Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Přemýšlel jsem nad tím, jak se Babišovo ANO stalo domninantní stranou. Jak vypovídá sám název, politický subjekt s názvem ANO 2011, se objevil těsně po volbách r. 2010. Prezentoval se jako hnutí středu a vehementně se bránil označení politická strana.
Je příznačné, že ANO nejprve začalo stahovat voliče libertariánsky orientovaných stran. ODS táhly ke dnu aféry jejich vedoucích představitelů a zajímavost Top 09 a Věcí Veřejných vyčichla záhy po volebním vystřízlivění. Stačilo tedy získat na svou stranu pár známých osobností z těchto stran a čekat a svou příležitost.
Ta se naskytla po volbách r. 2013. ODS byla na kolenou, podobně jako KDU-ČSL o čtyři roky dříve, Věci Veřejné z politické scény zmizely úplně a kromě KDU-ČSL se objevil zcela nový subjekt Možná si ještě vzpomenete na tehdejší povolební tanečky, a to jak Babiš dělal Sobotkovi Zagorku. Ten podle mne tím, že se spojil s ANO, místo toho aby se pokusil o vytvoření široké koalice, kde by bylo zastoupení všech stran, udělal klíčovou chybu.
Je jasné, že by široká koalice byla velice křehká, nicméně by tím předešel tomu co následovalo o čtyři roky později.
Tím že Sobotka šel do politického sňatku s ANO sice získal ve sněmovně většinu, díky níž byla jeho vláda poměrně stabilní, ale hrubě podcenil Babišův politický marketing.
Babiš seděl na penězích a Sobotkova vláda s přitaženými kohouty se tak stále víc a víc vzdalovala původnímu levicovému populismu, protože Babiš neustále tvrdil, že na nic nejsou peníze, bez ohledu na fakt, že ekonomika ČR rostla.
Nevím kdo Sobotkovi poradil aby se v květnu 2017, čtyři měsíce před řádnými volbami, Babiše zbavit. Kdyby byl zaťal zuby a dotáhl svoji vládu do konce, mohly volby 2017 dopadnout pro ČSSD mnohem lépe. Jenže podcenil Babiše a jeho tým.
ANO, které se prezentovalo jako apolitické hnutí středu, přetáhlo původní voliče ČSSD na svou stranu díky jeho úspěchům. Babiš neustále prostřednictvím svých médií prezentoval úspěchy vlády jako svoje vlastní, bez ohledu na fakt, že to byl právě on, kdo jí z pozice ministra financí neustále házel klacky pod nohy.
Babiš začal prakticky ihned kolem sebe kopat a navíc ho podpořil i mstivý Zeman. Ten tím Babišovi oplatil mediální podporu z r. 2013, díky níž zvítězil v prezidentské volbě. A tím že potopil Sobotku, se zároveň pomstil ČSSD za to, že místo něj podpořila při prezidentské volbě roku 2008 Švejnara. V mediálním humbuku, tak zcela zapadl článek, jak Andrej Babiš přišel ke svým penězům.
To opravdu nikdo z voličů ANO nepozastavil nad tím, že teď rozhazuje plnými hrstmi peníze ze státní kasy stejný Babiš, který byl za Sobotkovy vlády ministrem financí?! Notorický lhář, který buď bezostyšně lhal Sobotkovu kabinetu, nebo lže bezostyšně dnes a při tom vyžírá státní kasu na úkor budoucích generací.
Dalším subjektem Sobotkovy vlády, který rovněž spáchal veřejné harakiri těsně před volbami r. 2017 byla KDU-ČSL. Zde se právem můžeme ptát: Z čí hlavy pocházel nápad uzavřít koalici se STAN?
18. března 2017 vyšel na stránkách Blesku článek, ve kterém je oznámeno že…
KDU-ČSL jedná se STAN o volební spolupráci od prosince. Zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) ve středu řekl, že jednání se STAN začalo pozdě. Je ale přesvědčen, že když se dohodnou, zbývá na sestavení společných kandidátek i na předvolební kampaň dost času.
V článku na Novinkách z 31. března 2017 citují Čunka:
„Já jsem byl vždycky pro tu koalici, jenom jsem byl proti tomu, jakým způsobem to komunikujeme s vlastními členy, kterých je třicet tisíc. To znamená, že to vedení vymyslelo a zůstalo to jenom na tom povrchu, na těch nejvyšších složkách a k lidem to neproniklo a oni tomu nerozumí a nechtějí to, takže to je věc, která se mi na tom nelíbí, protože chceme-li vyhrát volby, musíme mít lidi, kteří ty věci chápou a budou za nimi stát,“ řekl Právu Jiří Čunek.
Ale 27. května 2017, kdy byla slavnostně ohlášena plánovaná koalice KDU-ČSL se STAN, Čunek v souboji o předsednictví KDU-ČSL shořel jak papírový čert. A rázem bylo všechno jinak. Najednou se z něj stal velký kritik koalice se STAN, kterou do té doby vehementně hájil a není bez zajímavosti že především jeho přičiněním byla 28. července 2017 byla ze strany KDU-ČSL odpískána. Do voleb zbývaly už jen dva měsíce… Je to náhoda? Podle mě ne.
Výsledkem destabilizace těchto stran bylo jasné vítězství ANO.
Koalicí se STAN KDU-ČSL sice hrála vabank, ale pořád měla velké šance na úspěch. Pokud by totiž překročil jejich volební výsledek oněch povinných 10%, získaly by obě strany větší počet křesel v parlamentu a zároveň by se z nich stal poměrně silný partner pro sestavení vlády při povolebních jednáních. A pokud by jejich koalice neuspěla a obě strany skončily v opozici, tak by prohrály se ctí.
Takhle svým rozhodnutím vedení KDU-ČSL do budoucna definitivně pohřbilo koaliční potenciál své strany. Osobně si nedokážu představit, že by jim po tomhle veletoči i nadále dávali svůj hlas voliči, co si zakládají na své cti.
U svého blogpostu Rozdělená společnost jsem uvedl na diagramech politického spektra výsledky parlamentní voleb z předchozích let. Je z nich jasně vidět, jak se velká část původně polarizované společnosti sjednotila na podpoře politického subjektu, který se formálně prezentoval jako nepolitický.
Tím jak ANO postupem času absorbovalo voliče konkurenčních stran se posunulo z původně středové strany na pozice strany, která prosazuje silný stát, který své občany drží na uzdě vahou byrokratických pravidel a nařízení. A kupuje přízeň svých voličů almužnami na úkor všech.
Pokud jde o výsledek voleb, které nás čekají roku 2021, už mám také svoji prognózu a jsem sám zvědav, jak moc se bude lišit od skutečného výsledku. Moc rád bych se při tom spletl.
Tiskni
Sdílej:
A to vás mistře nenapadlo, že u Pitharta se tak nějak dá očekávat, že na nich nenechá nit suchou už prostě z ideologických důvodů? Myslíte, že zrovna on(a s ním další bojovníci za eurosocialismus s podporou ČT a ČRo, placených i z mých peněz(!!)) je objektivní?
Nostalgikom socializmu pripomínam, že ten systém, kde nešlo o to pracovať ale chodiť do práce, prakticky ekonomicky skrachoval a do 5, max. 10 rokov by skrachoval aj formálne.Behem obdobi 40 let socialismu u nas byl hospodarsky rust. Sice o polovinu pomalejsi nez na Zapade, presto rust. Zcasti proto, ze se skutecne pracovalo mene, a zcasti proto, ze cely system byl dost neefektivni co do rizeni. Oba problemy ovsem trapi vsechny centralizovane hierarchicke systemy (treba velke firmy v kapitalismu). Realne ovsem byl socialismus casto lepsi nez kapitalismus v mnoha zemich tretiho sveta - proto se jim ostatne take rikalo treti svet (druhy byl ten socialisticky).
Aj ten, čo sa na učňáku nenaučil anglicky, ak nie je lempl a darebák, remeslom si dokáže dnes zarobiť viac než bežný kancelársky papierohryz. Len to chce makať a nie ležať v liehu každý večer. A na "domluvení se" netreba oxfordskú aristokratickú angličtinu,…Mohu jen potvrdit. Dobrá polovina mých kamarádů, co absolvovala jenom učňák běžně jezdí po světě. A i když se neválí v milionech, žijou slušně. Mají však jiný problém – sehnat zaměstnance, co by se uměli k práci postavit tak jako oni a nesnažili se všechny a vše jen ojebávat.
S hodinovýma dotacema angličtiny na učilištích nemají šanci ani _začít_ koukat na filmy.On se nekdo fakt naucil anglicky ve skole?