Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »org-mode
.
proč mi tam jakoby zmiznul přiloženej pythoní skriptík hele?? :O :O
experimentovat s Gnome Shellem … i3wmCo takhle Pop Shell?
po stisknutí klávesy Super (Win) to umí vyhledávat i ve znacíchPřekvapilo by mě, kdyby neuměl, protože třeba KRunner něco takového umí už hrozně dlouho.
osobně používám Ctrl+Shift+U+kódUnicode input se liší podle aplikace.
Co takhle Pop ShellVelmi zajímavé. Někdy vyzkouším, díky.
Překvapilo by mě, kdyby neuměl, protože třeba KRunner něco takového umí už hrozně dlouho.Používal jsem jen tradiční desktopy. MATE, pak dlouho Xfce a teď i3wm, kde mám jen dmenu. Na hlubší integraci mezi desktopem s aplikacemi a daty nejsem zvyklý, i když mi to vždycky přišlo jako smysluplný směr a vždycky mě odrazovaly spíš věci okolo. Měl jsem volný disk, tak jsem tam zkusil prásknout Fedoru (do které je Gnome Shell docela dobře integrovaný; ještě chci zkusit KDE neon, protože Plasma pod Debianem bylo něco strašného), abych měl nějaké srovnání. Můj stávající setup je znouzectnost, ne něco, nad čím bych chrochtal blahem.
Unicode input se liší podle aplikace.No vidíš, a já dokonce žil v tom, že je to GTK-specific a pod Qt to nefunguje vůbec. Ty české uvozovky, pomlčky a trojtečky používáš taky. Jak je píšeš? Compose key jsem kdysi zkoušel díky tomu Alešovo blogpostu, ale nezvykl jsem si na to (už ani nevím proč, je to přecejen smysluplnější koncept než si pamatovat čtyřmístné hexadecimální kódy… a na procvičování paměti to asi není lepší než třeba Duolingo).
Ty české uvozovky, pomlčky a trojtečky používáš taky. Jak je píšeš?Kompletně vlastní rozložení (v XKB) s vrstvami a klávesnice, na kterých jde AltGraph mačkat pohodlně.
Compose key jsem kdysi zkoušel díky tomu Alešovo blogpostu, ale nezvykl jsem si na toJe to jednoduché. Prostě to nepoužíváš tak často, aby sis to při psaní zafixoval. Jak vidíš, Kolibáč používá komplet vlastní mapování kláves. Mně stačí přemapovat jen jednu a vždycky se najde nějaká nepoužívaná, či dublovaná jako kupř. na mé klávesnici.
Všimni si klávesy na druhém detailu, hned vedle levého shiftuAha, tahle. Tu mám nad backspacem a protože používám primárně anglickou klávesnici, píšu přes ní svislítka (krása některých znaků spočívá v tom, že se nedají osamoceně napsat do závorky, aniž by vznikl nevhodně vypadající ASCII art). Nabinduji to na ten AltGr+Shift, to teď k ničemu nepoužívám a je to i dostatečně pohodlné, abych tomu Multi_key mohl dát pořádnou šanci.
Tu mám nad backspacemPočkat, cože? Pokud nepoužíváš HHKB nebo Sun Type*, pravděpodobně máš „backslash“ pod Backspace, ale to je jiná klávesa než v případě půleného levého Shiftu. Je možné, že tu vůbec nemáš. Viz ANSI vs ISO.
Nabinduji to na ten AltGr+Shift, to teď k ničemu nepoužívámOn je to asi Shift+AltGraph, protože AltGraph+Shift se běžně používá jako další vrstva. Mezitím třeba „Menu“ je dost zbytečná klávesa… až na přemapování, pochopitelně, stejně jako v případě Caps locku. Obecně – viz Neo, Extend nebo SpaceFN.
pravděpodobně máš „backslash“ pod BackspaceJe to tak, popletl jsem to.
On je to asi Shift+AltGraph, protože AltGraph+Shift se běžně používá jako další vrstva.V tom odkazovaném článku psali o Shift+AltGr, ale mně se to nelíbilo, tak jsem to pořadí přehodil. Nevěděl jsem, že na něm záleží.
Mezitím třeba „Menu“ je dost zbytečná klávesa… až na přemapování, pochopitelně, stejně jako v případě Caps locku.Ta klávesa pro kontextové menu? Vůbec ne. Používám to třeba v Thunaru, když chci přejmenovat soubor (stisknu tu a pak R). Ale jak o tom teď mluvíme, všiml jsem si, že nalevo od ní je jiná klávesa a není to Super, protože to nedělá vůbec nic. Doslova tím myslím vůbec nic: otevřel jsem
xev
a vůbec to nezaregistruje její stisk. Tak jsem začal zkoumat, jestli je tam chudinka postižená takhle sama a není – úplně nahoře mám ještě řadu speciálních kláves, kde jsou jednak nějaké kraviny na multimédia, quick access klávesy na spuštění mailového klienta a browseru a pak taky klávesy očíslované prostě 1 až 5. A tyhle očíslované klávesy (a ještě pár dalších, jejichž účel vůbec netuším) se neregistrují taky.
Na tu horní řadu kašlu. Nejsou to normální klávesy, ale prostě kus plastu se strašně nízkým profilem a velkým odporem. Jak mám ještě navíc klávesnici skloněnou dozadu, abych měl zápěstí rovně a ne „do kopce“, tak jsou fakt strašně z ruky a je nereálné, že bych to na něco chtěl použít. V opačném případě ano a např. tlačítko na ztlumení reproduktorů bych samozřejmě ocenil (a to se zrovna i registruje), ale takto je to prostě nepoužitelné. Vypínač od reproduktorů nahmatám na stole rychleji.
Ale na tu dolní klávesu se budu muset podívat, protože je v dost použitelné poloze a kdyby mě třeba někdy napadlo pořídit si ještě plochy 50 - 60, tak je to naprosto jasný kandidát. No, dobře, to si teď dělám trochu srandu, protože jestli budu někdy potřebovat 60 ploch, tak si samozřejmě koupím pedály, které budu používat jako další modifikátory, a začnu psát články o produktivitě a tajm menežmentu, ale třeba jsem uvažoval nad nějakým grafickým shellem (v podstatě něco jako v Gnome dělá ten Super, ale ten já už používám ve zkratkách) a tam by se to mohlo hodit.
Ale jak o tom teď mluvíme, všiml jsem si, že nalevo od ní je jiná klávesa a není to Super, protože to nedělá vůbec nic. Doslova tím myslím vůbec nic: otevřel jsem xev a vůbec to nezaregistruje její stisk.Jestli je to „Fn“, tak s ní skutečně interně pracuje pouze firmware řadiče klávesnice. K tomu kód („scancode“) posílá pouze výjimečně (např. na thinkpadech: 143).
Tak jsem začal zkoumat, jestli je tam chudinka postižená takhle sama a není – úplně nahoře mám ještě řadu speciálních kláves, kde jsou jednak nějaké kraviny na multimédia, quick access klávesy na spuštění mailového klienta a browseru a pak taky klávesy očíslované prostě 1 až 5. A tyhle očíslované klávesy (a ještě pár dalších, jejichž účel vůbec netuším) se neregistrují taky.Do toho vstupují dva faktory: buď řadič posílá kód klávesy s kódem >255 a tvůj systém není nakonfigurovaný tak, aby to přijal a zpracoval (to byl častý problém ještě před cca 10 lety), nebo možná vyžaduje úplně speciální ovladač schopný komunikace s klávesnicí (různé hlavně „herní“ periferie).
No, dobře, to si teď dělám trochu srandu, protože jestli budu někdy potřebovat 60 ploch, tak si samozřejmě koupím pedály, které budu používat jako další modifikátory, a začnu psát články o produktivitě a tajm menežmentu, ale třeba jsem uvažoval nad nějakým grafickým shellem (v podstatě něco jako v Gnome dělá ten Super, ale ten já už používám ve zkratkách) a tam by se to mohlo hodit.Nebo si prostě pořídíš japonskou klávesnici, přemapuješ klávesy henkan, muhenkan a hiragana/katakana a nazdar.
Jestli je to „Fn“, tak s ní skutečně interně pracuje pouze firmware řadiče klávesnice.Je to nějaká desktopová klávesnice od Microsoftu, tak Fn to snad není.
buď řadič posílá kód klávesy s kódem >255 a tvůj systém není nakonfigurovaný tak, aby to přijal a zpracovalJo, myslím si, že to bude něco takového. Někdy se na to zkusím podívat, zatím pro tu klávesu stejně nemám využití. Myslím si, že speciální ovladač to potřebovat nebude a hardwarové poškození to taky nebude, takže to nejspíš půjde vyřešit snadno.
Nebo si prostě pořídíš japonskou klávesnici, přemapuješ klávesy henkan, muhenkan a hiragana/katakana a nazdar.:D
Proč? Microsoft se snaží zbavit se kláves F1-F12 už asi 15 let, proto z nich udělal prťavá tlačítka a primární chování změnil na funkce aplikací (nápověda, zpět/vpřed, ovládání přehrávače,…) nebo obecně spouštění aplikací – což je vlastně vcelku konzistentní s původní agendou Common User Access – zatímco původní F1-F2 je nutné aktivovat přes právě klávesu „Fn“. Shodou okolností mi tu zrovna přistála klávesnice MS Sculpt na vyzkoušení: ta má „Fn lock“ jako fyzický přepínač v pravém horním rohu. Ale když si dám hledat jejich běžné klávesnice, „Fn“ je tlačítko. Typicky Microsoft Desktop 2000 – tam se ta klávesa přímo jmenuje Fn. Pak jsem ještě viděl klávesu „Vista“ (natvrdo namapovaná tak, aby odpovídala zkratce přepínání oken ve Windows Vista) a nedávno se objevila myšlenka kláves „Office“ a „emoji“. Určitě někde půjde najít recenzi, která to rozebírá, ale nechce se mi hledat ji.Jestli je to „Fn“, tak s ní skutečně interně pracuje pouze firmware řadiče klávesnice.Je to nějaká desktopová klávesnice od Microsoftu, tak Fn to snad není.
Most things are easily remapped as regular keys, except for the “zoom” buttons. Those are easy to fix, and I’ll provide more information below. There is one other peculiarity, though. There are 5 buttons labelled 1, 2, 3, 4, 5 that don’t expose themselves to the Linux kernel. It turns out that the keyboard says it’s a mouse, a joystick, and a keyboard all at once. I’m not quite clear why it would report this information over the USB bus when it’s just a keyboard, but nonetheless, I had to fiddle. … I still haven’t figured out how to get the numbered shortcut keys exposed, nor the “Aero” key that is beside the Menu key on the right side of the keyboard. Overall, I’m still very pleased, and having more buttons makes my life easier.udev and the Microsoft Digital Media Keyboard 3000: wha?
Six of them, though, are unassigned, and, like most keyboards (and mice) nowadays, you can remap all of them, as well as the function keys, to any tasks you want. […] Remapping and other configuration tasks are handled from Microsoft’s downloadable Mouse and Keyboard Center app.recenze Takže asi nažhavit virtuálku s MS Windows a sledovat komunikaci přes USB.
Potisk na té mojí klávese se liší (je to vidět třeba na CZC), ale nevím, jestli je to jen vizuální upgrade a taky je to Aero (k čemu to vůbec je?), nebo má jiný význam.Co si tak vzpomínám, mělo to právě od Windows Vista přepínat okna, nebo tak něco.
i3wm je na můj vkus příliš spartánské.No, na můj v podstatě taky, to je na tom to smutné, ale z hlediska ovládání z klávesnice to je prostě švýcarský nůž (fun fact: autor je Švýcar), který nemá konkurenci. Uvidím, jak na tom bude třeba ten Pop Shell nebo Plasma pod tím KDE neonem/Kubuntu, ale jsem k tomu spíš skeptický. Vesměs z toho vždycky uteču s hrůzou v očích, že sice to má nějaké naprosto geniální funkce, ale obtížně se to konfiguruje, neustále mě to hloupě obtěžuje vizuálním a zvukovým balastem atd. I teď při tom testování Gnome Shellu pod Fedorou jsem si všiml, že třeba stisknutí klávesy Tab v terminálu produkuje nějaký zvuk (asi když to neví, co doplnit). Proč proboha? Moje první reakce vždycky je „kde se to dá vypnout?!“ a třeba konkrétně v té Plasmě nenajdu nikdy nic. Do toho všude figurují naprosto dementní ikony, ze kterých prostě nepochopím vůbec nic, a prostě mě to celé strašně deptá. Proto jsem taky dlouho používal to Xfce. To je desktop, co prostě normálně funguje, a i když neumí vlastně nic z toho, co bych od desktopu v roce 2020 očekával, tak umí aspoň věci, co bych očekával od desktopu v roce 2000, a především mě neustále nesere. Jmenovitě ten Gnome Shell na mě zatím působil dojmem, že OK, přidali jsme pár vylepšení (2020), ale zahodili všechno ostatní (2000) a přidali náhodné zvuky, co vám budou způsobovat PTSD při nevinném stisknutí klávesy nebo tak, juhůůů.
Tiskni
Sdílej: