Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Tohle je můj blog, psát tu občas budu o tom co se týká počítačů, KERNEL ULTRAS a nebo i o jiných tématech.
Tak jsem si konečně našel čas porozhlídnout se na KDE-Look a vybrat si nějaký hezký temný téma na desktop. Nakonec sem téma neměnil, nechal sem svuj oblíbenej plastik, jen sem stáhnul asi 5 barevnejch schémat a jedno si vybral. Pak doladit panel, vybrat nějakou temnější tapetu se zástupcem druhu Panthera tigris (ten nesmí nikdy chybět) a hotovo.
Tiskni
Sdílej:
nic proti lehkym wm, sam sem mel xfce a icewm a mel sem je rad, ale pri poctu kde aplikaci co provozuju a funkci v kde co usnadnujou zivot je to pro me krok spatnym smerem.
no ikonek na plose je dost, ale uplne bez nich sem to vydrzel jenom asi tejden. je to zvyk a s tim nic nenadelam.
a k tomu gkrellmu - ma to sice i 1 pruhlednej skin a asi 100 nepruhlednej, ale tenhle jedinej ma takovy ukazatele jaky chci. takze tam proste je ikdyz moc neladi se zbytkem plochy. mozna conky by stalo za hrich, ale to ma slozitejsi konfiguraci a na tohle sem si zvyk. o karambe/superkarambe/gdesklet/widgetech vubec nechi ani slyset. to co je videt ve vistach, macu a i na par screenech tady (ty kalendare a hodiny na plose a jiny leskly opicarny) do nejdelsi smrti ne. je to takovy nevkusny a i to dost zere prostredky. staci kdyby nekdo udelal pruhlednou verzi tohohle tematu gkrellmu co mam ted (zkousel sem se v tom vrtat, vzit naky ty bitmapy z jednoho a soupnout je do druhyho, ale vysledek byl moc fuj).OK, tak teda i já přidám svou trošku: jen plocha, pár okýnek.
bez panelu a volitelne i ikon na plose bych neprezil ...
je to normalni ze nekdo radsi kde a jinej gnome. me se treba gnome k smrti nelibi. ale to uz patri jinam, uplne jinam ...
Prvotní vzhled KDE či GNOME v mnoha distribucích totiž nestojí za příliš mnoho. Přesněji řečeno - nedosahuje takových estetických kvalit, jakých dosahují výchozí vzhledy Mac OS X či nová Windows Vista. Neříkám, že výchozí vzhled těchto dvou obrů na poli OS je dokonalý a líbí se všem - tento vzhled je (dle mého skromného názoru) mnohem propracovanější než bývá zvykem u distribucí GNU/Linuxu.
Jakze? Apriori pripominam, ze KDE nebo Gnome bych si na PC nedal ani pri explicitni vyhruzce ze mi nekdo na PC nainstaluje Mandrivu nebo Ubuntu, ale stejne - Vista zas takovy zazrak neni, fakt ne. Neco jineho je uz Mac OSX, ten byl (dle meho subjektivniho pohledu) vzdycky vzhledove propracovanejsi. Kazdopadne defaultni vzhled Gnome i KDE mi prijde zpravidla dosti dobry.
...příjde mi, že dnešní panely v *nixových DE jsou příliš málo konfigurovatelné, zvláště pak kicker.
ROFL. Treba ve Win nemas ani applety. Vim, ze zachazim na pomezi funkci a vzhledu a ze Ty chces nyni resit vzhled, nicmene applety, kdyz uz jsme u nich, jsou i vyznamny esteticky prvek. Co se tyce funkci, tak diky Tuxovi za nase skvele linuxove panely (prestoze sam zadny panel nepouzivam). Nicmene fakt ze Kicker zadna slava neni, Gnome panel je o dost lepsi, IMHO.
Tvrdíte, že DE jsou v GNU/Linuxu dosti variabilní. Já si zase myslím, že stále dosti "ohýbatelná" nejsou. Dokonce ani KDE (dnes) není, podívejte se na Kicker panel na některých přítomných obrázcích. Většinou vypadá téměř "ostudně", rozhodně hůře než panely v Mac OS nebo Vistě. Nová startovací nabídka v SUSE je ve skutečnosti soubor patchů (skoro fork) kdelibs. Také mne zajímalo, jestli někdo dokázal udělat dobře okopírovaný motiv Windows Vista, protože já osobně pochybuji, že to v dnešních unixových DE je vůbec možné.
OMFG co mate vsici s tema Widlema? Nejsem proti nim ve smyslu ze bych na ne musel nadavat, ale nic si tady nenalhavejme - pracovat na tom je des, cira nezodpovednost a uz to nikdy nechci zazit. Ted jsem k tomu byl na cca 4 hodiny nucen a nesl jsem to opravdu velice tezce. A krom toho moznosti zmeny vzhledu jsou velike, pritom neinvazivni (ve win na to spoustu lidi instaluje program, co se pohrabe v systemu a treba se ani nic nezkurvi).
Mimochodem videl jsi nekdy Widle ve stylu treba Gnome? A bylo to dokonale?