Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jak se píší písmena v kroužku?
takle :O :O :D :D ;D
python3 -c "import sys;[print(' ' if c==' ' else ''+str(9301+ord(c))+';',end='') for c in sys.argv[1]];" "pokus pokus jestli mito jako jede"
ⒹⒾⓀⒺⒸ ⒹⒾⓀⒺⒸ ⒹⒾⓀⒺⒸ
České znaky (diakritika) by asi nešly, že?
Můžeš mi prosím tě ten příkaz vysvětlit?
#! /usr/bin/python3
#jednořádkovej příkaz
#python3 -c "import sys;[print(' ' if c==' ' else '&#'+str(9301+ord(c))+';',end='') for c in sys.argv[1]];" "pokus pokus jestli mito jako jede"
#vodpovídá takle zapsanýmu skriptu
import sys #importujeme kuli práci s argumentama skriptíku
#pro každý znak ve string v argumentu skriptíku sys.argv[1](na indexu 0 je název souboru skriptu)
for c in sys.argv[1]:
if c==' ':
print(' ',end='')# end='' dělá aby všechny priny vypisovali na stejnej řádek
else:
print('&#'+str(9301+ord(c))+';',end='')
#potřebujem převíst textík z ascii do html kódu
#znak áčka v kroužku odpovídá Ⓐ
#každej další znak v abecedě je vo jedniču větší takže
# b Ⓑ c Ⓒ d Ⓓ
...
#funkcí ord(znak) převedem ascii znak na číslo
# ord('a') je 97
#b je 98 c je 99 ...
#táákže od 9398 vodečteme těch 97 a budem přičítat dynamicky ord toho znaku
# asestavovat z toho ten string ;D
#akorát udělaný tak aby ho šlo jakoby napsat jednořádkově protože frajeřina :O :O :D ;D
#třeba tamto ' ' if c==' ' else '&#'+str(9301+ord(c))+';' je pythoní ternátní operátor
# jeto jako céčkovej podmínka ? a : b
# akoráže funguje jako a if podmínka else b
# pokud je splněná podmínka má výraz hodnotu a jinak b
# v tom hranatým poli je jednořádkovej for pro každej prvek tamtoho pole
# [ nějaká_funkce_nebo_něco_s_tim_každým_prvkem(prvek) for prvek in pole ]
#nóóóó a jeto všecko strčený do pythonu jako string abyto jako proved :O ;D
Díky moc.
Jak bude trocha času, tak si to zkusím a snad to i pochopím.
#! /usr/bin/python3 import sys import re # sou tam znaky pro číslo od nuly až po 50 :O :O :O :O #táákže některý číselný znaky mužem převíst na jeden html :O ;D def chars_to_digit(c1,c2): #numerická hondota stringu val=int(c1+c2) #moc velký nebo začíná nulou #uděláme jakoby znak po znaku if val>50 or c1=='0': char_to_html(c1) char_to_html(c2) elif val<=20: print('&#'+str(9311+val)+';',end='') elif val>20 and val<=35: print('&#'+str(12860+val)+';',end='') else: print('&#'+str(12941+val)+';',end='') def char_to_html(c): #matematicke symboly +-*/ #nevypadaj hezky sou to asi jakoby nějaký jiný kolečka :O :'( """ if c=='+': print('⨁',end='') return if c=='-': print('⊖',end='') return elif c=='*': print('⨂',end='') return elif c=='/': print('⨸',end='') return """ val=ord(c) #pokud velký if val>=65 and val<=90: print('&#'+str(9333+ord(c))+';',end='') # pokud malý elif val>=97 and val<=122: print('&#'+str(9301+ord(c))+';',end='') # pokud čísílko 1-9 elif val>=49 and val<=57: print('&#'+str(9263+ord(c))+';',end='') # nula je divná :O :O elif val==48: print('⓪',end='') else: print(c,end='') #regexp kterej najde dvojciferný čísla #ten začátek musí bejt takle napsanej v pythonu jinak to jako nadává 'look-behind requires fixed-width pattern' #neuměl by jako někdo líp todleto napsat třeba?? :O :O :O :O regexp=r"(?:(?<=\D)|(?<=^))(\d\d)(?=$|\D)" #rosekání stringu výskytem nalezenejch regexp substringů kusy=re.split(regexp,sys.argv[1]) print() for kus in kusy: #pokud je nalezenej kus dlouhej jenom dva znaky a je navíc jakoby jenom ze samejch čísel if len(kus)==2 and kus.isnumeric(): chars_to_digit(*kus) else: #převod na html kód znak po znaku for c in kus: char_to_html(c) print()
$ sudo python text_v_krouzcich-gr2.py File "text_v_krouzcich-gr2.py", line 6 SyntaxError: Non-ASCII character '\xc4' in file text_v_krouzcich-gr2.py on line 6, but no encoding declared; see http://python.org/dev/peps/pep-0263/ for details
$ sudo python3 text_v_krouzcich-gr2.py Traceback (most recent call last): File "text_v_krouzcich-gr2.py", line 76, in <module> kusy=re.split(regexp,sys.argv[1]) IndexError: list index out of range
možná nejde jednoduše copypastenout protože sem jako tady ve zdejším editoru komentářů do zdrojáčku nastrkala ty znaky nějak jinak už nevim jak protože jeto furt nahrazovalo když byly jakoby v tom html kódu :O :'(
v příloze je skript kterej mi jede. se očekává jeden argument s tim textíkem kterej se jakoby má přeměnit na ty kuličky
nejdřiv uděláš přiloženej skriptík spustitelnej pomocí
chmod +x kulicky.py
spustíš třeba taklenc
./kolecka.py "bla bla bla bllaaaa 10 20 30"
bez toho argumentu tito jako piše tamto index out of range protože tam prostě tamten argument jakoby chybí :O ;D
nóóó a tamten shebang by prej měl vypadat uplně nejlíp takle
#!/usr/bin/env python3
pradóóón
chmod +x kolecka.py
ale to sis snad jako všim ;D
Zkopírovat šel v poho a chmod +x jsem taky nastavil. Celý problém byl v tom, že jsem nezadal ten argument. Když jsem to teď s ním zkusil, tak už to frčí.
Dík.
bez toho argumentu tito jako piše tamto index out of range protože tam prostě tamten argument jakoby chybí :O ;DTak to ako programator osetri.
A neměl by být první řádek takhle:
#!/usr/bin/python
Výborně. Ten řádek si opravím.
bash text_zaokruhly.sh "Lepsie VELKE!"Spustenie (variant 2):
chmod 755 text_zaokruhly.sh ./text_zaokruhly.sh "Lepsie VELKE!"vystup
Ⓛⓔⓟⓢⓘⓔ ⓋⒺⓁⓀⒺ!obsah text_zaokruhly.sh
#!/bin/bash # parameter (text) do premennej text="$1" # ak nie je parameter, skonci if [ -z "$text" ]; then exit fi # pocet znakov textu dlzka="${#text}" # pre kazdy znak textu for ((a=0; a<dlzka; a++)) do # znak = text[a] znak="${text:a:1}" # prevedie znak na cislo podla ANSI/UTF-8 dec=`printf "%d" "'$znak'"` # ak velke if [ $dec -ge 65 ] && [ $dec -le 90 ]; then let dec=dec-65+9398 else # ak male if [ $dec -ge 97 ] && [ $dec -le 122 ]; then # male let dec=dec+-97+9424 else # pre ostatne a prejde na dalsi znak echo -n "$znak" continue fi fi # vypise ako html/xml echo -n "$dec;"; done # odriadkuje novy riadok echoDa sa to prepisat aj v jednom riadku alebo ako funkcia. A rob si s tym kodom, co chces.
Přesně to jsem udělal. Napřed jsem dal Ctrl+U, ale v HTML to k mému podivení nebylo, A na netu jsem to taky nenašel a proto jsem se zeptal a hrozně tě tím zarmoutil. Ach jo...
Na Gucharmap jsem už koukal. Četl jsem tam ale něco o GNOME (mylsím). Zkusím ve VM. Na emojipedii se podívám. Dík
si myslim že tvoje je víc komplikovanější než naše protože jako vubec nevim jak tvým příkazem kuličkový písmenka jako udělat :D
toje jakože nějaký použití todletoho compose 'Compose - X client mappings for multi-key input sequences' ?? :O :O
jak si to teda jako udělal?? :O :O
Asi takto:
1, Compose
2, levá kulatá závorka – u mne stiskem Shift+]
3, písmeno které chceš mít v kroužku
4, pravá kulatá závorka – u mne stiskem ]
Výsledek pro G: Ⓖ
Ⓓⓘⓚⓨ! ale piše se takle děsně pomalu :O ;D
kdyby někdo hledal jak composekey jako zapnout pod kde tak tady návod hele ;D
Tiskni
Sdílej: