Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ale na druhou stranu, kdyz nekoho nerozhodi stacktrace v logu pri kopirovani dat...Asi tak. Absolutně nepochopim, jak může někdo neironicky / na svoje reálný data používat filesystem, který vykazuje takovouhle nestabilitu a asi zřejmě špatnou testovanost. No ale můj problém to není a kdo chce kam, pomožme mu tam... Nicméně zápisek je pro mě přínosem v tom, že je fajn vědět, že btrfs je stále ještě v takovémhle stavu, takže díky za to...
Btrfs tehdy snad ani neexistoval.Mluvíš z hladu. Viz níže. Jinak "warning" není chyba. Pokud tuhle nuanci nechápeš, nechápu pro změnu já, co děláš v tomhle oboru.
Tam error znamena ztratu datAno, jsou souborové systémy u kterých to platí beze zbytku a pokud je Btrfs v single mode, tak rovněž. Jenomže chyba, která vede ke ztrátě dat obvykle s warningem vůbec nesouvisí. Warning je warning. Nic víc, nic míň.
Warning je warning. Nic víc, nic míň.To není pravda; není warning jako warning. Ta hláška v dmesg a ten trace je AFAIK následek makra
WARN_ON()
. Čiliže to je něco jako jemnější varianta assertu, kdy něco je špatně, ale není to tak hrozný, aby kvůli tomu musel nastal panic a vzít s sebou celý systém. Nicméně slouží to na verifikaci invariantů (minimálně takový je účel), proto to taky bleje stack trace a další informace, aby se to dalo debugovat. Pokud btrfs narzí na chybu, měl by ji detekovat a nějakým vhodným způsobem sdělit uživateli. Pokud to v kódu naráží na WARN_ON()
a ty musíš procházet zdrojáky jádra nebo někde jinde podrobně zkoumat, co se děje, tak je IMO něco špatně.
Souhlasim s tebou, že ten warning trace nemusí nutně být a asi není symptomem nějakého iminentního fatálního selhání, nicméně z mého pohledu ten trace i to popisováné chování a jak jsi zjišťoval, co je teda vlastně špatně, ukazuje na špatnou kvalitu toho kódu a/nebo nedostatečné testování.
Diskove oddily davaji smysl vzdycky, protoze to jak funguji veci bez diskovych oddilu nikdo netestuje.To je pravda. A nejen v případě oddílů, ale i všech voleb filesystému obecně. Pokud něco není buď default nebo popsáno jako doporučená konfigurace pro nějaký konrétní typ nasazení, není moc pravděpodobné, že by to někdo před vámi nějak vážně zkoušel, natož testoval. Nicméně použití btrfs na dedikovaném blokovém zařízení bez oddílů není ten případ, protože btrfs v sobě zahrnuje jak volume management tak filesystém. Na druhou stranu existuje několik důvodů proč dávat brfs na oddíl: pokud chci mít na disku oddíl s jiným filesystémem (např. kvůli bootu nebo swapu), případně pokud chci btrfs šifrovat (pak se musí dát na LUKS volume). Pokud chápu zápisek dobře, tak chyba byla naopak v tom, že se btrfs na dedikovaném zařízení dal na oddíl místo na celý disk.
512e (emulated) 512n (native) 4Kn (4096 native)Zdar Max
Tiskni
Sdílej: