Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
tak jsem si řekl že to už by mě opravdu sakra mrzelo, kdybych o ta data přišel...
a LVM logický oddíl naformátoval na btrfsEhm...
Mě na tom více zaujalo to BTRFS nad LVM. Btrfs má vlastní multi device manager.
I když z tohoto:
tak jsem si řekl že to už by mě opravdu sakra mrzelo, kdybych o ta data přišel
asi plyne, že Aleš ta data nezálohuje. Asi je nepotřebuje.
Docela by mě zajímalo jak by sis představoval zálohování takového kvanta dat.
Já mám v kompech dohromady asi 5TB diskového prostoru, kde je asi 3.5TB dat, a protože o ta data opravdu nechci přijít, tak k tomu asi 4.5 TB externích disků pro zálohy. Zálohování však nemám automatizované. Zkrátka kdykoliv mám pocit, že jsem od minulé zálohy udělal nějakou důležitou změnu (jednou, dvakrát do měsíce), tak to nasypu na externí disky. V případě, že komp lehne popelem, tak nepřijdu o všechno. Mít všechny disky neustále online, to bych byl hodně nervozní.
nechat si sjet obsah disku pomocí md5sum do (mega)souboru (a mít pak možnost si ověřit, že se nic neztratilo/nepoškodilo - máloco naštve víc, než když člověk zjistí, že má soubor zálohovaný na deseti místech, ale všude už je verze s chybou)
Možná by bylo lepší nechat md5 konečně v klidu umřít. Používám SHA512.
nacpat to do databáze kde jako jeden z indexů bude ten hash. Kromě jiných skopičin bude snadné u nového souboru spočíst md5 a vyhledat v databázi, zda ho už nemám
Já jsem dřív přemýšlel (potom jsem objevil squashfs a ještě potom btrfs) o ukládání dat (nejenom nějakého seznamu) do DB a jejich deduplikaci (dle bloků, nikoliv celých souborů). Ale než se z myšlenky stal návrh, tak už tu jsou FS, které to umí / budou umět.
tento soubor seřadit dle hashe a najít tak snadno duplicity obsahu (nikoli jména) - například pic12345.jpg = pic12345-rybnik.2011.zari.jpg = 2011.09.dovolena.rybnik.jpg
fdupes; hardlink
Navíc ne vždy to jde jen bezhlavě smazat či nahradit hardlinkem - některé vývojové větve i nesouvisejících projektů ptřeba občas obsahují dočasně stejný kód, který se rozdělí až později (typicky u mě různé konfiguráky) - smazání znefunkční větev, hardlink rozhodí druhou/třetí/další větev při změně.
Jo jo. Na tohle se lépe než hardlinky hodí reflinky.
Tiskni
Sdílej: