Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »za 5 let pak o 924%A za 13 let o 100 % :)
nn růst cen energií způsobujou ceny povolenek inflace tam funguje jako jenom pozitivní feedback :D :D :D :D :D :D :D :D :D jeto uplně stejný jako stim člověkovým globálním voteplováním kde ikdyž má voda 8x víc věčí váhu než co2 tak zato prej všecko muže jenom co2 ;D ;D :P :P
toje prostě votom že jedno číslo ti připadá víc menčí a druhý zase víc věčí ale už jakoby neřešíš žeto sou dvě neporovnávatelný veličiny který mužou mit uplně vodlišnou váhu :D ;D
a proč by to jako mělo korerovat?? :O ;D cena se vyvíjí podle toho jaký je vočekávání cose jako natrhu stane příštím krokem noa když vidíš ty pitomi jak navzdory energetický krizi tvrdohlavě vodmítaj zahodit povolenkovej nesmysl jaký je jako tvoje vočekávání vývoje cen energií?? :O :/ ;D ;D
kdyz cena plynu diky emisnim povolenkam vzrostla od zacatku roku 7x tak tech firem, co zkrachuji bude vic. At uz jsou pitome nebo ne.Mohl bych vidět nějaká data, že za to skutečně mohou emisní povolenky a že to není jen hon na čarodějnice / scapegoat? Ideálně něco trochu víc než bombastické novinové titulky od autorů, kteří neví, co jsou procenta. Já jsem se zatím dočetl, že za to může vysoká spotřeba plynu dnes na jaře jak v Evropě tak i v Rusku. Jo a mimochodem, není tak trochu problém taky v tom, že jsme hodně závislí na jednom vendorovi (Rusku)? To mi trochu připomíná tu diskusi o omezování spalovacích motorů, kde si lidi stěžují, že to uškodí české ekonomice, ale už jaksi zapomínajo na to, že když si tady 30 let budujeme ekonomiku na jednom artiklu jedné firmy, tak to asi není jaksi úlpně ideální, spíš jaksi to je tak trochu průser co čeká, až se stane...
Vzhledem k tomu, ze sam Timmermans tvrdi, ze povolenky delaji "maximalne 20% rustu", tak je otazkou co ctes. Jestli A2alarm a Bobkove listy, tak bych to chapal, ale kdekoliv jinde uz dost tezko.Ne, byl to zahraniční web, ale nemůžu teď najít.
Je 40% podil (tolik dodavaji do Evropy Rusove) "velka zavislost"?Ano.
Takze nejake zahranicni Bobkove listy?jj, něco brutálně neomarxistickýho
A co se te zavislosti na plynu tyce, pak jsme v rusutur, protoze kolik je moznosti na dovoz plynu? Rusko, Norsko, Katar, USA, Irana, Kanada... jeste neco? Jaka je pravdepodobnost, ze dokazeme vybalancovat dodavky tak, aby nikdo z nich nemel vetsi podil?A nedaly by se třeba posunout ty poměry tak, aby byly vyrovnanější? Ale jinak ano, tohle je inherentní problém plynu (a ropy, ...), v tom asi realita skutečně sfiňa je...
A nedaly by se třeba posunout ty poměry tak, aby byly vyrovnanější?Fascinuje mne, kolik jinak zjevne inteligentnich lidi ma problem pochopit, ze kdyz neco jde UDELAT, uz to nemusi byt mozne/rozumne DELAT. Ano, muzeme pestovat na poli repku a udelat z toho prisadu do paliva. Co se ovsem stane, kdyz to zacneme delat ve velkem? Tohle je to same. Omezime Rusy, omezime Katar, omezine Americany, nakoupime od Kanadanu, neco od Iranu... az takhle je to jednoduche. Schvalne, co to udela s cenou, co to udela napr. s mezinarodnimi vztahy (Iran...). Od kazdyho dvacet procent. No a pak vypadne jeden z nich a budeme kde? Zase tam. A ten problem neni ropy/plynu. To je problem KAZDE strategicke komodity. Je jedno, jestli je ji ropa, psenice, zelezna ruda nebo voda.
Fascinuje mne, kolik jinak zjevne inteligentnich lidi ma problem pochopit, ze kdyz neco jde UDELAT, uz to nemusi byt mozne/rozumne DELAT.No tak proto se na to ptám.
Tohle je to same. Omezime Rusy, omezime Katar, omezine Americany, nakoupime od Kanadanu, neco od Iranu... az takhle je to jednoduche. Schvalne, co to udela s cenou, co to udela napr. s mezinarodnimi vztahy (Iran...). Od kazdyho dvacet procent. No a pak vypadne jeden z nich a budeme kde? Zase tam.Ok, takže jestli dobře rozumím, tak odpověď je ne, protože politika a obchodní podmínky.
A ten problem neni ropy/plynu. To je problem KAZDE strategicke komodity. Je jedno, jestli je ji ropa, psenice, zelezna ruda nebo voda.Ano, proto tam byly ty tři tečky. (Možná jsem to měl víc zvýraznit.) A mj. jsem zvědav, jaká bude v tomhle ohledu situace s jaderným palivem. Jestli tomu dobře rozumím, tak se v podstatě spoléhá na rozvoj technologie štěpení.
protože politika a obchodní podmínkyProtoze svet je ponekud komplexnejsi nez SimCity.
jaká bude v tomhle ohledu situace s jaderným palivem.O chloupek lepsi, protoze se da lepe predzasobit, pokud se bavime o klasickem palivu. Plyn/ropu na tri roky dopredu neuskladnis.
Protoze svet je ponekud komplexnejsi nez SimCity.Tak dík za non-odpověď no...
Fascinuje mne, kolik jinak zjevne inteligentnich lidi ma problem pochopit, ze kdyz neco jde UDELAT, uz to nemusi byt mozne/rozumne DELAT.+1 Úplně bez kontextu k této konkrétní diskusi (i když o praktikách těchto šmejdů bych taky mohl vyprávět), toto mi taky nejde na rozum. To, že někdo o něčem píše neznamená, že to preferuje nebo dokonce i prosazuje nebo že s tím souhlasí. To, že něco jde vůbec neznamená, že se to má udělat. A to platí na obě strany, to, že o něčem vím a umím to používat vůbec neznamená, že budu mít preferenci to tak dělat. Někdy znalost té věci naopak vede k důvodu to tak nedělat. A tak dále.
Někdy znalost té věci naopak vede k důvodu to tak nedělat.Obvykle proto, že je předem jasné že by šlo o ztrátu času, protože to stejně k cíli nepovede.
je kupodivu ekonomikaCož takto napsáno vypadá sice na první pohled pěkně, ale vlastně to nic neříká. Jsou postupy, které ti přinesou zisk hned (nebo rychleji), ale méně. Potom jsou postupy, kdy si na ten zisk sice musíš počkat, ale bude mnohem větší. Typickým příkladem jsou prachy na vědu a výzkum. Dát prachy do vědy se ti nevrátí za rok, ale postupně třeba za 5, 10, 50 let. Jenže když to neuděláš, tak za těch 50 let budeš na úrovni rozvojových zemí, protože nikdo nebude umět spočítat ani ohmův zákon. Nebo zrychlení. Což jsou prej všechno zbytečný věci a neměly by se podle některých návrhů učit.
Jinak receno, kdyz ti reknu ze splachovanim hazlu se da vyrabet elektrina, napises ze to je prece uplna picovina.Nenapíšu. Existuje něco, co se jmenuje odvalovací turbína. On říká, že na to přišel při vytahování špuntu z vany, který se mu roztočil. Já jsem to pozoravalo, co by malé děcko, když jsem si hrálo ve vaně v 6 letech. Asi jsem nebyl sám. On to přetavil do podoby generátoru pro velmi malé průtoky i spády. Abych byl upřímný, tak něco, co vyrobí 500W je pod moji rozlišovací schopnost. Já rád velké věci. Ale obecně elektřina se dá vyrobit všude, kde je nějaký gradient (už jen z definice). Jsou celkem zajímavé zdroje pro elektroniku, využívající všeho. Pohybu, teplotního gradientu, hluku, světla. Jasně, dává to tak možná 1mW, ale to pro spoustu věcí stačí (nositelná elektronika se senzory v oblečení). Je to furt lepší, než tam dávát aku a nabíjet jej.
Vyrabet vodik z vody je samozrejme taky totalni kokotina, ale dobre se to pise na letacky, presto ze vodik umime vyrobit vyrazne levnejs.Otázkou je, jestli vyrábět nebo skladovat. Při elektrolýzou vody se spotřebuje v podstatě tatáž energie, kterou to potom spalováním vyrobí. Je to plně obnovitelný proces. Pokud k tomu využijeme ten 1AU vzdálený termonukleární reaktor (když si sami nic blíž nedokážeme postavit), co nám sem posílá cca 1kW/m2 tak tuto energii můžeme na chvili uskladit ve vodíku a kyslíku, který potom zpět spálíme na vodu. A takto dalších 5mld. let. Vyrábět vodík ze stávajících chemických prvků znamená je spotřebovat. Ale možná se našlo nějaké řešení, o kterém nevím, že příroda tu elektrolýzu částeně připraví sama a to finální získání vodíku je snadnější. Tohle nesleduju, v tomto se nepohybuju.
Ta turbina se ti zaplati pri aktualnich cenach elektriny za asi tak 100 000 let, ze?To nevím (a řekl bych, že se zaplatí mnohem dřív, protože je to kus závaží a k tomu elektromotor, to půjde postavit hodně levně a někde na odlehlém místě, kde stejně nemají elektřinu ani teď, to může pomoci v rozvoji. 100 000 let je fakt kravina. Náklady mohou být něco jako 10tis kč za materiál + práce místních na uplácávání betonu toho přítoku.
Vodik se (levne) vyrabi z plynu, kterej se tezi a spotrebovava tak jako tak. Jen je opet mnohem efektivnejsi pouzit ten plyn primo, ze?Nevím kam tím míříš. Plyn je (nejspíš) neobnovitelná surovina a (s jistotou) jej spotřebováváme rychleji, než vznikal. Výroba vodíku třeba pomocí elektřiny ze solárních panelů je obnovitelná věc. Zdroj světla máš zadarmo, vodu máš zadarmo, soláry koupíš jednorázově a ten vodík prostě jen vzniká z vody. Ke které se to potom opět vrátí po spálení. To mi přijde jako celkem fajn a uzavřený cyklus. Nejsem chemik, možná jsou ty soláry zbytečné a možná to půjde přes nějakou katalýzu rovnou z vody a slunečního světla.
protože je to kus závaží a k tomu elektromotor, to půjde postavit hodně levněJaderný reaktor je jen větší papiňák...
Výroba vodíku třeba pomocí elektřiny ze solárních panelů je obnovitelná věc. Zdroj světla máš zadarmo, vodu máš zadarmo, soláry koupíš jednorázově a ten vodík prostě jen vzniká z vody. Ke které se to potom opět vrátí po spálení. To mi přijde jako celkem fajn a uzavřený cyklus.Coz je prave to, o cem jsem psal,. Zni to desne fajn. Energie zadarmo z vody a svetla. A pak se zacnou resit takove ty nedulezite veci provozu se tykajici. Nadoby schopne vodik udrzet. Takova ta drobnost se stlacovanim toho vodiku. Z toho plynouci problemy pri distribuci. A taky takova ten hacek s jeho reaktivitou. Mozna to jednou bude reseni, ale zatim je tech problemu k rozlousknuti hodne. Na papire a v laborce bez chyby. V realu...
soláry koupíš jednorázově...vzniknou z ničeho a vydrží navěky... Nemáte pocit, že jste tady za posledních pár dní těch fyzikálních zázraků napsal nějak nadměrně?
Pruser nas ceka hlavne, protoze to vedou fanatici bez ohledu na realitu. Nic vic ,nic min.Jo, bude fakt vtipný, jestli se lidi na*erou tak, že celá EU - včetně EHS, které samo o sobě nelze nepovažovat za velice dobrý počin - půjde do kopru :-/ Blbý je, že ti fanatici mají naprosto nulovou sebereflexi a ani to, že jedna z nejsilnějších ekonomik z EU vystoupila, je nepřimělo přemejšlet, jestli náhodou nedělají něco blbě.
Pointa blogpostu je v tom, že solidnost firmy lze poznat už podle chování managementu.Z chovani managementu lze jiste vycist mnohe, ale na druhou stranu nelze rici, ze by BE bylo nesolidni, ne? Proste jim nevyslo podnikani kvuli rozkolisani trhu. Tak to chodi. Trh rozkolisal zejmena stat(eu), to dluzno dodat.
U solidní firmy obvykle panuje jiná atmosféraZalezi, kdo posuzuje, zda je firma solidni. Obavam se, ze jine hodnoceni bude mit management, zamestnanci i zakaznici. Take je otazka, zda muzeme vubec neco posuzovat podle par lidi, kteri vedli(byli ucastni) pohovor.
Kdyz totiz budu prodavat trebas tu elektrinuTak bys ji měl především vyrábět. Celá ta zbytečná mezivrstva, je ... zbytečná. Mě celá ta ekonomika neexistujících věcí nepřestává bavit. Prodejci konsolí zjistili, že bez čipů jim to nepojede. Prodejci aut s 200 počítačovýma jednotkama zjistili, že bež čipů jim to nepojede. Stavebníci zjistili, že z neexistujícího materiálu toho moc nepostaví. Je moc fajn virtuálně poptávat a nasmlouvat něco, co neexistuje. Já jsem možná zpátečník, ale když něco vařím, tak si suroviny na to vaření nakoupím dopředu. Přijde mi dost zvláštní jíst a podávat virtuální špenát s virtuálním bramborovým knedlíkem a virtuálním masem a říkat strávníkům, že to mám nasmlouvané a že jim to dodám zpětně. Ale já tomu nerozumím, jsem jen amatér.
Celá ta zbytečná mezivrstva, je ... zbytečná.Když je zbytečná, proč ji využíváš? Resp. jak víš že to co dělají je zbytečná, víš co přesně dělají? Za mě je jediný problém v tom, že zákazník nemá dobrou informaci o tom, co přesně si kupuje, že tam je riziko krachu - po kterém ale zákazníka nečeká nic katastrofálního, jenom si bude muset koupit elektřinu za tržní ceny. Podobný to je ale u všech služeb, které se objednávají na nějaké budoucí období - například hosting, Netflix, pronájem kanceláří.
Když je zbytečná, proč ji využíváš?Protože musím? Nevím, jak oslovit vlastníky elektráren, aby mi přímo dodávali elektřinu. Nebo ČEPS. Takže jsem, jako každý, připojen na místní distribuci a administruje to obchodník s energiemi. Což je v mém případě ve všech případech ČEZ, ten má elektrárny, distribuci i obchod. Přenosovou soustavu vlastní ČEPS. Jak jinak bych to měl udělat?
po kterém ale zákazníka nečeká nic katastrofálního, jenom si bude muset koupit elektřinu za tržní cenyV současné situaci bych nechtěl být novým zákazníkem u nikoho. O tom, jestli je nečeká nic katastrofálního, si povíme tak za rok. Třeba to bude dobrý. Zatím to vypadá, že se ostatní dodavatelé chovají celkem umírněně (rozhodně umírněněji, než by mohli). Podle některých informací (dneska jsem to slyšel (ČRo Plus) v autě, takže brát s rezervou - v psané formě jsem to ještě nečetl), to ti ostatní věděli dopředu a interně se na to připravili, jen to nechtěli hrotit před volbami (což je takový... události by se měly dít v čase, kdy vznikou. Urychlovat nebo zpomalovat je není moc dobrý. Kdy to vychází na 14 dnů před volbami, tak ať.).
Protože musím? Nevím, jak oslovit vlastníky elektráren, aby mi přímo dodávali elektřinu. Nebo ČEPS. Takže jsem, jako každý, připojen na místní distribuci a administruje to obchodník s energiemi.No vidis, takze ten "zbytecny" dodavatel za tebe resi neco, co ty nedokazes, protoze na to nemas znalosti, kapital a schopnost platit naklady, ktere se normalne rozprostrou mezi vice zakazniky.
rozhodně umírněněji, než by mohliOni si nemohou zas tak moc vyskakovat, protoze ten trh je celkem konkurencni.
Nedostane.Dostane. Je to ten obchodník, který zajistí, že na jednom konci vedení jste vy, kdo elektřinu odebere, a na druhém konci majitel elektrárny, který ji do toho vedení dodá. A ano, pokud se neumíte s majitelem elektrárny domluvit přímo, tak se zjevně neumíte obejít bez služeb toho obchodníka.
Takže žádné problémy navíc (proti minulosti) neřeší. Jen se tak tváří.Jsi si tím jistej? Že prostor variací toho, jak ten dodavatel může fungovat a jaké může nabízet služby je přibližně nulový? Co třeba webové rozhraní - to mě napadlo, protože u PRE mi přijde celkem dobré, možná za to může konkurenční tlak.
Akorát se do toho včlenil další subjekt, což je důkaz, že bez něj by to mohlo být levnější (což by reálně stejně nebylo, protože marže).Nevčlenil, on tam byl vždy, akorát byl součástí distributora. Pak se distributor rozdělil na dodavatele elektřiny a na distributora elektřiny. Část trhu, která je přirozeně monopolní (distribuční a přenosová síť elektřiny, železniční síť, infrastruktura mobilních operátorů) by se měla maximálně minimalizovat, regulovat a zbytek by měl fungovat tržně. Viz virtuální operátoři (jednoho používám) nebo železniční dopravci.
Co třeba webové rozhraní - to mě napadlo, protože u PRE mi přijde celkem dobré, možná za to může konkurenční tlak.Můžu se, zcela vážně zeptat, co tam je? Mě to ČEZ vnutil taky. Ještě jsem tam nebyl. Od dodavatele elektřiny očekávám, že v zásuvce bude stanovené napětí pokud možno 100% času a že si z mého účtu převedou správnou částku každý měsíc (povolení k inkasu). Dříve přes sipo. Já opravdu nechci být za každou cenu alternativní, ale skutečně netuším, co bych na webu distribuční / obchodní společnosti, dělal.
Nevčlenil, on tam byl vždy, akorát byl součástí distributora.Ok. No včlenili se tam jiní, kteří s původní distribucí neměli nic společného. U "defaulních" operátorů jsou to nástupnické firmy vzniklé oddělením od původní distribuce.
Resp. jak víš že to co dělají je zbytečná, víš co přesně dělají?Já upřímně nevím co dělají, jestli to dobře chápu, celé to vzniklo před ~10 lety, do té doby měli všichni PRE/ČEZ/EON pevně podle geografického umístění, a vůbec nevím, z čeho těží a jaké výhody může přinést přechod jinam. Je to podobné jako zdravotní pojišťovny, kde výše pojistného je stejné, hrazená lékařská péče je stejná, a liší se to zanedbatelnými perky typu jedna ti přispěje pár korun na brejle a druhá pár korun na bazén. Jediný důsledek mi přijde, že je vytvoření nové scam scény („energošmejdi“), a nevyžádané telefonáty, kdy mi volala nějaká paní, která ani nedokázala odpovědět na to, z jaké je firmy, jaká má ke mě ta firma vztah a kvůli jakému odběrnému místu volá, a strašně se dožadovala toho, abych jí přečetl nějaké údaje z vyúčtování. Tak jsem jí řekl, že je neschopná sociální inženýrka. Celkově jsem usoudil, že si nechám defaultní PRE, protože náklady na přechod a jeho rizika jsou výrazně větší než co bych mohl ušetřit.
kde výše pojistného je stejné, hrazená lékařská péče je stejná, a liší se to zanedbatelnými perkyS jedním podstatným detailem, že defaultní pojišťovna pro státní pojištěnce je všeobecná zdravotní pojišťovna, která má skoro všechny důchodce atd., za které stát platí málo (termín: státní pojištěnec). Tj má nejdražší pacienty a nejméně příjmů na pacienta. Některé soukromé pojišťovny mají v podstatě jen samé krásné zdravé mladé lidi a dostávají za to mnohem víc, protože odvody ze mzdy. A mají menší náklady. Hezký ne?
a druhá pár korun na bazénCož je ... super.
Jediný důsledek mi přijde, že je vytvoření nové scam scényProstě novodobé exekuce like schéma.
jaká má ke mě ta firma vztah a kvůli jakému odběrnému místu voláHehe, takto mi volali na firemní číslo s tím, že mi určitě sníží tarif za telefon. Tak jsem jí řekl, že super, že to těch 80 dalších lidí s firemním telefonem rádo uslyší a že teda jdeme do toho. Ona, že ne, že to je pouze pro mne a když jsem se zeptal, jak to jedno telefonní číslo mám teda vyvázat z firemního tarifu, tak se chtěla rozloučit. Takže levnější volání pro všechny jsme neměli. Tve toto je bullshitwork by definition.
Celkově jsem usoudil, že si nechám defaultní PRE, protože náklady na přechod a jeho rizika jsou výrazně větší než co bych mohl ušetřit.Já mám defaultní ČEZ, protože jsem línej tyhle věci řešit. A když mě nasrali na jiném bytě z RWE (před tím Olomoucká plynárenská) s GDPR, kde po měl chtěli souhlas pro komerční účely x let po rozvázání smlouvy, tak jsem jim souhlas nedal a rovnou poslal výpověď s tím, že jestli si chtějí hrát na reklamku, tak beze mě). Takže to mám konsolidované u ČEZu s tím, že nevím, jak ten metan v Temelíně vyrábějí, ale tak nemusím vědět všechno.
Jasne, muzes uzavrit "multi" smlouvu s 30 dodavateli, jenze to pro zmenu povede k tomu, ze zadnej z nich nebude tusit, jestli zrovna od nej tu alektrinu odeberes.Hele, fakt se omlouvám, já jsem jenom blbej technik, ale: Elektřina se nedá (rozumně, dlouhodobě) skladovat. Takže v každém okamžiku je potřeba vyrobit přesně tolik, kolik se právě spotřebovává. Řídí se to frekvencí sítě a ta se řídí dost přesně na 50Hz (klidně tím můžeš mít synclé hodiny), protože by ti generátory jely proti sobě a to nechceš. Takže se ubírají a přidávají zdroje dle potřeby. Velké průmyslové podniky nemají elektroměr, ale mají nasmlouvané diagramy spotřeby, které přesně musí dodržovat, protože jinak za to dostanou pokutu (hrozí rozpad sítě při prudké změně spotřeby - pochopitelně se s výpadky i výpadky přenosových tras počítá, ale má to limity). Tj tu aktuálně spotřebovanou elektřinu je stejně tak jako tak vždycky nutné vyrobit. Jinak se ti to rozpadne na ostrovní systémy / soustavy (lidově blackout) a budeš to dávat dohromady týden. Tj i s těmi zákazníky BE je ve výrobě počítáno. Protože je nikdo (rozumný) neodpojí, protože milion lidí bez elektřiny by znamenalo něco, co už si nikdo z nás nepamatuje (chtěl jsem napsat válku, ale ty příklady nejsou srovnatelné, ono by to bylo jiné). Ty hypotetické nákupy jinde a za levnou jsou moc hezké, virtuálně, ale stejně tu elektřinu reálně dostaneš od nejblížší elektrárny, protože Kirchhoffovy zákony. Tedy tato vrstva navíc je zcela oddělená od fyzikální reality a podle toho to taky vypadá. Je "moc fajn" nakupovat ele na 5 let dopředu, ale zdroje se stejně nevyrobí (možná tak paroplynové - jenže viz ceny plynu a geopolitická závislost) ze dne na den. Jaderka, kdyby se moc chtělo (jako že se nechce), realisticky nejdřív za 10 let - ty doby, kdy se to zvládlo za 4 roky už jsou 70 let za námi). Co jako na tom chceš smlouvat na 2 roky dopředu? Je to automaticky dané minimálně na 20 let. Ano, elektrárny můžeš vypínat, pokud se plánovaná poptávka ukáže jako klesající. Ale nových 5TW fakt nezapneš za den. Tj ano, tento systém je moc fajn. Pokud někdo zapomeně objednat elektřinu za 3 roky, tak prostě nebude mít elektřinu, protože někdo vypne kotel, protože nemá smlouvy. Ale už ho nenahodí. Protože je to drahé. A protože ten dodavatel požaduje nejnižší cenu, tak raději "sociálně odpovědně" zkrachuje.
klidně tím můžeš mít synclé hodinyRealita klepe na dveře: https://www.elektrina.cz/presny-cas-podle-atomovych-hodin "Kvůli výkyvům ve frekvenci v síti se tak začaly zpožďovat elektrické hodiny na budících, troubách nebo na topení. "
Já jsem možná zpátečník, ale když něco vařím, tak si suroviny na to vaření nakoupím dopředu.6 měsíců dopředu? To se mi moc nezdá.
Jinak jde také o to nezvat lidi na hostinu, na kterou nemám suroviny. To mi přijde tak nějak přirozené. Že když už teda někoho zvu, tak musím mít zajištěno všechno, co je k tomu potřeba.Fajn, takže co situace, kdy ty suroviny máte objednané s předem určenou dobou dodání - a bavíme se o továrnách na čipy, tam je nějaký lead-in time, než výroba začne a než se odladí, žádná rejže, která je každý rok stejná - a máte i sezvané lidi na hostinu... A najednou přijde epidemie, povodeň, sucho, zima, nedostatek elektrické energie, ucpe se průplav (a asi by se dalo pokračovat.) Racionálně uvažující člověk pochopí, že hostina se jaksi konat nebude, protože za těchhle okolností je prostě situace, jaká je, a s tolika těžko předvídatelnými výpadky v dodavatelském řetězci prostě nelze očekávat, že by se zadařilo. Akorát na vás přijde nějaký Heron2 a řekne, jak to ten Heron s tou ekonomikou neexistujících věcí dělá blbě. Ale samozřejmě, že řešení existuje. Můžeme pracovat pouze s tím, co máme v ruce. Takže výrobu čehokoliv nasmlouváme, až když máme v ruce součástky. Sice se výroba zdrží tak o půl roku a příslušným způsobem to produkt prodraží, protože čas jsou peníze, tj. bude to řešení, které bude vyhovovat akorát vám, ale řešení existuje.
a bavíme se o továrnách na čipyTak se bavte, já jsem zvyklý kupovat existující zboží (obvykle to vypadá tak, že přijdu do prodejny, tam je zboží vystavené a tedy existující a já si jej odnáším rovnou - včetně drahé elektroniky) a v profesi se vždy snažím dodávat existující produkt nebo službu.
Racionálně uvažující člověk pochopí, že hostina se jaksi konat nebude, protože za těchhle okolností je prostě situace, jaká je, a s tolika těžko předvídatelnými výpadky v dodavatelském řetězci prostě nelze očekávat, že by se zadařilo.V tom případě se to nemá realizovat. Postup je: zajistit, potvrdit pozvání. Pokud nelze zajistit, poslat info o zrušení.
Akorát na vás přijde nějaký Heron2 a řekne, jak to ten Heron s tou ekonomikou neexistujících věcí dělá blbě.Neřekne, protože to bude zrušeno. Ale ať klidně přijde, nějaká náhradní zábava se najde.
tak o půl rokuNo to je fakt hrůza. Zatímco dnešní rok+ delší čekací doby na nové cokoliv jsou proti tomu procházka sadem.
v profesi se vždy snažím dodávat existující produkt nebo službuVýborně. A nikdy neonemocníte a nikdy se vám nic nepřihodí, takže vždy všechno dodáte načas. Není tomu tak? Někdy se vám něco neplánovaně nepovedlo? Tak vidíte, kritizujete ekonomiku neexistujících věcí, ale provozujete ji taky.
No to je fakt hrůza. Zatímco dnešní rok+ delší čekací doby na nové cokoliv jsou proti tomu procházka sadem.Jeden by řekl, že je to zjevné, ale čekat rok kvůli výpadkům v dodavatelském řetězci a půl roku úplně zbytečně je zásadní rozdíl. Teda aspoň pro toho, kdo nemá ujeté snahy mít všechno srovnané do 100% spolehlivosti tam, kde to fakt není potřeba.
Tak vidíte, kritizujete ekonomiku neexistujících věcí, ale provozujete ji taky.Neprovozuju. Nevím, co bych měl vidět. Je běžné, že někdo onemocní, že se mu něco nepovede, nebo že se prostě lidsky spletl a že se to musí opravit. To je zcela běžné a je třeba s tím počítat. A nikoliv se tvářit, že tyto jevy neexistují, tak jako se tváří veškerý střední management v ČR, se kterým jsem měl bohužel tu smůlu spolupracovat. Pokud jsou v týmu 4 lidé, očekávaná aktuální výkonnost jsou 3 a to ještě za ideálních podmínek. Někdo ty chyby také musí opravit, takže je potřeba počítat ještě s nějakým spare člověkem. Jako vy se tady neustále snažíte tvářit, že navrhuju svět, kde jsou všichni dokonale výkonní a všechno je bezchybné. Ne. Naopak, na rozdíl od všech ostatních, se kterými se musím potýkat, tu výkonnost týmu vždy násobím číslem v intervalu (0,1) (reálně tak možná (0, 0.5). I svoji. A tahle věc má i dlouhodobou stránku. Tlačit na výkon se možná projeví krátkodobě, ale dlouhodobě potom máte plný kancl vyhořelých lidí. Někdy je efektivnější někoho poslat na dovolenou a tu mu zaplatit.
Jeden by řekl, že je to zjevné, ale čekat rok kvůli výpadkům v dodavatelském řetězci a půl roku úplně zbytečně je zásadní rozdíl. Teda aspoň pro toho, kdo nemá ujeté snahy mít všechno srovnané do 100% spolehlivosti tam, kde to fakt není potřeba.Nevím, na co bych měl půl roku čekat. Když přijdu do prodejny, tu věc si odnesu hned teď. Vy jste do toho vnesl hypotetickou půl roční lhůtu navíc, kterou jste nijak nevysvětlil. Snad se shodneme na tom, že výrobek lze vyrobit a tedy zákazníkovi dodat až po té, co k tomu existují všechny komponenty. Takže jej dostane ve chvíli kdy je vyroben. V mém případě je vyroben, je dostupný na prodejně a až po té ohlášen jeho prodej zákazníkům. Z hlediska zákazníka je dostupnost hned.
Teda aspoň pro toho, kdo nemá ujeté snahy mít všechno srovnané do 100% spolehlivosti tam, kde to fakt není potřeba.Přesně tak, ten, kdo spoléhá na 100% spolehlivost, tak na to dojede.
…prostě lidsky spletl a že se to musí opravit. To je zcela běžné a je třeba s tím počítat. A nikoliv se tvářit, že tyto jevy neexistují, tak jako se tváří veškerý střední management v ČR, se kterým jsem měl bohužel tu smůlu spolupracovat. Pokud jsou v týmu 4 lidé, očekávaná aktuální výkonnost jsou 3 a to ještě za ideálních podmínek….Zajimave ze “veškerý střední management” jak sám píšeš, je asi úplně blby a neví jak příliš netlacit na pilu, kdybys jim to neporadil. Asi vůbec neví jak vést team nebo firmu. Kolik jsi jich vedl ty? Protoze oni reálně nějaké vedou a každý měsíc ti vydělají na výplatu. A ač ti to tak možná nepřijde, tak ono to vůbec není samozdrejme a to se jich nechci zastávat. Uvažoval si, ze tak jak oni mají přirozenou tendenci tlačit na pilu s nutit lidi makat a neflakat se, dělat co nejvíc za danou odměnu, tak zaměstnanci, a lidi obecně, mají přirozenou dělat co nejmíň, často něco ojebat, flakat se a zasivat se, dělat co nejmíň za předložené prachy? A ze v tvém oboru to muže být asi snad nejmíň zřetelné ale i tak zatraceně existující?
Zajimave ze “veškerý střední management” jak sám píšešTa věta má pokračování. Jsou tam dvě další podmínky.
a lidi obecně, mají přirozenou dělat co nejmíň, často něco ojebat, flakat se a zasivat seTo není (vždy) pravda a velmi to záleží právě na způsobu řízení a toho, co se vlastně má udělat. Pokud někdo tlačí na pilu, na nesmyslné termíny apod, tak se mu dostane (celkem přirozeně) odporu ze strany těch lidí. Lidé toho často udělají nejvíce a nejlépe, pokud mají pocit svobody a přirozené odpovědnosti za tu věc a třeba i trochu zábavy (v jedné firmě příprava webserveru pro zábavu* a překvapení ušitého na jednoho šéfa trvala cca 10minut včetně článků a https crt). Standardní doba přípravy webu toho samého týmu byla 2h. Takových případů ti najdu stovky. Pochopitelně vždy nejde všechny úkoly gamifikovat a navíc někteří to moc nemají rádi, ale to současně nenamená, že na to musí být tlak, stres, nesmyslné termíny apod. Protože v takovém stresu ten člověk potom udělá daleko víc chyb a výsledek je horší, než kdyby mu šéf řekl: "hele, potřebujem ten server do pátku, v klidu si to připrav, nespěchá to". Do hodiny to má hotové. A ten střední management má často stejné cíle, které jsi popsal. Ojebat tu práci. Tlačí na ně zezhora, tlačí na termíny, výkony apod. Jsou ve stresu (a někdy jim jde ještě o prachy, protože jsou hodnoceni podle nějakých kritérií). A potom ještě mají někoho řídi. Takže si to chtějí ulehčit, mají toho moc apod. To nejsou jiní lidé, než ti, o kterých mluvíš. *) A ona to nemusí být jen nutně zábava. Nedávno jsme řešili jeden zajímavý bug, možná v pg, možná v knihovnách, možná jinde, a přišlo se na to mrknout více lidí, než by "správně" mělo, protože je to prostě zajímalo, měli zájem cosi vyřešit a třeba se něco naučit a něco posunout dopředu. Je lepší to udělat teď, když je na to "bojová nálada" a lidi znají kontext, za kterého k té chybě došlo, než to jen napsat do bugreportu a naplánovat ten task někomu za 14 dnů. (On se stejně napíše, ale když je ta věc horká, tak je lepší o tom zjistit co nejvíc, než aby si na to devel musel přijít sám od nuly.)
nemůže za to management vždycky, jenom "pokud", ale ve všech případech, kdy se tady o něčem diskutovalo, tak za to vždycky mohl management.Tyto věty se nijak logicky nevylučují. Ano, ve všech případech, o kterých se tady diskutovalo, to vidím jako chybu managementu a to právě proto, že ten nikdy nevyzkoušel všechna řešení a většinou nevyzkoušel ani žádné jiné, než to aktuální.* Pokud pro recept bude 200 kuchařů používat nesprávnou ingredienci a nikdo ani nevyzkouší tu správnou nebo prostě jinou, tak je to chyba a je úplně jedno, kolik těch kuchařů bude. Jestli schopnost pracovat s více různými systémy, s různými způsoby konfigurace a různým pracovním stylem označujete za obojetnost tak fajn, je to vlastně pochvala. *) Vedle diskutujeme webservery. Mým úkolem jako admina je znát všechny možnosti, ty si vyzkoušet a vybrat si ten nejvhodnější. I když v té diskusi píšu nějaký default, tak v praxi mám nasazeno vícero kombinací webserverů a backendů, abych to mohl porovnávat.
Tyto věty se nijak logicky nevylučují.Ano, toho jsem si vědom. Ale logika je jedna věc, praktická zkušenost druhá. A ta praktická zkušenost je, že adekvátní reakce na #144 je #152
Manager ve vzdy na vine. I treba tim, ze zapomnel vyhodit ty neschopne.Temhle lidem je ovsem dneska kolem 80-ti a byli to vesmes zaroven i zakladatele tech firem. Nikdy jsem ale nepozoroval, ze by se vymlouvali na okolnosti, mel jsem skutecne pocit, ze ten management 'stareho' typu mel po ruce vzdycky nejaky plan 'B'.
hledá naprosté nesmysly jako třeba rozdíl 10V nebo 6A, jen aby pokud možno zapadla ta původní myšlenka, že lze věci dělat jinak a třeba i lépe.To lžete. To není proto, aby zapadla původní myšlenka. Je to proto, aby bylo poukázáno na to, že původní myšlenka má dost zásadní vadu, kterou ignorujete.
Rozhodně se nestydím za to, že mám dost času věnovat se i jiným věcem co mne baví.+1
„Máte dva údržbáře ve dvou různých firmách. Jeden se od rána do večera honí a pořád někde něco opravuje. Ten druhý sedí s nohama na stole, čte noviny a nedělá nic. Který je podle vás ten lepší?” Podle mne ten, co nedělá nic, protože mu všechno funguje.Přidávám se. Pro české manažery je to ten první. Ověřeno několikrát. Je super pracovat pro někoho, kdo to chápe. Ale pro ostatní jste flákač. IT není obor, kde je potřeba mít ruce 8h na klávesnici. I oběd trvající 2h znamená, že o tom přemýšlíte a diskutujete. Jedna hodinová pauza často udělá víc práce, než 8h intenzivního bušení do klávesnice.
práčka, do ktorej sa naleje horúca vodaTato vymoženost byla běžná u praček tatramat (nejen). Někoho napadlo, že rozvody teplé vody jsou v domácnosti běžné, takže ta pračka měla dva přívody vody.
keďže citáciu si si usekol, kde sa ti hodiloAle ne ve zlém. Chtěl jsem prostě ukázat, že to lze řešit i jinak, než jen 2kW topným tělískem. To, že se tato metoda nezachovala, vím. V každém případě bylo zajímavé se nad tím zamyslet, když jsem před x lety vystěhovával starou zachovalou pračku tatramat napojenou i na teplou vodu.
Napríklad preto, že teplá voda v domácnosti beztak nemá práve tú teplotu, ktorú ten-ktorý program potrebuje, a tak sa musí aj tak elektricky dohrievať...).Což lze řešit měřením teploty vody a dávkováním objemu teplé / studené. (Všimněte si, že tato věta nic neříká o tom, zda je to ve všechn případech vždy ta nejlepší metoda. Ale je to jedna z dostupných metod.)
Ale ne ve zlém. Chtěl jsem prostě ukázat, že to lze řešit i jinak, než jen 2kW topným tělískem.A přitom se vyhnout tomu, co na tom vašem jinak bylo špatně.
Což lze řešit měřením teploty vody a dávkováním objemu teplé / studené.Akorát to bude další fyzikální zázrak, když chcete vyvářet
S ohľadom na to, koľko vody v mnohých domácnostiach musí odtiecť z trubiek, aby išla teplá voda…Teplovody dávaly smysl tam, kde se využívala ohřátá odpadní voda. Kupř. na Ostravsku se tímhlo způsobem vytápěla většina sídlišť. Se zánikem hutního průmyslu to ztratilo opodstatnění, ale stejně se rozvádí teplá voda hromadně, protože je to i přes veškeré ztráty výhodnější než aby si každá domácnost vyráběla teplo vlastním kotlem.
Neprovozuju. Nevím, co bych měl vidět. Je běžné, že někdo onemocní, že se mu něco nepovede, nebo že se prostě lidsky spletl a že se to musí opravit. To je zcela běžné a je třeba s tím počítat.Výrobci neprovozují ekonomiku neexistujících věcí. Je běžné (a oproti té nemoci zase tak moc ne), že továrně nejde elektřina, nebo nemají vodu, nebo je vyplaví povodeň a že se to musí opravit. To je zcela běžné a je třeba s tím počítat.
Když přijdu do prodejny, tu věc si odnesu hned teď. Vy jste do toho vnesl hypotetickou půl roční lhůtu navíc, kterou jste nijak nevysvětlil.Vysvětlil, akorát jste se rozhodl to přehlédnout.
Dokonce ta elektrarna nemusi mit ani ty suroviny, ze kterej ji ma vyrobit.Zrovna tohle se u jaderky dělá asi nejsnadněji. Zásoby paliva na x let dopředu. Do uhelky je potřeba to hrnout přímo z dolů (pro rejpaly, ne nutně úplně přímo, může tam být třeba železnice a pár (set(tisíc)) vagonů jako sklad).
A firma, která nemá v managementu kvalitní lidi jen těžko sežene kvalitní zaměstnance.V tom nejsme ve sporu, ale to neznamená, že to nebudou šmejdi, o které si kolo neopřu. Pokud firma vydělává na nevýhodných smlouvách plných pastí v podobě pokut za vypovězení smlouvy, kterou vnutili někomu ve dvěřích na chodbě, tak je mi úplně jedno, jak kvalitní lidi tam mají. Klidně tam může pracovat nejlepší programátor na světě, ale pokud programuje algoritmus, který slouží k podvádění důvěřivých důchodců, tak já s ním teda pracovat nechci ani jednu jedinou sekundu. S Michalem Bláhou jsem profesně spolupracoval, protože on chtěl získávat data o veřejných zakázkách a my jsme byli největší dodavatel těchto systémů. Takže jsme řešili, jak technicky ta data předat tak, aby to bylo pro obě strany vhodné (tj aby nemusel agresivně mirrorovat několik set instancí nějakým webscraperem, ale aby to dostal v nějaké strojově čitelné podobě). A vůbec bych se nebránil další spolupráci s Hlídačem státu.
Někdy se v podnikání stane něco jako vyšší moc. Stát/EU se rozhodne, že dá prostor lidem šmelit s povolenkami a někdo to prostě neuchodí.Zmena legislativy (omezeni, narizeni, opatreni, zakaz, prikaz, atd.) neni zadna vyssi moc, ale naopak se jedna o statni zvuli a hazeni klacku pod nohy. Vyssi moc je, kdyz vam po uderu blesku shori provozovna. Tato firma proste jela na hrane s velkym rizikem. Pak prisel green deal, povolenky, covidova omezeni, poptavkove soky na obe strany, coz rozkolisalo trhy. Neni se cemu divit, ze se to polozilo. Za nesolidnost bych to neoznacoval. Firma muze zkrachovat, to se stava.
se taky nato dá koukat jakože bohemian energy byla tak děsně neschopná že jako neuměla ani přeplatit člověka ze státní zprávy :D ;D
kterych uz v mlade generaci moc neni.Vidíš to JiKu, i Odin si myslí, že to je o generacích...
Treba se dockame vystoupeni z eu.To se skutečeně může stát, ať už z důvodu reálných (EU dělá fuckupy) nebo domnělých (lidi EU přišijí i to, za co nemůže). Já bych měl k tomuhle dotaz. Sledujete kromě neomarxismu v Bruselu také aktuální dění u nás kolem hradu a prezidenta? Mezi řádky hradní cenzury a nepříčetných twitterových žalmů se dozvídáme, že prezident (btw. svého času taky pěkný ptáček) neví, která bije, a prezidentský úřad reálně řídí partička korupčníků bez prověrek, bejvalejch komunistů apod. Není od věci připomenout, že tohohle prezidenta si, i při znalosti lidí kolem něj, jeho minulosti atd., na hrad zvolil samostatně v přímé volbě hrdý český národ. Sice těsně, ale přeci. Zajímalo by mě, na základě čeho máte ten optimismus, že po vystoupení z EU by se z nás stalo něco jako Švýcarsko ... a ne spíš něco jako Bělorusko ...
na hrad zvolil samostatně v přímé volbě hrdý český národNa jednu stranu dokonce dvakrát po sobě, na druhou stranu ono taky nebylo úplně z čeho vybírat.
Nejak si zapomel na to, proc si ho zvolil. A ten duvod byl, ze vsichni ostatni bymi minimalne stejni, ale realne spis daleko horsi kreteni nez on.To je asi celkem jedno, jestli ho lidi zvolili, protože volili blbě, nebo protože nebyl nikdo lepší. Respektive to druhé je asi ještě horší - splést se občas může každý, ale takový nedostatek dobrých kandidátů dvakrát po sobě, že volba TuZemana dává smysl, ukazuje na hlubší problém. Právě proto moc nechápu, kde se bere ten optimismus czexitářů a/nebo voličů Sobodných ve volbu kvalitních ústavních činitelů. (Jenom aplikuji realitu, jak jsem k tomu byl vyškolen v komentářích výše...)
Jinymi slovy rikas, ze si cesi nedokazou vladnout sami?Já bych strašně rád viděl nějaké indicie, že si sami vládnout dokážeme. To bylo opravdu hezké. Právě proto mě zajímala odpověď zejména tebe nebo JiKa na můj dotaz. Bohužel ta odpověď byla přesně to, co jsem čekal - hrobové mlčení. A samozřejmě hromada komentářů o socialistech, lepšolidech, zelené utopii... taková ta obvyklá klasika. Myslím, že to o něčem vypovídá.
Já bych strašně rád viděl nějaké indicie, že si sami vládnout dokážeme.
ekologizmuz je antidemokratickej politickej směr jak jako hezky řiká pan prezident klauz vtý modrý planetě :D ;D
nóóóóó má to jako děda vozdrojovaný :O ;D
Řada autorů poukazuje i na historické spojitosti environmentalismu (i když se pro něj v různých chvílích používaly různé názvy) s dalšími nebezpečnými či přímo totalitními ideologiemi, zejména s fašismem (či nacismem). Už jsem citoval P. Staudenmaiera, který systematicky zkoumá tzv. „zelené křídlo německého nacionálního socialismu" a poukazuje na významné „ideologické překryvy mezi nacionálním socialismem a hnutím za ochranu přírody" (cit. dílo, str. 10). Upozorňuje na již v druhé polovině devatenáctého století vzniklé - „volkisch hnutí", které sjednocovalo „etnocentrický populismus s přírodním mysticis-mem" (str. 12) a jehož jádrem byla „patologická reakce na modernizaci" (str. 13). Stoupenci tohoto hnutí považovali za „pravděpodobně nejzhoubnější rys evropské buržoazní civilizace údajně přílišný význam, který přikládala člověku obecně... Člověk pro ně byl bezvýznamný tvor, jakmile byl poměřován s rozlehlostí vesmíru a mohutnými silami přírody" (str. 14-15). Stau-denmaier přesně říká, že „smíšením etnocentric- kého fanatismu, reakčního odmítání moderního života a upřímného zájmu o otázky životního prostředí vzniká neobyčejně mocný lektvar" (str. 15). Připomíná také esej Ludwiga Klagese „Člověk a země" z roku 1913, který „předjímal téměř všechna hlavní témata současného ekologického hnutí. Hovořil o zrychlujícím se mizení druhů, narušení globální rovnováhy ekosystémů, odlesnění, zkáze domácích kultur a divočiny, růstu měst a rostoucím odcizení člověka a přírody" (str. 17-18). Klagesova práce je „útokem na racionální myšlení jako takové" a „otevírá dveře nejbrutálnějším formám autoritářství". Za téměř symbolické považuji i to, že tato práce „byla roku 1980 znovu vydána jako oceňovaná a významná práce, která provázela zrození německých zelených" (str. 18).
Ve třicátých letech, kdy byl řadou tehdejších autorů (a politiků) odmítán „antropocentrický názor na svět", byl v Německu připravován „Říšský zákon o ochraně Matky Země, který měl zabránit stálému úbytku nenahraditelných základů veškerého života" (str. 30). V závěru své studie Staudenmaier říká, že „národně socialistické přírodní náboženství bylo nebezpečnou směsí primitivní teutonské přírodní mytologie, pseudovědecké ekologie, iracionalistického antihumanismu a mýtů o spáse rasy prostřednictvím návratu ke kořenům, k půdě" (str. 21).
Přesahy do pozdější doby kriticky ukazuje i Janet Biehlová v textu Ekologie a modernizace fašismu na německé extrémní pravici (Biehlová, 1999). Podle ní dnešní německá „nová" pravice hledá „ekologickou alternativu k moderní společnosti" (str. 48) a otevřeně říká, že je „ekologická krize řešitelná pouze autoritativními prostředky" (str. 70), že je třeba, aby vznikla „elitářská vláda spásy" a že „chceme-li se vypořádat se současnými problémy, potřebujeme trochu ekologické diktatury" (str. 71). Nejde mi o hledání historických paralel za každou cenu, ale ani tyto věci bychom neměli pouštět ze zřetele. Je třeba na ně stále znovu a znovu upozorňovat. Ze všech výše uvedených důvodů považuji environmentalismus za nejvýznamnější neliberální, populistickou ideologii současností, která si pozornost liberálů (evropského stylu) více než zaslouží. Není správné svádět staré, dávno neexistující války a utkávat se s protivníky, kteří už nejsou schopni mobilizovat ke „vzpouře davů". Environmentalisté toho v dnešní době schopni jsou.
je to děsně zajímavá knížečka si ji jakoby taky sežeň :D ;D
Řada autorů poukazuje i na historické spojitosti environmentalismu (i když se pro něj v různých chvílích používaly různé názvy) s dalšími nebezpečnými či přímo totalitními ideologiemi, zejména s fašismem (či nacismem). Už jsem citoval P. Staudenmaiera, který systematicky zkoumá tzv. „zelené křídlo německého nacionálního socialismu" a poukazuje na významné „ideologické překryvy mezi nacionálním socialismem a hnutím za ochranu přírody" (cit. dílo, str. 10).P. Staudenmaier? To bude asi tenhle, skutečně tam něco takového říká:
he documented how Nazism frequently intersected with ecological thought in everything from organic farming through to the mantra of ‘Blood and Soil.’hm a co se tam ještě říká:
Peter has been an active participant in the anarchist movement, the green movement, and the cooperative movement in the United States and Germany for over two decades.hm koukám dál, co ještě napsal, jú hele něco o kapitalismu, hm, hele co tam píše:
On the basis of these intertwined core features, capitalism has achieved remarkable levels of economic innovation and equally remarkable levels of ecological and social destructiveness.Zmiňuje to tam někde Klaus tyhle ostatní věci? Vysvětluje tam někde, kdo ten člověk je a o co mu jde? Nebo že by si z něj vzal jen tu část, co se mu hodila do krámu a o zbytku se 'zapomněl' zmínit?
klauzova knížka je z roku 2007 tvuj vodkaz z roku 2014. mezitim moch staudenmaier zcvoknout :D ;D si navíc nemyslim žeby jako bylo naškodu citovat přímo nějakýho zelenýho fanatika a mit to všecko přímo vod zdroje :D :D :P :P
Dobra tedy. Tvoje teze je, ze si Cesi neumi vladnout a potrebuji ciziho tyrana, ktery jim vladne. Mohl bych ti to zkusit vysvetlit uz prastary pribeh z Tory, kdy Izakuv syn Ezau vymenil s Jakobem svou prvorozenost za misu cocky, obrazne tedy vymenil sva prava a svobodu za hmotna cingrlatka. Dodnes je znam jako pitomec. Mohl bych ti vysvetlovat, ze je lepsi byt chudy a vladnout si sam, nez byt neci poddany, nez byt nekomu podrizeny. Jsem si jist, ze hromada polaku, italu a iru by to pochopila, muzes hadat proc, a ja mohu jen spekulovat, proc to ty ze vsech sil pochopit nechces. Ale ja to neudelam, zkusim ti demonstrovat, empiricky a ciselne, ze vladnout si dokazeme, a pockam, az se zase budes vykecavat, ze to nic neznamena, etc etc, misto abys uznal svuj omyl. Za prvni republiky, kdy si Cechoslovaci vladli sami, se zde mozna nezilo nejkomfortneji na svete, ale zeme byla v 10 nejrozvinutejsich statech sveta, a do svycar se jezdilo na prazdniny jako do chude zeme, asi jako kdyz dnes jede svycar do albanie. Pak nam vladli nemecti narodni socialiste, a sovetsti nadnarodni socialiste, a vysledky se dostavily. Ale zkusme neco blizsiho soucastnosti. V roce 1989, kdyz koncila vlada komunistu, si prumerny zamestnanec vydelal neco jako 2800 kcs mesicne, to je prepocitane kurzem te doby mene nez 100 dolaru mesicne, ktere si navic nemohl volne koupit, v roce 2009, po dvaceti letech doby, kdy jsme si vladli sami, se prumerna mzda dostala na 23800 kc, to je prepocitane kurzem te doby pres 1200 dolaru mesicne. Za 20 let vzrostla zivotni uroven 12x. Velmi dramaticky rostly i vydaje statu, takze se nemala cast te nove ziskane zivotni urovne formou vyssich duchodu, vyssich socialnich davek, prizpevku, etc, prerozdelila i tem, kdo na ni nevydelali, se slovy o solidarite. To vse bez dramatickeho narustu zadluzeni, ktere zustavalo mezi nejnizsimi v evrope (asi i proto, ze nam nikdo nebyl ochoten lacino pujcovat). Jak vidis, lide teto zeme sice brblaji, ale vladnout si dokazou, podle objektivnich kriterii velmi dobre, QED.Jinymi slovy rikas, ze si cesi nedokazou vladnout sami?Já bych strašně rád viděl nějaké indicie, že si sami vládnout dokážeme. To bylo opravdu hezké. Právě proto mě zajímala odpověď zejména tebe nebo JiKa na můj dotaz. Bohužel ta odpověď byla přesně to, co jsem čekal - hrobové mlčení.
Dobra tedy. Tvoje teze je, ze si Cesi neumi vladnout a potrebuji ciziho tyrana, ktery jim vladne.Ne, to není moje teze. Asi máš pocit, že když vezmeš svůj názor a vynásobíš -1, tak tím jakoby dostaneš můj názor. Takhle to ale nefunguje. Mj. historie minulého století ukazuje, že zkušnost s cizími tyrany není vůbec dobrá. Nicméně ona ani zkušenosti s lokálními tyrany není moc dobrá. Nebyl jsi to náhodou ty, kdo si tady stěžoval na naprostou strašlivost lockdownu, bezprecedentní ničení svobod atd.? A nebyl jsi to náhodou ty, kdo dával za vzor Švédsko, což je členský stát EU?
Za prvni republiky, kdy si Cechoslovaci vladli sami, se zde mozna nezilo nejkomfortneji na svete, ale zeme byla v 10 nejrozvinutejsich statech sveta, a do svycar se jezdilo na prazdninySohlasím, to bylo těch 30 let slávy. Mj. právě by mě zajímalo, kde se dnes vezme ten TGM a další lidé, kteří před 100 lety zakládali republiku. Opravdu si myslíš, že lidi jako Mach s jeho minivýbory nebo dvakrát rozvedený ochránce tradiční rodiny Mlaus se jim vyrovnají? Že to nejsou jenom prosazovači něčích zájmů, kolikrát právě mj. i zahraničních?
Ale zkusme neco blizsiho soucastnosti. V roce 1989, kdyz koncila vlada komunistu, si prumerny zamestnanec vydelal neco jako 2800 kcs mesicne, to je prepocitane kurzem te doby mene nez 100 dolaru mesicne, ktere si navic nemohl volne koupit, v roce 2009, po dvaceti letech doby, kdy jsme si vladli sami, se prumerna mzda dostala na 23800 kc, to je prepocitane kurzem te doby pres 1200 dolaru mesicne. Za 20 let vzrostla zivotni uroven 12x.Tzn. porovnáváš částky, které nejsou inflation-adjusted - to si ze mě děláš prdel?
Možná ještě polopaticteji. Rozdíl mezi 1250 a 100 je 1150. Inflaci z nej vysvětliš 80, tedy asi 7% pozorovaného efektu.Nech mě hádat. Spočítal jsi 100*1.03^20 = 180 a odtud těch $80? Můj výpočet: vezmu $1250 a zeptám se, jakou by to mělo hodnotu 20 let do minulosti při inflaci 3% pa. Výpočet: $1250 / 1.03^20 = $692. Tzn. inflace nedělá 7%, ale 40%. Mám to dobře, nebo špatně? (Krom toho skutečná inflace koruny mohla a AFAIK i byla vyšší než inflace dolaru, ale nevím o kolik.)
Tvoji chytřejší spoluctenari to pochopí. Kdyžtak se optej někoho, kdo má trpělivost ti to vysvětlit.Aby bylo jasno, protože mam pocit, že zas děláš to, že vemeš svůj názor × -1 = králýk, já nerozporuju, že po revoluci nastal rozvoj. Také si myslím, že ano (byť ne těch 12×). Přijde mi to ale jako pochybná argumentace, protože ty vlády byly v tom období dost příšerné a mj. vznikla opoziční smlouva a takový zvěrstva, jinými slovy, přijde mi to principielně podobné, jako když tady davkol argumentuje rozvojem životní úrovně v SSSR oproti carskému Rusku, který taky objektivně existoval.
V roce 1989, kdyz koncila vlada komunistu … v roce 2009, po dvaceti letech doby, kdy jsme si vladli sami
Tohle mne zaujalo, jestli to dobře chápu, tak podle vás jsme si do roku 1989 (podle kontextu myšleno Češi a Slováci) nevládli sami, zatímco potom ano. Takže co to vlastně bylo zač, ti komunisti? Cizinci? Nebo snad dokonce mimozemšťani?
Sovětský svaz rozhodně nedělal mikromanagement každého detailu toho, co se tady dělo. Pro velkou část společnosti je jistě praktické předstírat, že my nic a že za všechno mohou nějací zlí Oni, kteří s námi nemají vůbec nic společného. Je to pohodlný způsob, jak se z toho vymluvit, ale realita je jiná.
Trochu se to podobá dnešní propagandě, jak jsou v rámci EU "byrokraty z Bruselu" pošlapávána naše práva a jsme soustavně přehlasováváni velkými státy (tedy především Německem). I tady je realita poněkud odlišná. To ovšem odpůrcům EU předstírat, že EU jsou ti dnešní "zlí Oni", kteří nás utlačují.
patdesiate roky, teror. stalin otrci kopyto, zazrakom prichadza postupne uvolnovanie. pridu spriatelene armady, utahovanie. 89, vymena strazi, neskor kaput sajuzu. mozno nebol mikroanagement, ale iba preto, lebo vsetko sovietske bol bordel a proste na to nemali. popriet to, ze nam sefovali vo vsetkych hrubych rysoch je riadne vytesnovanie.Mně přijde, že to má podobný parametry jako bachaři v lágru. Ano, v hrubých rysech to samozřejmě řídil někdo jiný, ale to bachaře nezbavuje odpovědnosti. Připomeňme výrok K. Gottalda z roku 1929 o tom, jak se čeští komunisti jezdili do Moskvy učit kroutit krkem nepřátelům. Ono pravda je - v rámci tématu vlákna - tak trochu oboje: JiK má pravdu, že máme v minulosti toho TGM, ale stejnětak máme v naší minulosti i toho Gottwalda. Důvod, proč jsem se divil tomu czexitovému optimismu na začátku vlákna, je, že aktuálně vidím v naší politice mnohem spíš ty Gottwaldy než ty TGM. Když se podívám třeba co se děje na hradě nebo na našeho hlavního czexitáře Okamuru... Možná jsem jen pesimista, možná někde někdo toho TGM vidí.
popriet to, ze nam sefovali vo vsetkych hrubych rysoch je riadne vytesnovanie
Nic takového jsem ale netvrdil, jenže ty hrubé rysy nejsou zdaleka všechno. K těm hrubým rysům je potřeba připočíst ještě hromadu konkrétních implementačních detailů. A ty už byly v režii konkrétních našich (československých) lidí na všech úrovních, od Husáka až po toho souseda, před kterým bylo nutné dávat si pozor na jazyk.
Máme tady jeden data point, a sice první republiku, kdy to fungovalo (nebudu rozebírat, jaké to mělo parametry, davkol by určitě měl námitky, ale v rámci diskuse to nechme bejt a řekněme, že to fungovalo).A to jste vynechali skutečnost, že šlo o Československo také s Němci, Rusíny,… Ono slovo pragocentrismus se odněkud vzalo a kromě dnes irelevantního moravského separatismu k němu měli co říct zvlášť Slováci. A pak ještě opomíjíte zahraniční vztahy, zvláště s Francií.
I tady je realita poněkud odlišná.V jedné diskusi přiznáš nošení dítěte v krosničce, v další linkuješ SeznamZprávy? Opatrně, s tvým posudkem to nedopadne dobře
ze si cesi nedokazou vladnout sami?ja bych predeslal ze vladnout neni neco samoucelneho, pod temi vladnoucimi musi take existovat nejaky zivot, ktery ta vladnouci elita jiste nejak ovlivnuje, ale i pod spatnou vladou se da(musi) zit. Je dulezite si uvedomit a nakonec i sebevedome realizovat, ze my Cesi jako spolecenstvi patrime mezi tech nekolik malo spolecenstvi, ktere dokazaly uz pres 1000 let obyvat stale stejny prostor a udrzet si v nem vlastni identitu. V prostoru, ktery byl a je v neustalem stretu zajmu. Abychom toto ustali, museli jsme si po generace vybudovat urcity obranny system, ktery nam umoznuje tuto dlohodobou existenci. Jaroslav Hasek tento obranny system nazyva 'svejkovstvim' a Hrabal to v Ostre sledovanych vlacich vyjadril slovy nemeckeho dustojnika, ktery charakterizuje Cechy jako 'smejici se bestie'. Tyto narodni charakterove vlastnosti nam umoznuji na jedne strane velmi slusne prezit, ale take to vede k tomu, ze patrne nedokazeme vygenerovat vyjimecne elity, ktere by prevzaly vedeni. Proto jsme za tech 1000 minulych let praktikovali jisty 'import' elit - nekdy s velkym uspechem (Luxemburkove) , mnohdy to bylo horsi. Zadna z tech elit to s nami nemela jednoduche. Ne, nikdy jsme si nedokazali vladnout a proto tady v tom prostoru jeste porad spokojene zijeme.
ochutnavkaNevím o tom, že Green Deal by měl za pilíř Soylent Green vyrobený z remcalů.
Koalice SPOLU a PirSTAN to jsou největší eurohujeři
Jasně, zejména ODS tím byla odjakživa proslulá… :-)
eu se zase jako střelila s green dealem donohy hele a spousta novej naftovejch aut nenastartuje protože tam má detektor adblue který se tam lije by se vyřešili jedovatý oxidy dusíku který tam sou z biopaliv který tam sou protože co2 je prej fuj :D :D :D :D
by mě jako zajímalo jestli krályk jenom vobyčejně lže protože vede ňákou svou idelologickou válku nebo co noa nebo jestli lže jakoby tak děsně dobře žetomu sám pak taky věří :D
Co vize green deal?Napadlo me shromazdovat vlastni plyn (zname z Tankoveho praporu nebo...). Nevi nekdo jestli uz neprobiha vyvoj na nejake VS, podobne jako masky proti Covidu. Nejake absorpcni spodni pradlo?
Ma, ale tvdit, ze za ten skokovy rust muze jen EU (nebo z vetsi casti EU) je cista demagogie a lezNe, neni. Je to vysledek jeji dlouhodobe zelene politiky.
Ostatne, za rust emisnich povolenek muzou hlavne spekulanti - opet se ptam, mas snad neco proti volnemu trhu a spekulnatum?Jsi hlupak. Samozrejme nic proti volnemu trhu a spekulantum nemam, ale co je emisni povolenka? Ma ona neco spolecneho s volnym trhem? NE! Je to legislativne ukotveny nastroj totality, se kterym lze obchodovat. To je asi jako drazit najemnou vrazdu.
citovat pondelni Stastne pondeliTo je ten rackujici radoby reporter? Dekuji, nechci.
Zdrazili vam elektrinu a plyn? Kupte si teple ponozky!Opet, jsi hlupak. Je snad rozdil mezi zdrazenim vychazejiciho z trhu a zdrazenim, ktere je zpusobeno statnim zlem. Pokud toto nechapes, tak ti neni pomoci.
Ne, neni. Je to vysledek jeji dlouhodobe zelene politiky.Nikdo z vás tohle nedoložil. Neříkám, že nutně nemáte pravdu, jsem otevřen oběma možnostem, ale prostě dokud to někdo nedoloží, tak není možné se tím ohánět.
Jsi hlupak. Samozrejme nic proti volnemu trhu a spekulantum nemam, ale co je emisni povolenka? Ma ona neco spolecneho s volnym trhem? NE! Je to legislativne ukotveny nastroj totality, se kterym lze obchodovat.A majetky nebo třeba dluhy nebo jiné prostředky snad nejsou legislativně ukotvené nástroje, se kterými lze obchodovat?
Nikdo z vás tohle nedoložil.OMG. To jsi vazne tak hloupy?
A majetky nebo třeba dluhy nebo jiné prostředky snad nejsou legislativně ukotvené nástroje, se kterými lze obchodovat?A? Ty jsi clovek, ja jsem clovek, pres to ja jsem uzasny a ty ne. Co jako?
Nikdo z vás tohle nedoložil.
tttttssss tamto člověkový globální voteplování taky jako nikdo 100% nedokázal a stejně vněj věříš :P :P :D ;D
dobrou noc!!!!!!!!!!
žeje vo něčem jakoby 98% vědeckej koncenzuz nneni to samý jako byto bylo na 98% dokázaný :D ;D
zaprvý nejsem žádnej františek :D :D noa zadruhý ty fakt jako věříš že se lidi chovaj uplně bezůčelně?? proč teďko jako všichni lidi neseděj doma a neflákaj se ale misto toho něco dělaj?? :D ;D
Ne, neni. Je to vysledek jeji dlouhodobe zelene politiky.Blbost. Proč rostou ceny energií – pohádky a data
Da to velkou praci ignorovat ten urychleny odklon od uhli a priklon k plynu? Stejne tak nemecky odklon od jadra, a tlak na to aby nevznikaly nove JE ani jinde v EU? (...) Soucasny stav se tady neobjevil ze vzduchoprazdna, na to fakt nepotrebujes aby ti to nekdo napsal.Ano, ale stejnětak jsou součástí toho současnýho stavu i ty ostatní faktory, na zvyšování dodávek LNG a zemního plynu do Asie a Číny se AFAIK taky pracuje už nějakou dobu... To se taky nedá úplně odignorovat. Co se týče JE, Francie + 9 zemí (vč. ČR) aktuálně usilují o označení JE jako zelené. Tak uvidíme.
India and China too are dealing with an energy crunchZa to muze melounova EU!!!
sopka … vygeneruje tolik CO2Nejen CO2.
lidstvo za 10 letZa kterých 10 let? Hele, Bloombergovic grafika.
zakazat sopkyBlbé je, že dříve soptily sopky, až zapálily uhlí, jehož spalování navodilo takový skleníkový jev, že… (pár kroků jako acidifikace oceánů, anoxická událost)… nastalo hromadné vymírání (jako to permské, se sibiřskými trapy). A teď na to ani nepotřebujeme ty sopky, protože fosílie zapalujeme sami.
Ano, takto se pozna demagog. Nesnazi se argumentovat, jen tupe opakuje tvuj blabol. Pro volice Okamury asi dobry, ale tady budes muset trochu pridat.Ma, ale tvdit, ze za ten skokovy rust muze jen EU (nebo z vetsi casti EU) je cista demagogie a lezNe, neni. Je to vysledek jeji dlouhodobe zelene politiky.
Jsi hlupak. Samozrejme nic proti volnemu trhu a spekulantum nemam, ale co je emisni povolenka?Kdyz ti zjevne unika smysl emisni povolenky, pokusim se ti to zjenodusene vysvetlit: je to zpusob, jak promitnout do cen energii negativni externality vznikajici pri jejich vyrobe. Je to priblizne podobne, jako kdyby jsi chtel bordel co vznikne pri vyrobe produktu X ve tvoji tovarne vozit na sousedni obecni pole. Tohle s oblibou delali komuniste. Nejsi nahodou z nejake komunisticke rodiny, vychovany v presne v tomto duchu? Kazdopadne, pokud toto nechapes, tak ti neni pomoci.
Jsou externality opravdu natolik vyznamne v tomto kontextu, aby je bylo treba resit?Ano, jsou.
Místo toho, aby fabrika (elektrárna atd.) peníze investovala do nových "zelenějších" technologií, musí peníze utratit za emisní povolenky, aby mohla vůbec fungovat a zaměstnávat lidi.
Když má vrchní menežment víc peněz,
Ano, takto se pozna demagog. Nesnazi se argumentovat, jen tupe opakuje tvuj blabol. Pro volice Okamury asi dobry, ale tady budes muset trochu pridat.Inteligentni clovek ma common sense, ktery muze zapojit a chapat jednoducha fakta. Pokud zde dochazi dlouhe roky k zelenym legislativnim tlakum a pokud zde doslo k bezprecedentnim zasahum statu(eu) do ekonomiky formou narizeni a zakazu kvuli viroze, tak si snad muzes lehce uvedomit ty tlaky na cenu.
Kdyz ti zjevne unika smysl emisni povolenky, pokusim se ti to zjenodusene vysvetlit: je to zpusob, jak promitnout do cen energii negativni externality vznikajici pri jejich vyrobe.Tento proklamovany smysl jsem jiz slysel. Kontrolni otazka: to, ze staty maji prijem z povolenek, resi externality jak? Mas pocit, ze stat dopady z vytezku z povolenek jako nejak efektivne resi?
Je to priblizne podobne, jako kdyby jsi chtel bordel co vznikne pri vyrobe produktu X ve tvoji tovarne vozit na sousedni obecni poleTo je prave uplne neco jineho. Tim, co rikas ty, zpusobis jasnou skodu a zasah do majetkovych prav souseda. Tim, ze dychas a topis ve svem dome, mu neublizujes. Nema snad kazdy na teto planete moralni pravo dychat a po zaplaceni surovin si i treba topit?
Nejsi nahodou z nejake komunisticke rodiny, vychovany v presne v tomto duchu? Kazdopadne, pokud toto nechapes, tak ti neni pomociNejsem. Me rodine bolsevici naopak velmi ublizili, jak jsem zde jiz psal. Neokomunista si spise ty. Demagogicky si vybajis negativni externality, ktere chces vyuzit k dalsimu zvyseni prerozdelovani bohatstvi ve spolecnosti. nic jineho to neni.
Inteligentni clovek ma common sense, ktery muze zapojit a chapat jednoducha fakta.Fungovani propojene globalni ekonomiky, do ktere vstupuji navic nikdy pred tim nevidane promenne jako svetova pandemie, nejsou jednoducha fakta. Jednoducha fakta jsou napr. to, ze kdyz si nekdo mysli, ze na zaklade common sense tomu rozumi a chape tyhle "jednoduch" fakta, tak je to blb, co nerozumi vubec nicemu.
to, ze staty maji prijem z povolenek, resi externality jak?Zvysuji tlak na cenu (a tim na snahu setrit) a penize z nich investuji do zatepleni budov, vymeny kotlu atd.
Mas pocit, ze stat dopady z vytezku z povolenek jako nejak efektivne resi?nevim, nakolik efektivne, ale aspon se to snazi resit
topis ve svem dome, mu neublizujesto je zjevna lez - i kdyz by nebylo zadne globalni oteplovani, tak prase soused, co bude palit doma bordel mi treba popilkem spini okna a nuti dychat ten smrad
po zaplaceni surovin si i treba topitpokud tim bude nejak omezovat ostatni, tak rozhodne to pravo nema
Neokomunista si spise ty.to, ze nechci, aby mi nekdo otravoval vzduch, na tom neni nic neokomunistickeho. Komunisticke mysleni je naopak to, ze vzduch je vsech a proto si tam i ja muzu vypoustet co zrovna chci. Jestli tohle nechapes, tak jsi bud uplny blb, komunista a nebo troll. Ve vsech techto pripadech nema dalsi diskuze smysl.
do ktere vstupuji navic nikdy pred tim nevidane promenne jako svetova pandemie, nejsou jednoducha faktaAle ta nemoc to opravdu nezpusobila. Zpusobily to staty svymi narizenimi! Alespon uznavas, ze je to jasny tlak na cenu.
ze na zaklade common sense tomu rozumi a chape tyhle "jednoduch" fakta, tak je to blb, co nerozumi vubec nicemuToto ale prece nejsou zadna slozita fakta. To, co staty a unie provedly, vidi prece i debil. To, ze to zpusobi rust cen energii, take vidi i debil.
Zvysuji tlak na cenu (a tim na snahu setrit) a penize z nich investuji do zatepleni budov, vymeny kotlu atd.Jiste. Jinymi slovy si potvrdi to, co rikam ja. Legalizovane statni zlo a snaha buzerovat lidi. S timto zlem stat(unie) navic umoznilo obchodovat. Co toto ma spolecneho s volnym trhem proboha?
nevim, nakolik efektivne, ale aspon se to snazi resitResi marginalni externality neefektivne a draze za cenu zvyseneho prerozdelovani a daneni lidi. Rekni to tem lidem, co nebudou mit na plyn nebo auto, ze se stat snazi resit jejich negativni externality. Doufam, ze umis rychle utikat.
to je zjevna lez - i kdyz by nebylo zadne globalni oteplovani, tak prase soused, co bude palit doma bordel mi treba popilkem spini okna a nuti dychat ten smradJiste, ale tomu ty tve povolenky nezabrani, ze? Mozna by stacilo zvednout prdel, zazvonit u souseda, slusne pozdravit, nerikat nic o externalitach, ale proste ho pozadat, at ten bordel nepali. Chapu ale, ze levicaci se boji zazvonit u souseda, aby nedostali na budku.
pokud tim bude nejak omezovat ostatni, tak rozhodne to pravo nemaJiste. Pokud budeme konzistentni, negativni externalitou je vydechovany co2, kterym tedy take omezujes ostatni... ergo nikdo nema pravo na zivot? Super system. Ja rikam, ze negativni externalitou je militantni zelena politika, ktera skodi mne. Co s tim udelas?
Mozna by stacilo zvednout prdel, zazvonit u souseda, slusne pozdravit, nerikat nic o externalitach, ale proste ho pozadat, at ten bordel nepali.Řekněme, že jsem to udělal a soused odmítl bordel nepálit. Co dál?
Ja rikam, ze negativni externalitou je militantni zelena politika, ktera skodi mne. Co s tim udelas?Podpořím zelenou politiku
Zpusobily to staty svymi narizenimi! Alespon uznavas, ze je to jasny tlak na cenu.To jsem nikdy a nikde nerozporoval. Jen tvrdim, ze to neni tak jednoduche, jak se tady snazis predstirat.
To, co staty a unie provedly, vidi prece i debil. To, ze to zpusobi rust cen energii, take vidi i debil.Jiste, a ze emisni povolenky maji vliv na rust cen energii jsem psal uz vyse. Neni to ale jediny vliv, jen jeden z mnoha podstatnych vlivu a presne vycislit, jaky podil na rustu maji povolenky je v tuhle chvili IMHO krajne obtizne. Tvoje tvrzeni, ze za to muzou jen povolenky a green deal EU je uplne mimo misu a ukazuje, ze tomu naprosto nerozumis.
Legalizovane statni zlo a snaha buzerovat lidi.Ne, shana aspon castecne promitnout realne naklady do cen energii.
Resi marginalni externalityNa tos prisel na zaklade svojeho common sense nebo ti to rekli na Vysoke skole zivota? Stejne jako bych neztracel cas diskuzemi s idioty, co veri, ze Zeme je placata a maji pro to hromadu "common sense" argumentu, nehodlam ztracet cas ani tady s nedovzdelanym idiotem.
Jiste, ale tomu ty tve povolenky nezabrani, ze?Zabrani. Pokud sis nevsiml, lide si mohli s pomoci dotaci vymenit kotle a kupodivu jich toho hromada vyuzilo. A treba u nas na vsi je to docela znat, kdyz se v zime podivam z okna a srovnam se situaci pred cca 10-15 roky.
boji zazvonit u souseda, aby nedostali na budkuToho se fakt nebojim, ale urcite je lepsi jej motivovat financne ke koupi lepsiho kotle nez jej skopat do kulicky. Nicmene tohle neni jadro problemu, k tomu jsem se dostali pres tvoje tvrzeni, ze kazdy ma pravo si palit co chce, coz je zjevna blbost, kterou chape i dite na prvnim stupni ZS.
Pokud budeme konzistentni, negativni externalitou je vydechovany co2, kterym tedy take omezujes ostatniAno, dalsi z palety argumentacnich faulu spravneho demagoga. Nic takove z toho, co jsem nasapl, pochopitelne neplyne.
Mozna bys mel misto diskuzi tady zkusit travit cas sebezvdelavanim. Treba bys pak nebyl tak zmateny a postupne zacal chapat svet kolem sebe. To je jen dobra rada, ktera je ale i v mem zajmu, protoze i loseri jako ty bohuzel maji volebni pravo
ttttssss to byl klimatickej ekotanec :D ;D
A planeta? Te to bude jedno a pojede ve svych cyklech dal.Hmm. Neviditelná ruka se stará o správné fungování trhu, přirozené cykly země o správné fungování klimatu... ještě by to chtělo jeden takovej, aby se z toho dala udělat svatá trojice. Co třeba tajemný doplňovatel, který doplňuje vytěžené přírodní bohatství, když se nikdo nedivá? To by se mohlo ujmout.
Obecne volny trh je nejlepsi zpusob alokace zdroju."Nejlepší" je poněkud silné slovo, ale dobře, pro účely diskuse řekněme, že alokace zdrojů (vstupů), trhu jde. Co už mu jde ale o poznání hůře - resp. skoro vůbec - je alokace výstupů. Což je logické, trh vzníkal v době, kdy se to moc nemuselo řešit. Emisní povolenky jsou způsob, jak do trhu přidat schopnost alokovat výstupy. Pokud ti to přijde jako hloupý/špatný způsob, v pořádku, je to možné, koneckonců, je to jeden z prvních pokusů a osobně v to taky nemam kdovíjakou důvěru. Nicméně nějakým způsobem, ať už tak nebo onak, se to trh prostě bude muset v dohledné době naučit, má-li si zachovat svou užitečnost.
Take nejspravedlivejsi, i kdyz se ti to nemusi libit.To je jenom o tom, jak si kdo nadefinuje "spravedlnost". Někdo si ji třeba nadefinuje tak, že stav, kdy jeden člověk se topí v luxusu zatímco tisíce jiných umírají hlady, označí za v zásadě spravedlivý. Někomu zase připadá spravedlivé, když se např. do filmů vybírají herci na základě rasistického klíče. Lidi holt vyznávají různé hovadiny...
alokace výstupůJá to teda považuju taky za zdroj. Nevidím rozdíl mezi např. fyzicky omezeným množstvím železa a fyzicky omezenou kapacitou atmosféry absorbovat vypouštěné škodliviny.
lépe?Lépe než co? Než neřešit je vůbec? To se někde děje a k čemu to vede? (v případě CO2 to vidíme dostatečně)
Znovu se zeptám, i když nejspíš zbytečně. Myslíš si, ze alternativy, třeba centrální plánování, nebo dotacemi a zákazy řízený systém to jsou v alokaci těch negativních externalit lépe?No tak já jsem tady například v diskusi s davkolem a JS1 kritizoval aljašské UBI, protože je financované prodejem ropy, ie. má masivní externality. To by ti mohlo trochu napovědět.
Nepatuju se, ze by bylo čisté ŽP v sovětském svazu, nebo v komunistické Číně, at již tehdejší nebo dnešní.Fascinuje mě, jak když se řeší negativa Číny, jako např. porušování lidských práv nebo právě ekologie, tak se řekne, že je komunistická, zatímco když se řeší její ekonomický úspěch, tak se řekne, že je komunistická jen v názvu a reálně je kapitalistická.
A pokud ne, pokud akceptujeme empiricky demonstrovanou skutečnost, ze není lepší, má smysl na plný plyn demontovat jedinou fungující strategii (volný trh)Volný trh nikdy nebyl ukázán jako fungující strategie. Aktuální fungující strategie je regulovaný trh.
vy boříte, aniž byste měli ne postavenou, ale ani jen vymyšlenou alternativu.Děláš, jako kdybys ty řešení měl. Ale přitom tvůj postoj a postoj většiny volnotrhářů k externalitám je buď zapírat, že vůbec existují ("CO2 je neškodné."), nebo se zbavit odpovědnosti za ně ("Ať si to vyřešní Čína.").
zapírat, že vůbec existují ("CO2 je neškodné.")
když je prej co2 tak děsně velikatatatatatatánckej problémek že se kuli němu tak šíleně blbne že kuli tomu chcípe pomalu celej energetickej trch by sem čekala že bude pro datový svazáky snadný faktama vyvracet (pravdivý) tvrzení že 'co2 je neškodný' a budou mit v prackách něco víc lepšejšího než pár legračních kolerací :P :P :D ;D
tttsssss s jednim klimamodelovym kreacionistou se tady jako furt handrkuju :P :P
Obecne volny trh je nejlepsi zpusob alokace zdroju.je mi jasne, ze se vyse uvedene casto opakuje, ale abych byl uprimny, tak ja mam s tim problem. Ale asi to prameni z toho, ze jsem asi mnohem vice technik nez ekonom a proto inklinuji k vyrokum, ktere maji nejaky takovy vedecky zaklad jako treba ta Galileova fyzika, termodynamicke zakony apod. Takova stavova rovnice idealnich plynu plati porad, pro vsehny idealni plyny, na celem svete a ne jen o pulnoci a jen v unoru. Cela ta ekonomie mi pripada jako nabozenstvi, kdy lide necemu veri (volny trh je nejlepsi ...), pise se o tom v knihach a kdo tomu neveri, tak je kacir. A i ten styl argumentace je podobny tomu nabozenstvi ... Adam Smith napsal ..., podle rakouske ekonomicke skoly se vychazi z toho..., Milton Friedman rika .... At se na me nikdo nezlobi, ale pro mne jsou to vsechno tak trochu kecy ... ale jak rikam, ja jsem jen technik.
kdo si šel hodit dlažební kostkou?
si myslim že jedno ztěch tvejch alžbětek protože zasklený plochy se jako děsně podílej na skleníkovým efektu :P :P :D :D ;D ;D
Tiskni
Sdílej: