Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
A to vás mistře nenapadlo, že u Pitharta se tak nějak dá očekávat, že na nich nenechá nit suchou už prostě z ideologických důvodů? Myslíte, že zrovna on(a s ním další bojovníci za eurosocialismus s podporou ČT a ČRo, placených i z mých peněz(!!)) je objektivní?
Nostalgikom socializmu pripomínam, že ten systém, kde nešlo o to pracovať ale chodiť do práce, prakticky ekonomicky skrachoval a do 5, max. 10 rokov by skrachoval aj formálne.Behem obdobi 40 let socialismu u nas byl hospodarsky rust. Sice o polovinu pomalejsi nez na Zapade, presto rust. Zcasti proto, ze se skutecne pracovalo mene, a zcasti proto, ze cely system byl dost neefektivni co do rizeni. Oba problemy ovsem trapi vsechny centralizovane hierarchicke systemy (treba velke firmy v kapitalismu). Realne ovsem byl socialismus casto lepsi nez kapitalismus v mnoha zemich tretiho sveta - proto se jim ostatne take rikalo treti svet (druhy byl ten socialisticky).
Aj ten, čo sa na učňáku nenaučil anglicky, ak nie je lempl a darebák, remeslom si dokáže dnes zarobiť viac než bežný kancelársky papierohryz. Len to chce makať a nie ležať v liehu každý večer. A na "domluvení se" netreba oxfordskú aristokratickú angličtinu,…Mohu jen potvrdit. Dobrá polovina mých kamarádů, co absolvovala jenom učňák běžně jezdí po světě. A i když se neválí v milionech, žijou slušně. Mají však jiný problém – sehnat zaměstnance, co by se uměli k práci postavit tak jako oni a nesnažili se všechny a vše jen ojebávat.
S hodinovýma dotacema angličtiny na učilištích nemají šanci ani _začít_ koukat na filmy.On se nekdo fakt naucil anglicky ve skole?
Tiskni
Sdílej: