Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jak jsem napsal v předchozím blogpostu, všem nezačal rok 2025 vesele a šťastně a tak v hloubi duše doufám, že přírodní rovnováha zůstane zachována, protože jsem včera zakoupil nový notebook.
Zpískal to kolega, který mi ráno, sotva jsem přišel do práce, vrazil do ruky prospekt od HP s tím, ať si vyberu nějaký notebook, protože můj stávající stroj už je fakt hodně starý a s rámcovou smlouvou skončí éra „vyber si co chceš a já to koupím”, a nastoupí nová – „dostaneš co zrovna bude”.
Byla to od něj šlechetná nabídka a tak, ač jsem to původně neměl v úmyslu, jsem začal vybírat. Loni na jaře v katalogu od HP byl stroj s AMD procesorem, který nevypadal zle, ale ten model měla co nevidět nahradit verze s poslední generací AMD, takže jsme to odložili – na teď.
I nakoukl jsem do letáku, ale informace o počtu NVME slotů u nabízených modelů nebyla. Byla vskutku zbytečná, protože ani jeden z nich dva NVME sloty neměl.
HP sice nabízí HP ZBook Fury 16 G11, který má volné dokonce sloty tři, za „pouhých” 65 tisíc. Jenže klávesnice na prd a nenažraná „střeva”
Ke své práci nepotřebuji procesor, který bleskem všechno upočítá, ani výkonnou grafickou kartu. Notebook je pro pro mne příruční elektronický „zápisník” pro čtení a psaní a důležitější než hrubý výkon je pro mne spotřeba a rozložení kláves. A to, na které jsem byl u HP zvyklý v současné době nabízí jen HP ENVY 16-h1001nc, jenže tomu chybí ten další M.2 slot a navíc má stejná „střeva” jako ten stroj co jsem už zmínil.
Teda ne, že bych nebyl ochoten z něčeho slevit. V létě jsem během dovolené dost využíval MS Surface a tak jsem zjistil:
Také jsem se smířil s tím, že konektorové vybavení dnešních notebooků je dost sporé, takže se bez dokovací krabičky tak jako tak neobejdu. Ale nechci používat HW, jehož výrobce nepodporuje open source ovladače.
Pak jsem kouknul – už víceméně jen ze zvědavosti – jak jsou na tom HP stroje s procesory od AMD, i když bylo jasné, že si nic nevyberu. Thinkpad x13s, který jsem testoval loni v červnu, mi posunul laťku hodně vysoko a k mé naprosté spokojenosti mu chyběl pouze druhý NVME slot.
A tak jsem zadal do Google "laptop snapdragon with two nvme slots" a vypadla na mne stránka kde byl Medion 14 AI S1e SPRCHRGD – přesně to co jsem chtěl! Proto jsem ho rovnou koupil – za svoje, protože to je e-shop z Velké Británie. Na kolik to celkem vyjde ještě nevím zatím mne stál 28,656 CZK ale budu platit k tomu DPH a clo.
Dorazit by měl za týden a doufám, že instalace půjde stejně hladce jako u toho Thinkpadu (Medion je německá firma, která pod svou značkou prodává stroje od Lenova).
Update: K nákupní ceně jsem před chvílí jsem doplatil clo ve výši 6248 CZK. Doručuje to DHL.
Tiskni
Sdílej:
Kdybys četl pořádně, tak bys věděl že je to brandovaný stroj od Lenova, který bude mít podobná střeva jako jsem už vyzkoušel. Takže vím do čeho jdu a s instalací linuxu na takovém stroji už mám nějakou zkušenost.
Jinak Pavel Píša, kterému tímto děkuji za sofistikovanější informace z hlediska linuxového jádra, ho měl také v ruce. Takže má – na rozdíl od anonymních pisálků – také možnost srovnání. A samozřejmě, že jsem se také kouknul na to jak si ty procesory stojí v rámci benchmarku.
Mrzí mne, že jsem si loni v létě technické parametry zapůjčeného Thinkpadu x13s neodsypal na jiný komp, ale byl to první stroj s ARM procesorem který mi přišel do ruky a měl jsem ho jen na test, tak jsem na to zapomněl. Proto mi teď chybí srovnání těchto dvou strojů. Ale možnost srovnání s jinými CPU existuje. Benchmark toho 12 jádrového Snapdragonu X1E-78-100 je oproti mému současnému AMD A6-4400M APU se dvěma jádry na jedno jádro více než trojnásobný. A dokonce podle celkových výsledků je tenhle procesor na 85 pozici z testovaných 1436 notebookových CPU, kdežto AMD Ryzen 7 4800HS, zmíněný Pavlem Píšou je až na 160 pozici.
Pro mne už ale dávno není důležitý výkon. Svědčí o tom fakt, že pracuji na 12 let starém notebooku a počítám, že nějaký ten pátek ještě vydrží. A kdyby snad ne (přeci už dostal za ty roky pohulit), tak o vánocích jsem doma našel jeho náhradníka, kterého jsem na jaře nemohl najít. Klávesnici mám už sice opět „proťukanou”, ale ve skříni čeká náhradní.
Ten nový stroj mi dá (jak doufám) svobodu. Proto název blogpostu hovoří o naději. Nechci se pohybovat od zásuvky k zásuvce jako dosud. Doposud pro mne byla baterie jen pojistkou pro případ, že vypadne proud. Ovšem letošní září mnoha lidem zcela jasně ukázalo výhody notebooků s lokálně uloženými daty, které moc nežerou. I to, že jsem si ho koupil za své mi dává svobodu. Nejsem nikomu nic dlužen a nic nemusím vracet, kdyby mi snad jeblo v kouli a šel bych o dům dál.
Ale chápu, že na univerzitě jsou jiné poměry a zaměstnanci si místo práce blbnou s HW.
Ale kdyby se tomu někdo chtěl podívat na zoubek, nemám problém s tím abych mu ten stroj půjčil. Já budu mít čas na hrátky až pojede další semestr. Tj. tak od dubna.
Jinak pokud jde o ten ventoy. Blbé je, že všechny USB klíčenky pro instalaci ARM verzí jsou dělané jako ISO. Tzn. že nelze jednoduše modifikovat jejich obsah. Přitom není nic jednodušší než použít třeba ext2. Mám jednu modifikovanou klíčenku, co místo zavaděče windows spouští GRUB, jenže ta je pouze pro x86_64. Zachránila mi prdel, když se podělal zavaděč u MS Surface.
Omyl
Bez více disků se neobejdeš, pokud nechceš být závislý na síťovém připojení a přijít o data, když ti jeden z těch disků klekne.