Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.1a linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení na blogu.
Kdybys četl pořádně, tak bys věděl že je to brandovaný stroj od Lenova, který bude mít podobná střeva jako jsem už vyzkoušel. Takže vím do čeho jdu a s instalací linuxu na takovém stroji už mám nějakou zkušenost.
Jinak Pavel Píša, kterému tímto děkuji za sofistikovanější informace z hlediska linuxového jádra, ho měl také v ruce. Takže má – na rozdíl od anonymních pisálků – také možnost srovnání. A samozřejmě, že jsem se také kouknul na to jak si ty procesory stojí v rámci benchmarku.
Mrzí mne, že jsem si loni v létě technické parametry zapůjčeného Thinkpadu x13s neodsypal na jiný komp, ale byl to první stroj s ARM procesorem který mi přišel do ruky a měl jsem ho jen na test, tak jsem na to zapomněl. Proto mi teď chybí srovnání těchto dvou strojů. Ale možnost srovnání s jinými CPU existuje. Benchmark toho 12 jádrového Snapdragonu X1E-78-100 je oproti mému současnému AMD A6-4400M APU se dvěma jádry na jedno jádro více než trojnásobný. A dokonce podle celkových výsledků je tenhle procesor na 85 pozici z testovaných 1436 notebookových CPU, kdežto AMD Ryzen 7 4800HS, zmíněný Pavlem Píšou je až na 160 pozici.
Pro mne už ale dávno není důležitý výkon. Svědčí o tom fakt, že pracuji na 12 let starém notebooku a počítám, že nějaký ten pátek ještě vydrží. A kdyby snad ne (přeci už dostal za ty roky pohulit), tak o vánocích jsem doma našel jeho náhradníka, kterého jsem na jaře nemohl najít. Klávesnici mám už sice opět „proťukanou”, ale ve skříni čeká náhradní.
Ten nový stroj mi dá (jak doufám) svobodu. Proto název blogpostu hovoří o naději. Nechci se pohybovat od zásuvky k zásuvce jako dosud. Doposud pro mne byla baterie jen pojistkou pro případ, že vypadne proud. Ovšem letošní září mnoha lidem zcela jasně ukázalo výhody notebooků s lokálně uloženými daty, které moc nežerou. I to, že jsem si ho koupil za své mi dává svobodu. Nejsem nikomu nic dlužen a nic nemusím vracet, kdyby mi snad jeblo v kouli a šel bych o dům dál.
Ale chápu, že na univerzitě jsou jiné poměry a zaměstnanci si místo práce blbnou s HW.
Ale kdyby se tomu někdo chtěl podívat na zoubek, nemám problém s tím abych mu ten stroj půjčil. Já budu mít čas na hrátky až pojede další semestr. Tj. tak od dubna.
Jinak pokud jde o ten ventoy. Blbé je, že všechny USB klíčenky pro instalaci ARM verzí jsou dělané jako ISO. Tzn. že nelze jednoduše modifikovat jejich obsah. Přitom není nic jednodušší než použít třeba ext2. Mám jednu modifikovanou klíčenku, co místo zavaděče windows spouští GRUB, jenže ta je pouze pro x86_64. Zachránila mi prdel, když se podělal zavaděč u MS Surface.
Omyl
Bez více disků se neobejdeš, pokud nechceš být závislý na síťovém připojení a přijít o data, když ti jeden z těch disků klekne.
Tiskni
Sdílej: