si nepamatují nic. Přijde mi to strašné, protože v té době tkví kořeny mnohých problémů, co se dnes opět vynořují (nehovořím o této společnosti jako celku, ale o poměrně úzkém okruhu kolem jedné organizace).
Nicméně jsem vděčný alespoň za přislíbený orální záznam, byť má oproti psanému řadu podstatných nedostatků. Říká se: "Co je psáno to je dáno". Hlavně však při psaní lze zpětně kontrolovat co již bylo řečeno a co nikoliv. Při novém čtení si člověk leccos připomene, a zkusí napsat znovu a lépe (zlatý klasický psací stroj..), také se příliš často neopakuje a hlavně - má čas nad psaním přemýšlet.
Nedělám si také moc iluze o trvanlivosti elektronických médií. Asi to bude tím, že se s nimi již nějaký ten čas zaobírám. Jsou moc fajn pro rychlé a masové šíření informace, ovšem s její konzervací je to na levačku. V audiozáznamu se také špatně a zdlouhavě informace hledá.
Uvažovali jste někdy nad tím, z čeho budou čerpat někdy budoucí badatelé při hloubání o vaší minulosti? Co o vás zjistí kromě dat z úředních lejster? Co když jednou bude chtít váš pravnuk zjistit jestli je takový magor po vás, nebo po někom jiném? Je ztracen ten kdo nezná svou minulost, neb se nemá z čeho poučit.
Tiskni
Sdílej:
Kde jsou weby na které linkovaly některé mé stránky v r.2000? A vůbec, kde jsou mé stránky? V pytli, tak jako osobní stránky všech studentů co opustili školu. Proč je ruší, stejně jako e-maily?To ale nesouvisí s médiem jako spíše s organizací dat. Ta data nejsou považována za důležitá, a proto se likvidují (připouštím, že elektronický záznam se ničí snáze ve srovnání se stohem školních sešitů).
Budou data bezpečně uložena a nezmizí časem z DVD nebo HD?CD ani DVD rozhodně nejsou média sloužící k dlouhodobé archivaci dat. Při hodně velké snaze se dá vyrobit CD, na kterém data vydrží pár desítek let.
... Ovšem hovořit o devadesátých letech jako o dobře zdokumentovaném období mi přijde notně troufalé. Na to, že to není ani dvacet let je povědomí o skutečném tehdejším dění děs a bída.Ale to jsou dve rozdilne veci, ne? Jedna vec je, zda o tom existuji informace a z jakeho zdroje a druha vec je jejich interpretace. Nicmene digitalni era zacala az na sklonku devadesatych let (zvetseni kapacit a soucasne zlevneni datovych medii), zacatek dekady je ciste papirovy a tam to bude bida zpusobena nedostatkem hodnovernych zdroju. Lidi s nazorem, ze '89 a v letech nasledujich to bylo vsechno jinak nez jaxe ted tvrdi, znam nekolik. Kupodivu i vy se od nich lisite v tom, co se skutecne stalo.